$
חדשות טכנולוגיה

גוגל חמקה מתשלום מס של 1.27 מיליארד דולר בצרפת

החברה השתמשה בחברה שרשומה באירלנד כמקלט מס, כדי לפעול בצרפת מבלי לשלם מסי חברות או מע"מ. בית דין בפריז קיבל את טענת גוגל כי פעילותה בצרפת היתה מוגבלת וכפופרה לגוף האירי - אותו לא ניתן למסות במדינה

עומר כביר 11:3013.07.17

גוגל לא חייבת בתשלום מסי עבר לממשלת צרפת בסך 1.12 מיליארד יורו (כ-1.27 מיליארד דולר) - כך קבע אתמול (ד') בית משפט לעניינים מנהליים בפריז. הממשלה הודיעה שתערער על ההחלטה.

 

 

התיק מתייחס להכנסות שרשמה גוגל ממכירת פרסומות בצרפת בין 2005 ל-2010, שבדומה לנוהגה בשאר העולם - לא נרשמו במדינה. אף שגוגל מעסיקה 700 עובדים בצרפת, פעילויות כמו מכירת פרסומות בפלטפורמת AdWords מבוצעות, על הנייר, דרך חברת קש שרשומה באירלנד ולכן לטענת גוגל ההכנסות אינן חייבות במס.

 

רשויות המס בצרפת טענו, מנגד, שעובדי גוגל בצרפת מהווים חלק חיוני במערך השיווק והמכירה שלה, גם אם החוזים עצמם מבוצעים עם חברת הקש באירלנד. בית המשפט צידד בגוגל וקבע שלחטיבה האירית אין נוכחות "יציבה" בצרפת  ולכן רשויות המס לא יכולות לגבות ממנה מסים.

 

מטה גוגל בצרפת מטה גוגל בצרפת צילום: Getty

 

 

משרד האוצר הצרפתי מסר בתגובה שרשויות המס מתכננות לערער על ההחלטה, "לאור החשיבות שיש בצרפת לתיק זה, ובהבט רחב יותר לסוגיות המיסוי ההוגן". מגוגל נמסר בתגובה שהפסיקה מאשרת שהחברה פועלת בהתאם לחוקי המס של צרפת: "אנחנו מחויבים לצרפת ולהצמחת הקהילה הדיגיטלית שלה".

 

 

הפסיקה היא חדשות טובות לא רק לגוגל, שנמצאת תחת מצור באיחוד האירופי (לפני כשבועיים קנסה נציבות האיחוד את החברה ב-2.4 מיליארד יורו בגין הפרת חוקי הגבלים עסקיים), אלא לכל החברות האחרות שמתמודדות בימים אלו עם דרישות לתשלום מס הוגן. בראשן נמצאת אפל, שבשנה שעברה נדרשה לשלם לאירלנד מסי עבר בסך 14.5 מיליארד דולר, החלטה שהן אפל והן אירלנד מערערות עליה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x