$
חדשות טכנולוגיה

שת"פ נדיר: מיקרוסופט ואמזון משלבות זרועות בזירת ההפעלה הקולית

שתי החברות יאפשרו לסייעניות החכמות שלהן - אלקסה וקורטנה - לדבר זו עם זו ואף לשתף מידע, במטרה להוות גוש חוסם לגוגל ואפל בזירה. זאת, בעוד גוגל מתכננת להכניס את סייען האסיסטנט שלה למכשירים חכמים ביתיים, מתוצרת צד שלישי

רפאל קאהאן 12:1831.08.17
אמזון ומיקרוסופט הודיעו אתמול (ה') על שיתוף פעולה נדיר מסוגו: הן יאפשרו למשתמשי אלקסה וקורטנה, הסייעות הדיגיטליות שלהן, לשתף מידע ויכולות. התוצאה היא שקורטנה תוכל לדבר עם אלקסה ולהיפך. תוכלו, למשל, להפעיל את קורטנה מהרמקול החכם של אמזון על ידי פקודה בסגנון: "אלקסה, הפעילי את קורטנה" ולהיפך, להפעיל את אלקסה מכל התקן מבוסס ווינדוס 10.

 

 

הרעיון הוא לאפשר לשתי הסייעות לפעול בסביבות בהן הן הפופולריות ביותר. קורטנה בסביבות ווינדוס שנפוצות בעיקר במשרדים וארגונים ואלקסה שמתחילה להפוך לנפוצה ביותר בסביבות ביתיות. עם זאת, שתיהן עדיין לא מצליחות להשתחל לעולמות המובייל והרכב החכם, נחלתן הכמעט בלעדית של אפל וגוגל. משתמשי קורטנה יוכלו בשיטה הזו לנהל כ-20 אלף התקני בית חכם שזמינים כיום למשתמשי אלקסה.

 

 

רמקול האקו של אמזון, שמבוסס על אלקסה רמקול האקו של אמזון, שמבוסס על אלקסה צילום: טי.אן.סי

 

 

מהצד השני, משתמשי אלקסה יוכלו כעת לסנכרן יומנים ושירותי מייל דרך הרמקול של אמזון. אלקסה תזכה להטמעה מלאה בפלטפורמת אופיס 365 של מיקרוסופט. "העולם גדול ומבוזר", מסר ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון בהודעה לעיתונות שפורסמה היום (ד'), "שילוב החזקות של השירותים השונים יספקו ללקוחות חוויית שימוש יותר עשירה ושימושית". גם סאטיה נאדלה הדגיש את המחויבות של מיקרוסופט לזמינות של שירותיה, "הדבר החשוב לנו ביותר הוא להביא את קורטנה למשתמשים לא משנה ההתקן", הסביר מנכ"ל מיקרוסופט.

 

שיתוף הפעולה החדש מייצר חזית שמאיימת ישירות על אפל וגוגל. אפל צפויה להשיק רמקול חכם בחודשים הקרובים ולהגדיל את מעורבותה בעולמות הבית והמכונית החכמה. גם גוגל בונה על העולמות האלה ולה כבר יש רמקול חכם שכולל את הסייען שלה. לזירה תיכנס גם סמסונג, שתטמיע את הסייען שלה, ביקסבי, בכל סדרות המוצרים החכמים שלה. יריבתה LG בחרה באמזון כספקית שירות הסיוע הדיגיטלי והיא תטמיע את אלקסה במקררים, טלוויזיות, תנורים ומכונות הכביסה שלה. לא רק אלקסה תהפוך לדיירת משנה במכשיריה של LG; החברה חשפה שגוגל אסיסטנט יהפוך לדייר קבוע בסדרה של מוצרי חשמל בדיוק כמו המקבילה מאמזון.

 

רמקול חכם גוגל Home, מבוסס גוגל אסיסטנט רמקול חכם גוגל Home, מבוסס גוגל אסיסטנט

 

 

גוגל חשפה השבוע בתערוכת הטכנולוגיה IFA שהאסיסטנט יתחיל להופיע בעוד מוצרים חכמים מבית יצרנים חיצוניים. החדשה המעניינת ביותר היא הכניסה של האסיסטנט לרמקולים חכמים של חברות כאנקר ופנסוניק. עם זאת, רמקולים אלה יהיו זמינים רשמית רק בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, גרמניה וצרפת. גוגל אסיסטנט לא מהווה עדיין תחרות לאלקסה, שמותקנת בעשרות מיליוני מכשירים ברחבי העולם ונמצאת בשימוש כבר יותר משנתיים מה שמעניק לה יתרון לא קטן. ואולם, אסיסטנט פועל על כמעט כל התקן אנדרואיד - ויש מיליארדים מהם.

 

גבולות גזרה בין מעצמות

 

הכניסה של קורטנה לעולמות הבית החכם מתבצע באופן אירוני על רקע המאבק בין מיקרוסופט Azure ל-AWS, חברת מחשוב הענן של אמזון. אלקסה היא למעשה תחת אחריותה התפעולית של AWS שמפעילה את שירות Lex, הבסיס לאלקסה שמיועד גם לעסקים באופן עקיף. האם הדבר מעיד שהחברות מנסות להגדיר לעצמן שמורות פעולה? מיקרוסופט לעסקים ואמזון לבתים? יכול להיות. אך לא ברור כיצד הדבר יתבצע בפועל אם לא יוגדרו גבולות גזרה מוסדרים.

 

 

מיקוד הפעילות שלהן עשוי לאפשר להתמודדות הרבה יותר יעילה מול היריבות העיקריות. אפל עדיין לא מהווה גורם מהותי בתחום, אך סירי כן עושיה להתגלות בעתיד כאיום רציני. לעומת זאת, Google Assistant פעיל כבר בסדרה של מוצרים ולגוגל יש גם דריסת רגל בשוק הבית החכם דרך Nest, יצרנית החיישנים החכמים שלה.

 

האפשרות להפעיל את התנור דרך המחשב בעבודה או לחלופין לקבל את סדר היום במשרד דרך אלקסה עשוי להיות תחילתו של עידן חדש ממנו אפל וגוגל עשויות להיות מודרות, זאת אומרת אלא אם כן הן יאפשרו לקורטנה ואלקסה לשוחח עם סירי ו-Google Assistant אך זה עוד עשוי להיות חזון למועד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x