$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

איך מציתים משבר בינלאומי? צריך רק כמה האקרים וחתול

מה ניתן ללמוד מהפרשה המסתעפת של התקפת הסייבר על קטאר, בריטניה מתחילה לחסום בפועל אתרי פורנו בתירוץ יצירתי למדי ואלון מאסק נבהל וקורא לרגולציה של בינה מלאכותית לפני שהיא תתחיל רגולציה שלנו

יוסי גורביץ 14:3318.07.17
נשק אסטרטגי בגרושים

 

פעם, כדי לייצר משבר אסטרטגי, היית צריך כוחות בעלי יכולת אסטרטגית. היית צריך לשלוח את הצבא שלך להטיל מצור על ברלין המזרחית, למשל, או להפיל מטוסים סורים ולפגוע בגאווה הלאומית של מה שהיה עד לא מזמן הקהיליה הערבית המאוחדת, או לדחוף לטורקיה טילים גרעיניים כך שלרוסיה הסובייטית לא תהיה ברירה אלא להציב טילים משלה בקובה (כן, ארה"ב גרמה למשבר ההוא בעצמה). היום אתה צריך כמה האקרים וחתול.

 

למה חתול, אתם שואלים? הנה, הפנמתם את ההגיון שדי בכמה האקרים.

 

משבר קטאר: ההאקרים התחילו. מי שלח אותם? משבר קטאר: ההאקרים התחילו. מי שלח אותם? צילום: רויטרס

 

 

לפני כמה שבועות פרץ משבר כבד במפרץ הפרסי: סעודיה ואיחוד הנסיכויות, שמנהלות מלחמה אכזרית שכמעט לא זוכה לסיקור בתימן, הודיעו בתחילת יוני על ניתוק היחסים עם קטאר. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה אליהן מצרים. סעודיה והנסיכויות החלו בהטלת מצור על קטאר. לטענת הסעודים והנסיכויות, הסיבה לכך היא נאום שנשא לכאורה אמיר קטאר, שבו הביע תמיכה בחמאס וכינה את איראן "מעצמה איסלמית"; דיווח כתוב על הנאום (אף אחד לא ראה וידאו) הופיע לזמן קצר בסוכנות הידיעות של קטאר.

 

תוך זמן קצר יצא המרצע מהשק: הדרישה העיקרית של סעודיה והנסיכויות היתה הפירוק של רשת אל-ג'זירה, שמקדמת את המסר של קטאר ברחבי העולם הערבי ומותחת ביקורת קבועה על הנסיכויות וסעודיה. לגמרי לא במקרה, אל-ג'זירה מדווחת הרבה על תימן, ומדי פעם משווה בין סעודיה ובין ישראל ברצועת עזה.

 

תוך זמן קצר התברר שהנאום של אמיר קטאר, ששימש כתואנה לכל המשבר, לא היה ולא נברא. קטאר הכחישה זאת מלכתחילה וכעת יש הסכמה כללית שהאקרים הם ששתלו את הידיעה בנושא. השאלה היא מי שלח אותם. תחילה התמקד החשד ברוסים, אחר כך (בעקבות ההתנהלות של טראמפ בסעודיה) באמריקאים; אבל אחר כך אנשים נזכרו שרגע, בקטאר יושב הבסיס האמריקאי הגדול ביותר במזה"ת, כזה שבלעדיו היא לא מסוגלת לעשות כאן הרבה - כך שלא סביר שהיא תערער את המשטר בקטאר.

 

בסוף השבוע התפרסמו ידיעות על כך שאיחוד הנסיכויות עצמו היה מעורב בפריצה לשירות הידיעות של קטאר ושתל שם את הידיעה על הנאום שלא היה של האמיר. או, במילים אחרות, האקרים של איחוד הנסיכויות פיברקו את העילה למשבר בינלאומי ענקי.

 

והם אפילו לא נזקקו לחתול. עכשיו לא ברור איך יורדים מהעץ הזה.

 

אנחנו בריטים, בלי פורנו בבקשה

 

לראש ממשלת בריטניה תרזה מיי יש משהו נגד הרשת החופשית. היא היתה אמו-הורתו של ה-Snoopers’ Chart, שאיפשר לשירותי השושו הבריטים לקבל עוד סמכויות למעקב אחרי התושבים שלהם. והיא אימצה את המדיניות של קודמה, דיוויד קמרון, ביחס לאתרי פורנו.

