$
חדשות טכנולוגיה

קרן בנצ'מרק תובעת את מייסד אובר בטענה להונאה והפרת אמונים

התביעה שהגישה קרן ההון סיכון - אחת המשקיעות הראשונות באובר - נגד טראוויס קלניק, נוגעת להרחבת דירקטוריון אובר מ-8 ל-11 דירקטורים, כאשר ההחלטה על איוש המושבים החדשים ניתנה לשיקולו הבלעדי של קלניק

עומר כביר 23:5510.08.17
על הכוונת: אחת המשקיעות הראשונות באובר, קרן ההון סיכון בנצ'מרק, תובעת את המייסד והמנכ"ל לשעבר, טראוויס קלניק, בטענה למעשי הונאה, הפרת חוזה והפרת אמונים.

 

 

 

 

 

במרכז התביעה עומדת טענה שלפיה קלניק לא כיבד את תנאי פרישתו מתפקיד המנכ"ל, וניסה לשנות את הרכב הדירקטוריון של החברה כדי לשפר את מעמדו. "קלניק ניסה לבצר את עצמו בדירקטוריון אובר ולהגדיל את כוחו באובר ממניעים אנוכיים", נכתב בתביעה. "מאמציו מרחיקי הלכת נועדו למלא את דירקטוריון אובר בבעלי-ברית נאמנים בניסיון למנוע ביקורת בהתנהלות העבר שלו ולסלול את הדרך לחזרתו לכס המנכ"ל - וזאת לרעת בעלי המניות, העובדים, הנהגים-שותפים והלקוחות של אובר".

 

בנצ'מרק היתה בין הגורמים שדחפו להתפטרות קלניק מתפקיד המנכ"ל. אם התביעה של החברה תזכה להצלחה, היא יכולה לאלץ אותו לוותר גם על מקומו בדירקטוריון, ובכך למעשה לנתק אותו מהשפעה פעילה את החברה שהקים והוביל במשך שנים.

 

התביעה, שנחשפה באתר Axios, נסובה סביב החלטה מיוני 2016 להרחיב את דירקטוריון אובר משמונה ל-11 דירקטורים, כאשר ההחלטה על איוש המושבים החדשים ניתנה לשיקולו הבלעדי של קלניק. עם התפטרותו מינה קלניק את עצמו לאחד המושבים האלו (קודם לכן כיהן בדירקטוריון מתוקף תפקידו כמנכ"ל), בשעה ששני המושבים הנוספים טרם אוישו.

 

טראוויס קלניק. לפי התביעה, "קלניק השיג שליטה בשלושת המושבים החדשים בהונאה ותוך הסתרה של מידע חיוני שהיה מוביל את בנצ'מרק לדחות את יצירת המושבים האלו" טראוויס קלניק. לפי התביעה, "קלניק השיג שליטה בשלושת המושבים החדשים בהונאה ותוך הסתרה של מידע חיוני שהיה מוביל את בנצ'מרק לדחות את יצירת המושבים האלו" צילום: UBER

 

לטענת בנצ'מרק, שכמשקיעה מוקדמת גם לה יש מושב בדירקטוריון, היא לא היתה מאפשרת לקלניק לשלוט בשלושת המושבים החדשים לו ידעה על ניהולו הכושל של אובר. "קלניק השיג שליטה בשלושת המושבים החדשים בהונאה ותוך הסתרה של מידע חיוני שהיה מוביל את בנצ'מרק לדחות את יצירת המושבים האלו", נטען בתביעה. "קלניק הסתיר במכוון את הניהול הכושל והתנהגות לא תקינה אחרת. אלו כוללים המעורבות האישית שלו ברכישת Otto, שלכאורה החזיקה בסודות מסחריים גנובים של מתחרה; בכיר באובר שנאשם בגניבת מידע רפואי של אישה שנאנסה על ידי נהג אובר בהודו; תרבות של אפליה מגדרית והטרדה מינית; ושורה של הוראות לא-תקינות ולא-אתיות שהוציא קלניק".

 

בתביעה מבקשת בנצ'מרק לבטל רטרואקטיבית את יצירת שלושת המושבים החדשים - מהלך שבפועל יוביל ליציאתו של קלניק מדירקטוריון אובר. כן מבקשת קרן ההון סיכון מבית המשפט להוציא צו מניעה שיאסור על קלניק לעסוק בענייני הדירקטוריון, ובכך למעשה ימנע את מעורבותו בהליכים לאיתור המנכ"ל החדש.

 

אובר סירבה להגיב. תגובות בנצ'מרק וקלניק לא התקבלו.

 

התביעה היא לא הטלטלה היחידה שחוותה אובר בשעות האחרונות. מוקדם יותר היום נודע שרייאן גרייבס, סגן הנשיא לתפעול של אובר, העובד השכיר הראשון של החברה ומי שהחזיק בתפקיד המנכ"ל לפני קלניק - יפרוש מתפקיד. עם זאת, גרייבס צפוי להישאר בדירקטוריון אובר לקחת חלק בהליכים לאיתור מנכ"ל חדש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x