$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

משקיע ישראלי מפאלו אלטו ישקיע 100 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים

אורן זאב, שפועל מעמק הסיליקון, רשם שורה של הצלחות, ובהן ההשקעה בחברת Houzz שגייסה בחודש שעבר 400 מיליון דולר לפי שווי של 4 מיליארד דולר

מאיר אורבך 06:4503.07.17

המשקיע הישראלי אורן זאב השלים גיוס של קרן חדשה בהיקף של 100 מיליון דולר — כך נודע ל"כלכליסט". על פי מסמכים שהגישה הקרן לרשות ניירות ערך האמריקאית, היא גייסה עד כה 52 מיליון דולר בסגירה ראשונה ותסיים גיוס של 100 מיליון דולר בתקופה הקרובה. הקרן, שנקראת זאב ונצ'רס, גייסה את הכסף ממשקיעים מוסדיים וממשקיעים פרטיים אמריקאים.

 

זו הקרן השנייה של זאב, שיושב באופן קבע בפאלו אלטו שבעמק הסיליקון. הקרן הראשונה שלו ניהלה 70 מיליון דולר והושקעה במלואה. ל"כלכליסט" נודע שהקרן הראשונה של זאב רשמה הצלחות והחזירה את הכספים למשקיעים במכפיל גבוה.

 

אורן זאב אורן זאב צילום: John Todd

 

 

זאב הוא השותף היחיד בקרן, שמנוהלת ללא משרדים ותשקיע בערך בשתי חברות בשנה. רוב החברות שבהן השקיעה הקרן עד כה הוקמו על ידי יזמים ישראלים או היו בעלות קשר לישראל.

 

זאב הוא המשקיע הראשון ואחד המשקיעים הגדולים בחברת Houzz (האוז), המפעילה אתר ואפליקציה המציעים פתרונות לעיצוב הבית. האוז גייסה בחודש שעבר 400 מיליון דולר לפי שווי של 4 מיליארד דולר. את סבב הגיוס הובילה קרן אייקוניק קפיטל, שמנהלת כספים של דמויות בכירות בעמק הסיליקון ובראשן מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג.

 

סבב הגיוס הנוכחי מביא את כלל ההשקעות בחברה ליותר מ־600 מיליון דולר. זאב השקיע 2 מיליון דולר ככספי סיד בחברה ואף גייס את קרן סקויה כמשקיעה המוסדית הראשונה והעיקרית של האוז.

 

לצד ההשקעה בהאוז, זאב רשם כמה השקעות מוצלחות נוספות בעבר, כמו למשל חברת התוספים לדפדפן קרוסריידר, שנמכרה ב־2012 למרקטס של טדי שגיא תמורת 37 מיליון דולר. זאב היה בעל המניות המרכזי בקרוסריידר, עם נתח של 20%. לפי הערכות, הוא גרף לכיסו לפחות 10 מיליון דולר מהעסקה, בעוד השקעתו הראשונית בחברה עמדה על לא יותר ממיליון דולר.

 

ב־2011 זכה זאב להצלחה במודל דומה כאשר היה מעורב במכירת חברת סרגלי הכלים המקוונים Wibiya לחברת קונדואיט הישראלית תמורת 45 מיליון דולר. לפי הערכות, גם במקרה זה גרף זאב כ־10 מיליון דולר על השקעה של קצת יותר ממיליון דולר.

 

ואולם האקזיט הגדול ביותר שלו עד כה לא היה בהשקעה פרטית אלא בהשקעה שביצע בתקופתו בקרן אייפקס ארה"ב, בחברת הפודקאסטים Audible (אודיבל). בסוף 2008, עם תחילת המשבר הכלכלי הגדול, נמכרה אודיבל לאמזון תמורת 300 מיליון דולר, עסקה שהכניסה לאייפקס 130 מיליון דולר.

 

הצלחה נוספת של זאב היתה ההשקעה בחברת Chegg, המספקת פתרונות לימוד לסטודנטים, כמו סיוע בשיעורי בית והשכרת ספרי לימוד. החברה הונפקה ב־2013 וכיום נסחרת לפי שווי של כ־1.1 מיליארד דולר בנאסד"ק. החברה רכשה בעבר פעילות מקומית בישראל ומפעילה כיום בנס ציונה מרכז פיתוח שבו כמה עשרות עובדים.

 

באחרונה השקיע זאב בכמה חברות חדשות, ובהן HomeLight, שעוסקת בתחום הנדל"ן בארה"ב. ההשקעה הישראלית החדשה של זאב היא חברת Next Insurance (נקסט אינשורנס) של גיא גולדשטיין וניסים טפירו, שגייסה בחודש מאי האחרון 35 מיליון דולר ממשקיעים מובילים כמו מינכן רה ואמריקן אקספרס. זאב היה המשקיע הראשון של החברה, לצד שתי קרנות הון סיכון: TLV הישראלית וריבייט האמריקאית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x