$
פטנטים וקניין רוחני

"חסימת גולש בדף פייסבוק של איש ציבור - פגיעה בחופש הביטוי"

כך קבע מבקר המדינה, בעקבות תלונות גולשים שהתקבלו בשנה האחרונה. מעתה, יהיה על איש ציבור שמפעיל דף פייסבוק לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף - ולקבוע תקנון עם הליך חסימה מדורג

שחר אילן 16:0126.06.17

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור יוסף שפירא קובע כי על כל איש ציבור לפרסם תקנון מסודר לפעילות דף הפייסבוק הציבורי שלו. במסגרת התקנון, עליו לקבוע מדיניות מדורגת של סנקציות בשל התבטאויות לא ראויות שכוללת מתן אזהרות לפני מחיקה או חסימה.

שפירא כתב את הדברים בדו"ח נציב תלונות הציבור לשנת 2016 המתפרסם היום (שני). הנציב קובע כי "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם".

 

בשנת 2016 החלה הנציבות לקבל תלונות על כך שאישי ציבור שונים מחקו תגובות של המתלוננים מדף הפייסבוק שלהם או חסמו את גישתם לדף. לצורך בירור התלונות בדקה הנציבות אם מדובר בדפים בעלי "סממנים ציבוריים", ובכלל זה האם מדובר בדף אוהדים או דף אישי, האם מעורב מימון ציבורי בהפעלת הדף והאם הדף מופעל על ידי איש הציבור עצמו או על ידי עובדיו. הנציב קובע שאם מדובר בדף ציבורי חלים עליו כללי היסוד של המשפט הציבורי.

 

בין היתר נציבות תלונות הציבור טיפלה בתלונה של גולש שנחסם בדף הפייסבוק של ראש עיריית פתח תקוה יצחק ברוורמן בין היתר נציבות תלונות הציבור טיפלה בתלונה של גולש שנחסם בדף הפייסבוק של ראש עיריית פתח תקוה יצחק ברוורמן צילום: שאול גולן

 

 

לדברי שפירא, חסימת גולש היא אמצעי חריף. "מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי", אינה סיבה המצדיקה חסימה. יש לנקוט תחילה ב"אמצעים שפגיעתם בחופש הביטוי פחותה, כמו מתן אזהרה או חסימה מוגבלת בזמן".

 

הנציב קובע כי על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים. "על נוהלי השימוש לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים שיינקטו נגד המפרים את מדיניות השימוש בדף, כגון אזהרה קודם מחיקה או חסימה לזמן מוגבל בתגובה על ההפרות הראשונות". עוד הוא קובע שהסנקציות צריכות להיות מנומקות ויש לתעד את הטלתן.

 

בין היתר נציבות תלונות הציבור טיפלה בתלונה של גולש שנחסם בדף הפייסבוק של ראש עיריית פתח תקוה יצחק ברוורמן. "הנציבות הצביעה לפני ראש העירייה על שאין הוא רשאי לפגוע בחופש הביטוי של המתלונן אלא לתכלית ראויה ובמידה שאינה עולה על הנדרש". היא דרשה מהעירייה לקבוע כללי התנהגות ברורים, כולל הליך חסימה הדרגתי. העירייה הודיעה שהיא נערכת ליישום ההנחיות.

 

הבעיה של הנציבות היא שאינה יכולה לפעול בעניין דפים של חברי כנסת ושרים. השאלה היא האם הכנסת תאמץ את הנחיות המבקר או שהח"כים ימשיכו לחסום מי שמביעים דעה שונה עד שתוגש עתירה לבג"ץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x