$
אינטרנט

צנזורת הרשת תהיה כה גורפת שאפילו לא תדעו עליה

חוק הגבלת הגישה לאתרי אינטרנט, שאושר בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית, הוא עידן חדש של צנזורה מקוונת; בעזרתו, תוכל הממשלה למנוע פיקוח על פעילות הרשויות ולסכן בכך את חופש הביטוי

עומר כביר 14:4809.07.17

כשהמדינה רוצה להסתיר משהו מהציבור יש לה לפעמים סיבות טובות, כמו הפרעה למאמצי הגנה על הציבור או פגיעה בקידום הסכמי שיתופי פעולה. אבל פעמים רבות המדינה מסתירה משהו כי זה עושה לה חיים קלים.

 

 

 

נוח לא לחשוף מידע שעשוי לעורר ביקורת, להסתיר נתונים מביכים ולשמור את הקלפים קרוב לחזה. בלי נתונים ומידע אי אפשר לנהל דיון ציבורי אמיתי, לכל היותר אפשר להתרעם על היעדר המידע.

 

לרוב הסתרת המידע נעשית בעקיפין, במריחות, בהימנעות מפרסומים ובגרירת בקשות לפרסום לפי חוק חופש המידע על פני חודשים ושנים בהליכים משפטיים מייגעים. אבל לפעמים, כשהבושה כבר נעלמת לחלוטין, ההסתרה נעשית בבוטות, בצורה ישירה ובלי הסברים, פשוט כי רוצים וכי אפשר. כמו עם הצעת חוק הגבלת הגישה לאתרי אינטרנט, שוועדת החוקה של הכנסת אישרה בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית.

 

 

 

 

החוק, אם יאושר בכנסת, יאפשר לגורמי החוק לבקש מבית המשפט צווים שיורו לספקיות האינטרנט לחסום אתרים שפעילותם מהווה עבירה על החוק, כמו ארגוני טרור, אתרי זנות, הימורים או סחר בסמים. במקרה הנדיר שהאתר פועל מישראל יוכל בית המשפט להורות על הסרתו מהשרתים שמפעילים אותו.

 

אלא שההגדרות המעורפלות בחוק מעלות חשש להסרת אתרים גם אם פעילותם אינה עבירה על החוק. והבעייתיות רק גוברת לאור ניקוי החוק ממנגנונים שהיו מאפשרים לציבור פיקוח על ביצועו, כמו חובת פרסום מראש, פרסום החלטות ונימוקים להן. התוצאה היא שהמשטרה והפרקליטות יוכלו לפנות לבית משפט ולקבל צווים לחסימת אתרים במעמד צד אחד (במקרים שהאתר פועל מחו"ל), בלי שלציבור או לארגונים שאמונים על חופש הגלישה תהיה אפשרות לדעת על כך, לא מראש ולא בדיעבד. בפשטות: כלי צנזורה לאינטרנט.

 

 

 

ההסתרה מונעת פיקוח על פעילות רשויות אכיפת החוק ומסכנת את חופש הביטוי. גם אם ייחסמו רק אתרים שבאמת מפרים את החוק, עדיין נדרשת אפשרות לעקוב אחר פעילות הרשויות כדי לבקר את הקצאת המשאבים שלהן, ולדעת באילו סוגי אתרים המלחמה מתמקדת. במתכונתו הנוכחית החוק מעניק למדינה סוג של ברז לאינטרנט, ומונע את היכולת לבקר החלטות ולהתנגד להן. זו לא התנהלות של מדינה דמוקרטית, זו התנהלות של מדינה שרוצה שהציבור יפסיק להסתובב לה בין הרגליים וייתן לראשיה לעשות מה שבא להם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x