• תפריט
רכב

בלעדי לכלכליסט

לראשונה: צה"ל דורש אבזור בטיחות חדיש ברכבי קצינים

ל"כלכליסט" נודע כי מכרז הליסינג החדש יכלול דרישה למערכת בלימה סמי־אוטונומית

תומר הדר 07:0812.09.17

מכרז הליסינג החדש של משרד הביטחון, לכ־3,500 כלי רכב המיועדים לרס"נים, נגדים וסא"לים, יכלול לראשונה דרישה לאבזור בטיחותי משופר לרבות מערכת בלימה סמי־אוטונומית - כך עולה מנתונים ראשוניים אודות המכרז שהגיעו לידי "כלכליסט". בשונה ממכוניות ליסינג רגילות של צה"ל, שמצוידות במערכות בטיחות שאינן מקוריות, כלומר כאלה שמסוגלות רק לצפצף בשעת סכנה, המערכת שדורש הצבא במכרז החדש מסוגלת גם לבלום את הרכב בשעת סכנה. מערכות אלה נפוצות כיום בדגמי מכוניות רבים שמשווקים בישראל, בהם גם דגמים שנחשבים "עממיים". עוד עולה מנתוני המכרז כי במשרד הביטחון דורשים לראשונה גם מנגנון לניתוק כרית האוויר של הנוסע.

 

המכרז יוצא לדרך מוקדם מהמתוכנן, שכן 3,500 רכבי ליסינג - רובם דגמי מיצובישי אטראז' שסיפקו לצבא שלמה SIXT ואלדן - לא היו אמורים להיות מוחלפים עד 2019 לפחות. אלא שלאור דרישות הנוהגים והנוסעים במכוניות הללו לרכב מהודר יותר, נקבע כי יועברו לחיילים בדרגות נמוכות יותר ואילו הנגדים, הרס"נים והסא"לים יקבלו מכוניות מפוארות יותר. הסא"לים יהיו הראשונים שיזכו למכוניות חדשות.

 

 

 צילום: יריב כץ

 

טרם התברר אילו דגמים ישתתפו במכרז ומה יהיה גובה התקציב שיוקצה לו.

 

ממשרד הביטחון נמסר: "מערכת הביטחון מגבשת בימים אלה את המפרט הטכני שיעמוד בבסיס מכרז הליסינג הבא לקציני צה"ל (סא"ל). עבודת המטה בעיצומה ועד להשלמתה ולפרסום המכרז החדש לא נוכל למסור פרטים. הדרישות הטכניות במכרז החדש יתאמו את הגדרות חשכ"ל מבחינת עלויות ועל פי ההגדרות הטכניות בדומה למכרזי מינהל הרכב הממשלתי. זאת תוך הפקת לקחים מהמכרז הקודם. עבודת המטה מתנהלת בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו מראש".

איפה הכסף שלנו? כלכליסט מציג את ספר התקציב האמיתי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x