$
חדשות טכנולוגיה

מיקרוסופט תאפשר לשלוט בווינדוס 10 בתנועות עיניים בלבד

החברה הציגה מערכת שמאפשרת לחולי ניוון שרירים ובעלי מוגבלויות להפעיל יישומים, להקליד ולשלוט בווינדוס במבטם. ואולם, לפיתוח יש גם יישומים מסחריים משמעותיים, כמו היכולת לדעת מתי הסתכל המשתמש בפרסומת

רפאל קאהאן 15:3702.08.17

מיקרוסופט פרסמה תטמיע תכונת עקיבה אחר מבט בווינדוס 10. המערכת מיועדת לאפשר למשתמשים בעלי מוגבלות להשתמש במחשב רק על ידי שימוש בעיניים כאמצעי קלט, ללא שימוש בעכבר או מקלדת.

 

 

התכונה תאפשר למשל, להריץ אפליקציות על ידי מבט ממוקד באייקון האפליקציה או הקלדה על ידי בחירת האותיות ממקלדת שמוקרנת על המסך.

 

 

 

 

המערכת תדרוש שימוש בציוד חיצוני כמו מצלמה עם יכולת עקיבה, כך שבשלב זה, לא מדובר ביכולת שמסוגלת לפעול על בסיס מצלמת הרשת שמותקנת בדרך כלל בסמארטפונים ומחשבים ניידים.

 

הפיתוח החל עוד ב-2014, בתחרות רעיונות להאקתונים שיזמה מיקרוסופט עבור עובדיה. סטיב גליסון, שחקן פוטבול שאובחן ב-2011 ב-ALS ושהופיע בפרסומת הסופרבול באותה שנה, ביקש ממיקרוסופט שדרוג לציוד בו הוא משתמש. הרעיון שלו נבחר וצוות עובדים של מיקרוסופט החל בתהליך הפיתוח.

 

 

המערכת של מיקרוסופט המערכת של מיקרוסופט צילום: Microsoft

 

 

ניוון שרירים (ALS) ומחלות מגבילות דומות גורמות לחולה לחוסר יכולת להזיז את איבריו. עם זאת, העיניים בדרך כלל ממשיכות תפקד הרבה אחרי שאר האיברים - מה שהופך את המבט לצוהר היחיד של החולים לעולם האמיתי. ההטמעה בווינדוס 10 היא יוזמה של המנכ"ל, סאטיה נאדלה, שנתן את אישורו למהלך וליווה את הפיתוח.

 

 

 

עם זאת, מערכת עקיבת עיניים היא כלי עוצמתי מעין כמותו. היא מאפשרת, למשל, לדעת מתי מסתכל המשתמש על פרסומת, כמה זמן הוא מתבונן בתוכן זה או אחר - מה שיכול לחולל מהפכה בשוק הפרסום, ע"י חדירה חסרת תקדים לפרטיות המשתמש. מיקרוסופט התחייבה בכללי הפרטיות שפרסמה שלא תשתמש במידע פרטי של המשתמשים למטרות שיווקיות, אך יתכן שבעתיד תשנה את המדיניות, בשל הצורך באפיקי הכנסה נוספים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x