• תפריט
חדשות טכנולוגיה

חברת הניתוח הגנטי 23andME משיקה מחקר גדול בנושא דיכאון

החברה, בה השקיעה גוגל של אלפבית, מגייסת 25 אלף אנשים שלוקים בדיכאון או הפרעות דו-קוטביות. המטרה: לגלות האם טכנולוגיות הגנטיקה שלה יכולה למצוא סיבות חדשות להתפתחות מחלות אלה

ויקי אוסלנדר 19:1401.08.17

חברת הניתוח הגנטי 23andME מגייסת 25 אלף איש כדי לבחון כיצד גנים משפיעים על תפקוד המוח אצל אנשים הסובלים מדיכאון או הפרעות דו-קוטביות.

 

 

 

החברה הפרטית שממומנת בין היתר על ידי גוגל של אלפאבית, ידועה בשירותי הניתוח הפשטניים של 23 זוגות הכרומוזומים שכוללים מציאת קשרים משפחתיים לא צפויים ומעט מידע רפואי בעלות של בין 100 ל-200 דולר לבדיקה. הפרויקט הנוכחי ינסה לעמוד על הקשרים הגנטיים, ההתנהגותיים והסביבתיים הקשורים להפרעה דו-קוטבית ודיכאון.

 

מחקר גנטי, כמלחמה בדיכאון מחקר גנטי, כמלחמה בדיכאון צילום: שאטרסטוק

 

 

המחקר יארך 9 חודשים וישתתפו בו 15 אלף איש הסובלים מדיכאון מאובחן ו-10 אלף איש עם הפרעה דו-קוטבית. מטרת המחקר היא לגלות כיצד גנים משפיעים על תהליכים במוח לסובלים ממחלות אלו.

 

זו אינה הפעם הראשונה ש-23andME יוצאת במחקר רחב היקף ללא מטרות רווח. בשנה שעברה הושלם מחקר שהתבסס על המאגר הגנטי שטיפחה החברה ביחד עם צוות חוקרים מאוניברסיטת הארוורד. תוך השענות על נתונים רפואיים של כ-450 אלף משתתפים, למעלה מ-120 אלף מהם שסובלים מדיכאון הצליחו החוקרים לזהות סימנים גנטיים הקשורים לדיכאון אצל אנשים ממוצא אירופי. הנתונים הגנטים נרכשו על ידי החוקרים, בין היתר במימון של ענקית התרופות פייזר, מלקוחות 23andME שהסכימו לכך.

 

 

בשנים הראשונות לפעילותה נאלצה 23andME לעמוד בפני ביקורת חריפה של מנהל התרופות האמריקאי (FDA), שטען כי הענקת מידע גנטי לאנשים ללא כל ליווי רפואי אינו אחראי. ה-FDA אף עצר בשלב מסוים את אפשרות החברה למכור ערכות בדיקה, אך הסיר את ההגבלה תוך שהוא מזהיר את הציבור מלהסיק כי יש בתוצאות החברה להעיד על מחלות קיימות או דרכי טיפול נכונים ושישנם גורמים רבים נוספים – מלבד הגנטי – שתורמים למצב בריאותי. כדי להשיג את אישור ה-FDA החברה היתה צריכה לבנות בדיקה ייחודית שמעידה כי המשתמש מבין מה משמעות הסיכונים הבריאותיים שהבדיקה הגנטית חושפת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x