$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

נתיב התנגשות: רכב אוטונומי יוביל לזינוק פראי בתאונות הדרכים

מדוע יוכפל מספר תאונות הדרכים בדורות הראשונים של המכונית ללא נהג, ענקיות ההייטק יוצאות נגד תוכנית טראמפ לגרש ילדי מהגרים, פייסבוק מזייפת נתוני חשיפה לפרסומות ושעון אפל עומד במרכז שערוריית בייסבול

יוסי גורביץ 14:3006.09.17
אל תוריד את הידיים מההגה

 

כשהודיעה גוגל לפני שש שנים על כך שהיא נכנסת לתחום המכוניות האוטונומיות, היא העריכה שהשוק יבשיל בטווח של עשורים, לא של שנים - כלומר, שהנכונות האנושית להשתמש בכלים כאלה תפגר שנים אחרי הטכנולוגיה. כריס אורנסון, לשעבר סמנכ"ל הטכנולוגיה של וויימו מבית גוגל וכיום מנכ"ל חברה משלו בתחום, מסביר שבדרך למכונית אוטונומית נעבור תקופה ארוכה של זינוק פראי בתאונות הדרכים - בגלל הגורם האנושי שבתמונה.

 

להערכת אורנסון, יהיה צורך ב-30 שנה בערך עד שכלי רכב עצמוניים יחליפו את כלי הרכב הקיימים. בדרך, יהיו שלב ביניים כמו הרכב העצמוני למחצה של טסלה. ופה יגיע האסון: בני אדם יתחילו לנהוג בדגמי מכוניות שעדיין לא מסוגלים לבצע את כל מה שהם מתיימרים לבצע, אבל יתרגלו לכך שהרכב פועל עצמונית.

 

תאונת דרכים. המכונית האוטונומית לא תועיל, בשלב הראשון תאונת דרכים. המכונית האוטונומית לא תועיל, בשלב הראשון צילום: שאטרסטוק

 

 

ורוב הזמן זה יעבוד, רק שבני אדם לא טובים בהשגחה מתמשכת. אם הם יתרגלו לכך שהרכב שלהם עושה את רוב העבודה, לאט לאט הם יתנו לו לעשות הכל, ויהפכו לשאננים; ישכחו שהם נמצאים בתוך הכלי הקטלני ביותר הידוע לאדם.

 

אורנסון מעריך שמספר ההרוגים בתאונות הדרכים בשלב הביניים הזה יכפיל את עצמו לעומת מספרן הנוכחי. במילים אחרות, אם חשבתם שהמצב של תאונות הדרכים גרוע עכשיו, עוד לא ראיתם כלום. בשם הקדמה, יוכפל מספר האנשים שיאבדו את חייהם.זו לא תהיה אשמת המכונות - כי אם אשמת התקווה והשאננות האנושית.

 

לא במשמרת שלנו

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע אתמול (ג') על ביטול צו DACA שהוצא בתקופת אובמה. הצו מאפשר לילדיהם של מהגרים בלתי חוקיים, שהובאו איתם לארה"ב, הגנה מפני גירוש. כעת נפלה הרצפה מתחת לרגליהם של כ-800,000 איש, שפתאום מגלים שמעמדם לא ברור. בארה"ב הם מכונים DREAMers, על שם צו אחר בנושא.

 

חלק מהם הם עובדי הייטק, ועמק הסיליקון שוב יוצא למאבק בממשל טראמפ. מנכ"ל  אפל טים קוק הודיע במייל לעובדים שהוא קיבל שורה מעובדים שהם DREAMers, ושהוא מתכוון לסייע להם; אפל נמצאת במגעים איתם ומבררת כיצד אפשר לסייע להם. "החלום שלהם הוא החלום שלנו", אמר קוק. מארק צוקרברג קרא לפעולה של טראמפ בשם ההולם ביותר עבורה: "אכזריות".

 

 

 

מגרש ילדי מהגרים. טראמפ מגרש ילדי מהגרים. טראמפ צילום: רויטרס

 

 

מנכ"לי גוגל ומיקרוסופט הביעו תמיכה בטוויטר בדרימרז, אבל במיקרוסופט לקחו את הנושא צעד קדימה: החברה הודיעה נחרצות שהיא תגן על העובדים שלה שצפויים לגירוש בבתי המשפט, על חשבונה. היועץ המשפטי של מיקרוסופט, ברדלי סמית', אמר שבמיקרוסופט עובדים 39 דרימרז, ואם הם יגיעו לבית משפט - החברה תגיע איתם. סמית' אמר עוד שמיקרוסופט תשתף פעולה באופן אקטיבי עם חברות אחרות בנסיון להגן על זכויותיהם של הדרימרז.