 

התרגיל של מיי לאיסור על אתרי פורנו מתוחכם למדי. לא יהיה איסור רשמי: כל אחד יוכל לצפות באתרי פורנו - אבל הוא יצטרך למסור לאתרים את פרטי כרטיס האשראי שלו כדי להזדהות וכדי שיוכלו לוודא שהוא מעל לגיל 18. הסיכוי שאנשים יזדהו מרצונם בפני אתרי פורנו, ועוד ימסרו להם פרטי אשראי, לא גבוה במיוחד. אף אחד לא רוצה שפרטי הגלישה שלו באתרי פורנו יישמרו.

 

פורנו? אין בעיה. מה מספר האשראי? פורנו? אין בעיה. מה מספר האשראי? צילום: שאטרסטוק

 

 

כלומר, כמובן שהם נשמרים. האתרים שותלים קובצי קוקיז במחשבים ויודעים מי אתם (או יותר נכון, מי המחשב שלכם). והם גם מעבירים את המידע הזה לצד שלישי מדי פעם. אבל המעקב הזה לא בולט, הוא חלק מההסכם הלא כתוב של אתרי הפורנו עם הגולשים: אתם תעמידו פנים שאתם לא מבקרים אצלנו ואנחנו נעמיד פנים שאנחנו לא יודעים מי אתם ומה הסטיות שלכם. 

 

מיי מרסקת את ההסכם הזה. היא אומרת לגולש: רוצה להגיע לאתר פורנו, יא חתיכת סוטה? אין בעיה, אנחנו מדינה חופשית כאן בממלכה המנוטרת. רק תן לאתר את כרטיס האשראי שלך. אה, כן - ציינתי שלא מזמן העברתי כאן חוק מעקב יוצא דופן? לך, לך על זה. ממה אתה מפחד?

 

על פניו, זה יכול לעבוד. צרכן הפורנו הממוצע יפחד שהפרטים שלו ייחשפו ועל כן הוא יפסיק לצרוך פורנו. או שהוא יחזור לימים הישנים והרעים שבהם אנשים היו מתגנבים לחנויות אפלוליות ומדיפות ריח רע ואשכרה משלמים על זה. או, אופציה ג' + ד', שהיא השילוב הצפוי: יקומו אתרי פורנו שלא יצייתו לחוק, והם ילמדו את המשתמשים איך להשתמש בכלים כמו VPN ובמידת הצורך גם TOR. במילים אחרות, החוק של מיי ידחוף את המשתמש הרגיל לעבר הרשת האפלה, היכן שייחשפו לתכנים הרבה יותר בעייתיים.

 

פורנו, תחום מאוס, מספק לרוע המזל צורך חברתי בדיוק כמו סמים ואלכוהול. על הנזקים של הניסיון להפוך את האלכוהול לבלתי חוקי כבר למדנו לפני 80 שנה. על הנזקים של המלחמה בסמים אנחנו למדים על בשרנו מדי יום. אנחנו באמת רוצים לפתוח שוק שחור חדש?

 

הרובוטים באים, הרובוטים באים

 

אלון מאסק, האיש ושגעון הגדלות, התפנה מהחפירות שהוא עורך בנסיון לפתור את בעיית הפקקים (עד כה ההצלחה חלקית מאוד) כדי להזהיר אותנו שוב מפני הסכנה של תבונה מלאכותית. מאסק עשה זאת בעבר, והוא משוכנע שבינה מלאכותית תקבור את כולנו.

 

הפעם הוא נשא את האזהרה שלו מול כנס של מושלים בארה"ב. היתה לו נקודה מעניינת: בדרך כלל, הוא ציין, תהליך הרגולציה ארוך מאוד. יש שורה של אסונות, יש זעקה ציבורית, ואחרי שנים ממנים רגולטור שיטפל בנושא. ובכל מה שקשור לבינה מלאכותית, טוען מאסק, אין לנו את הזמן הזה. היא תבוא כגנב בלילה. בזמן שאנחנו עדיין מעכלים את הזוועה הראשונה שהיא תיזום, היא כבר תהיה שמונה שלבים לפנינו. אבולוציונית, אם נשאר בקצב החשיבה הרגיל על רגולציה, היא יכולה להביא להכחדתנו.

 

אל תסמכו עליו, הוא רק נראה חמוד אל תסמכו עליו, הוא רק נראה חמוד צילום: Disney

 

 

מאסק רציני באמונתו שתבונה מלאכותית מסוכנת למין האנושי, עד כדי כך שהיא יכולה להביא למהלך אבולוציוני של הכחדה – וההוכחה לרצינותו היא, כפי שהוא מציין, היא שהוא מתנגד קבוע לרגולציה, אבל הפעם הוא לא רק רוצה רגולציה, הוא רוצה רגולציה מראש. אישית, אני עדיין חושב שאפשר יהיה פשוט להוציא את השטקר, אבל מה נעשה אם תהיה חברה כמו שתסרב לנתק את התוכנה שעומדת להכחיד אותנו? הבעיה היא שמול סכנה כזו, ספק אם רגולציה תועיל - אלא אם אנחנו מדברים על רגולטורים שחמושים בקלשניקובים, מטולי רקטות ואולי גם להביור.

