$
חדשות טכנולוגיה

בחסות האנונימיות: כך הפכה Kik לחביבת הפדופילים

מחקר חדש גילה כי האפליקציה, בה משתמשים 40% מבני הנוער בארה"ב, אינה מתייחסת לדיווח על תקיפות מיניות ואף מאפשרת לפדופילים מורשעים לשוב ולפעול בה. הנהלת Kik: הנושא בטיפול

יואב סטולר 13:2008.08.17

שירות המסרים המיידים קיק (Kik) שבאמתחתו יותר מ-300 מיליון משתמשים מהווה חממה עבור פדופילים - ועתה נחשפו היקף האיום לקטינים, לצד הזנחת הנושא מצד הנהלת חברה.

 

 

תחקיר שביצעו פוינט ופורבס התבסס על הפעלת פרופילים פיקטיביים של בנות 13 ו-14. "המשתמשות" החדשות נכנסו ל-10 קבוצות פתוחות, תכונה פופלרית בקיק המאפשר להצטרף לצ'ט, בו חשופים שמות החברים וניתן לפנות אחד לשני. תוך זמן קצר קיבלו השתיים כ-35 הודעות, חלקן בעלות אופן אלים ומיני מאוד.

 

 

הפרופיל הפיקטיבי שפתחו החוקרים בקיק הפרופיל הפיקטיבי שפתחו החוקרים בקיק צילום: Kik

 

 

בנוסף, בחנו החוקרים מה קורה שכשמזינים חשבון של נערה בת 15 ל-KFF, שירות צד שלישי המאפשר חיפוש פרופילים בקיק. בתוך דקות מהרגע שברגע שפרסמו את החשבון התקבלו מאות הודעות, בהן תמונות אברי מין והצעות מגונות. החוקרים גילו כי גם לאחר שהועברו דיווחים על התנהגות פדופילית של משתמשים, הם לא הוסרו או נחסמו. למרבה ההפתעה, החברה איפשרה גם לעברייני מין שהורשעו ע"ב השימוש שלהם בקיק לשוב ולפעול בה. 

 

הרשימה השחורה לא עוזרת

 

זו אינה הפעם הראשונה שקיק עולה לכותרות כמרחב מסוכן לקטינים. הניו יורק טיימס פרסם אשתקד כי רשויות החוק בארה"ב רואות באפליקציה סביבת עבודה נוחה לפדופילים - בין היתר להפצת פורנו ילדים. בעקבות הפרסום, הודיעה החברה שתפעל למיגור התופעה.  

 

עם זאת, המחקר האמור מראה כי פעולות קיק לא נשאו פירות. בעקבותיו, מסרה הנהלתה כי לאפליקציה יש מערך מסננים שאמורים להגן על השיח והמשתמשים. בין היתר, נמנו הגבלת גיל, חיפוש אוטומטי של תכנים אסורים ורשימה שחורה של חשבונות, כאשר כל מי שמפר את הכללים נחסם מיידית. "קיק מפתחת כלים טובים יותר להגנה על המשתמשים בה ושמחה לקבל הצעות לייעול ושיפור מכל אחד ובכל עת", הגיבה החברה, "קיק אחראית להתקשרות. היא מסתמכת על ההגנה שלה עצמה ותדאג לפעילים בה מנקודה זו ואילך". החברה הודיעה כי תשפר את כלי זיהוי התוכן הפוגעני שבה באמצעות אלגוריתם ייעודי ותדווח לרשויות.

 

בתגובה לאי הסרת חשבונות עברייני מין שהורשעו, מסרה קיק שהיא בוחרת ש"לא להסיר אקטיבית חשבונות של אנשים שהורשעו, מתוך הנחה שכל אדם יכול להיחקר ע"י רשויות החוק בנסיבות כאלו ואחרות". עם זאת, דובר קיק הודה כי ביכולתה לעשות יותר כשמדובר בפדופילים. "אנחנו יכולים לעשות עבודה טובה יותר בכל הנודע להסרה מראש חשבונות משתמשים שהורשעו בעבירות הקשורים להתעללות בילדים".

 

אפליקציית קיק אפליקציית קיק

 

 

האנונימיות קורצת לפדופילים

 

קיק הוקמה ב-2009 ושוויה מוערך במיליארד דולר. האפליקציה הינה אבן שואבת לעברייני מין, שנהנית מפופולריות רבה: כ-40% מבני הנוער בארה"ב משתמשים בה. לפי גורם ברשויות האכיפה האמריקאיות, היא קורצת כל כך עבור אותם פדופילים בשל "החינמיות, הממשק הקל לתפעול, האנונימיות, יכולת שיתוף הקבצים והגישה הקלה לקטינים".

 

 

הנהלת החברה לא עושה די למיגור התופעה. אפשרות הדיווח על משתמשים ועל תוכן פוגעני אינם יעילים - ולטענת החוקרים, ניתוח התוכן לקוי בשל שיקולי פרטיות. התנהלות קיק חריגה בין הרשתות החברתיות: בעוד שחברות כפייסבוק, טוויטר ואחרות הגיבו לביקורת בנושא ביישום מדיניות קפדנית למלחמה בתוכן פוגעני, משתמשת קיק בתירוצים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x