 

מעבר לעובדה שחלק ניכר מהעובדים בחברות ההייטק הם אכן ליברלים, לפחות בפן החברתי של המושג, לחברות יש עניין מובהק בכך שהם לא יאבדו עובדים מוכשרים. הן לא רוצות להתחיל לחפש עובדים חדשים רק בגלל שמר טראמפ החליט להתחנף לימין הקיצוני עם עוד קצת שנאת זרים נשיאותית.

 

בראיה צינית, כל החברות הללו מגישות דו"חות גיוון אומללים למדי מדי חצי שנה, ולא מתאים להן לוותר בקלות על ה-0.3% עובדים היספנים שלהן. אבל מעבר לציניות, מגיע כל הכבוד לענקיות ההייטק - על נכונותן לצאת למאבק ציבורי שנוי במחלוקת, להתייצב מול ממשל דורסני ולעשות זאת שוב ושוב.

 

30 או 40? מה זה משנה, קנה פרסומת

 

פייסבוק נתפסה כבר מספר פעמים בכך שהיא מנפחת את מספרי הפרסום שלה, והפעם מגיעה דוגמה מביכה במיוחד: הרשת החברתית טענה שפרסום בה יכול להגיע לכ-41 מיליון בני 18 עד 24 בארצות הברית. האנליסט בריאן ווייזר מקבוצת Pivotal Research Group השווה את הטענה לנתוני רישום האוכלוסין במדינה, לפיהם יש בה רק 31 מיליון איש בטווח הגילים האמור.

 

לכמה משתמשים מגיע הפרסום בפייסבוק? לכמה משתמשים מגיע הפרסום בפייסבוק? צילום: Instapage

 

 

ווייזר ציין שפער דומה קיים בנתונים של פייסבוק על חשיפה לבני 25 עד 34. פייסבוק טענה להגנתה שנכון שאין קשר בין הנתונים שלה ובין נתוני רישום האוכלוסין, אבל זה בגלל שהנתונים שלה הם "הערכה" על מספר האנשים שנמצאים באזור מסוים; לטענתה, המספר הזה כולל גם תיירים.

 

מספר התיירים בארה"ב בינואר עמד על 5.6 מיליון, בני כל הגילים. כלומר, גם אם פייסבוק הצליחה להגיע לכולם בלי יוצא מן הכלל, עדיין יש פה פער של איזה 15 מיליון איש. ווייזר אמר שרוב המנהלים בתחום הפרסום לא מודעים לפער הזה – ושהוא נשאר עם ההערכה שלו ביחס למניות פייסבוק: למכור.

 

קצרצרים

 

1. הבייסבול נמצא במקום ה-11 בטבלת ענפי הספורט הפופולריים בעולם, אבל בארצות הברית הוא כמעט דת. עתה פרצה שערוריה בענף, שנשענת על שעוני אפל ווטש. מאמני אחת הקבוצות המובילות, הבוסטון רד סוקס, חשודים בכך שהם השתמשו בשעונים כדי לרמות במשחק. על פי ההאשמה, שנראה שיש בה ממש, המאמנים היו שולחים לשחקניהם באמצעות השעונים את הסימנים ששחקני הקבוצה היריבה היו מעבירים זה תוך שהם נערכים להגשת כדור. כך, יכלו שחקני הרד סוקס להתכונן לכל מהלך - לא דבר ספורטיבי במיוחד. מעניין אם המאמנים יטענו שעשו זאת בהשראת סטיב ג'ובס.

 

האמריקאים נסערים. בייסבול האמריקאים נסערים. בייסבול צילום: רויטרס

 

 

2. רשות הסחר האמריקאית הודיעה שהיא סוגרת את התיק נגד לנובו, יצרנית המחשבים הסינית שהשתמשה בתוכנת הריגול Superfish ללא קנסות או ענישה. מעתה, הכריזה ה-FTC בטוב ליבה, תצטרך החברה לקבל הסכמה מודעת של המשתמש להתקנת סופרפיש על המחשב שלו. כמובן שזה יתמרץ כל יצרנית חומרה להתקין על המחשבים תוכנות דומות, ולפגוע בפרטיות המשתמשים.

 

 

3. בית משפט בריטי הרשיע יצור בשם פול לייטון בשורה של מעשי אונס שהתרחשו בפועל דרך הרשת. לייטון, פדופיל, נטה להתחזות לנערה ואז לגרום לנערים לחשוף בפניו תמונות מוצנעות שלהם. הוא איים על קורבנותיו שאם לא יצייתו לו, הוא יפיץ את התמונות - ואילץ אותם לאנוס אחרים באמצעות הסחיטה. האונס בוצע מול מצלמות ולייטון השתמש בסרטונים כדי להמשיך את הסחיטה. לרוע המזל אין בבריטניה עונש מוות, אבל השופט שלח את לייטון ל-16 שנים. לייטון הורשע גם בתקיפה מינית ישירה של קטינה. ה-FBI ממשיך לחפש קורבנות אחרים שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x