 

קצרצרים

 

1. גודזילת הסחר המקוון אמזון הודיעה אתמול על כך שהיא מבקשת סימן רשום על ערכת מזון לבישול. הערכות הללו כוללות סט מצרכים לארוחה ספציפית, שמגיע ישר הביתה וחוסך לאנשים את חוויית הקניות המסורתית. אמזון קוראת לזה "אנחנו עושים את ההכנה, אתה תהיה השף"; שום דבר דרמטי מבחינתה - המוצר שלה אפילו לא מוכן. אבל זו תחילת הקץ של חברת Blue Apron, שעושה בדיוק את זה כבר שנים. המניה שלה צנחה ב-11% עם ההודעה של אמזון, ושליש משווי השוק שלה נמחק מאז תחילת החודש. הטביעה של החסקה של בלו אפרון לא מעוררת אפילו אדווה על סיפון המשחתת של ג'ף בזוס. ומבלי משים, אמזון חושפת את השקר הבסיסי של הקפיטליזם: שאם תעבוד קשה ותתאמץ ויהיה לך מוצר שאנשים ירצו, גם תצליח. בבלו אפרון עבדו קשה, התאמצו, בנו מוצר, הצליחו אפילו להנפיק. ואז גודזילה עברה באזור והם נרמסו.

 

 

ג'ף בזוס ג'ף בזוס

 

 

2. בית משפט לערעורים בארה"ב התייצב לצד מדינת המעקב: הוא פסק של-FBI מותר להמשיך ולהוציא מכתבי "בטחון לאומי" לחברות, שדורשים מהן למסור מידע על משתמשים ללא צו שיפוטי - ושלחברות אסור לדבר על הדרישות הללו. במקרים קודמים, הצליחו חברות להוכיח שה-FBI משתמש במכתבים אלה גם כאשר אין בהם צורך וגם כאשר השימוש בהם מנוגד לכללים המגדירים את השימוש בהם. בית המשפט פסק שלחברות המערערות אין זכות דיבור מוגנת שמאפשרת להם לציין את העובדה שהם קיבלו מכתבים כאלה ואת האנשים שעליהן הן אמורות למסור מידע. ה-FBI מוציא עשרות אלפי דרישות למידע פרטי מדי שנה, ועל חלק מהם הוא קובע שאיסור הפרסום חל לנצח. איך אומרים? דמוקרטיות מתות בחושך.

 

3. הצנזורה בסין הודיעה לאחרונה על איסור על שימוש בממים שמכילים את דמותו של פו הדב. תמונות ואזכורים של הדב חסומים כעת ברוב האתרים הסיניים, כשהחריג הבולט הוא ווייבו, המקבילה הסינית לטוויטר. הסיבה, עד כמה שאפשר להבין אותה, היא שהאופוזיציה הסינית משתמשת בפו הדב כמקביל לנשיא הסיני שי; ושפו הרי ידוע כ"דב בעל מעט מאוד שכל". לא ברור אם מדובר בתחושת נחיתות מופרזת של שי עצמו, או שהצנזורים עצמם חושבים שהוא אמור להרגיש נחות וממהרים למנוע ממנו את המצב המצער הזה. 

 

4. צוות הניקיון של טוויטר מחק בימים האחרונים צבא קטן של בוטים, 90,000 מהם על פי ההערכות, שפרסם עד כה 8.5 מיליוני ציוצים שהמטרה שלהם היא לפתות משתמשים להגיע לאתרי סקס או היכרות. הציוצים שקופים מאוד וקל לראות שזה בוט, אבל מספר לא קטן של משתמשים נפל בהונאה. 

 

 

 

5. חשבון הטוויטר של מילון Merriam-Webster כבר בנה לעצמו שם של שירות עוקצני במיוחד - ואתמול התעלה על עצמו. לאחרונה נודע שבסדרת הקאלט דוקטור הו תככב אישה - לראשונה מזה 50 שנות קיומה. מיזוגנים משונים יצאו מהמחילות שלהם וזעקו מרה: לטענתם, זו נפילת עוד מוצב של התרבות הגיקית, שנכבש בידי פמיניסטיות זועמות ולא יתכן שחייזר שנוסע בזמן ובמרחב יהיה אישה. Merriam-Webster קטעו את הבכי שלהם באבחה קצרה: באנגלית, ציין המילון ביבשושיות, למילה "דוקטור" אין מגדר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x