$
אינטרנט

צוקרברג: נמחק מפייסבוק פוסטים שמאיימים באלימות

מנכ"ל הרשת החברתית הודיע כי החברה תפעל ביתר שאת לצמצום השנאה בין עמודיה, על רקע פיגוע הניאו נאצי בשרלוטסוויל. בתוך כך, הודיעו גם פייפאל ואפל שלא יאפשרו לאתרי ימין קיצוני לגייס כסף בשירותי התשלום שלהן

ויקי אוסלנדר 11:2517.08.17

יותר משבוע חלף מאז המהומות בשרלוטסוויל - והסערה בארה"ב נמשכת: חברות טכנולוגיה נוספות מצטרפות למאבק נגד גזענות, בראשן פייסבוק, פייפאל ואפל.

 

 

הרשת החברתית שימשה כפלטפורמה מרכזית לארגון העצרת, בה התפתחו עימותים בין ניאו נאצים ואזרחים המתנגדים להם - ששיאם בפיגוע דריסה בו נרצחה בת 19. עתה, מתייחס מארק צוקרברג לנושא; בפוסט אישי שפרסם אמר כי החברה "תסיר מהרשת איומים בפגיעה פיזית" והוסיף כי "אין מקום לשנאה בקהילה שלנו. זו הסיבה שתמיד הסרנו כל פוסט שמקדם או מפאר פשעי שנאה או מעשי טרור - כולל מה שקרה בשרלוטסוויל".

 

פעילי ימין קיצוני בהפגנה פעילי ימין קיצוני בהפגנה צילום: טי.אן.אס

 

 

ואולם, צוקרברג מתעורר באיחור רשלני: הגרדיאן הבריטי פרסם כי כבר ב-2016 קיבלה פייסבוק רשימת 200 עמודים, פרופילים וקבוצות של ארגוני שנאה בולטים - מהם 175 המשיכו לפעול באין מפריע. הרשימה הועברה לפייסבוק מארגון SPCL, מלכ"ר שמבצע פעילויות חינוך לסובלנות אתנית ומנטר ארגוני שנאה. היכולת של פייסבוק לפקח על מהות התוכן בה מאוד מוגבלת, בשל היקפו העצום. בנוסף, אותו תוכן הוא שמייצר עבור פייסבוק מידע על הצורכים אותו, מידע שמועבר ללקוחות הרשת החברתית - חברות הפרסום. לפיכך, לא רוצה פייסבוק להצטייר כחברה שמצנזרת את המשתמשים.

 

פייסבוק אינה היחידה שעשתה מעט מדי ומאוחר מדי: חברת שירות התשלומים פייפאל הודיעה כי היא מחויבת שלא לאפשר לפעילויות שונות המקדמות שנאה, אלימות או גזענות להשתמש בפלטפורמה שלה כדי לגייס כספים. פייפאל עשתה זאת אחרי שנחשף בעיתונות מקומית כי גיוס התרומות לאירוע בשארלוטסוויל נעשה באמצעות הפלטפורמה שלה. עם זאת, החברה אינו זרה למניעת השירות שלה לאנשי הימין הקיצוני, לפני כשלוש שנים היא כבר חסמה את השירות שלה באתר הדיילי סטרומר, אם כי נציגה של ה-SPCL ציינה בפני באזפיד כי עד היום פייפאל משמשת "המערכת הבנקאית של הלאומנות הלבנה".

 

באותה הרוח הודיעו באפל כי הארנק הדיגיטלי של החברה - האפל פיי - יחסם לשימוש על ידי אנשי האלט-רייט, שפנו אליו כדי לגייס תרומות ולמכור מוצרים שונים כמו חולצות עם הדפסים של לוגו נאצי או הכיתוב "גאווה לבנה". מנכ"ל החברה טים קוק ציין בהצהרה כי מדובר על "עניין מוסרי ועל כולנו לעמוד נגד זה". אפל הסירה את אפשרות התשלום באמצעות אפל פיי מאתרים שונים שבהם מוכרים מוצרים הממותגים כמקדמים "שנאה, אלימות או חוסר סובלנות על בסיס גזע, גיל, מין, זהות מגדרית, מוצא אתני, דת או נטייה מינית", לשון הודעת החברה.

 

 

בשונה מפייסבוק זו אינה הפעולה הראשונה של אפל נגד ארגונים אלו. ב-2014 מחקה אפל מאייטיונס שירים שה-SPCL זיהו כשירי נאצה. ה-SPCL העביר רשימה דומה לספוטיפיי שגם היא הסירה בזמנו מקבץ שירים ומבצעים שמקדמים שנאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x