$
חדשות טכנולוגיה

מיזם אמריקאי: הקניונים הנטושים יהפכו לשדות תעופה לרחפנים

מרכזי קניות רבים ננטשים ברחבי ארצות הברית והופכים למבנים שוממים. חברת אדריכלות מתכננת להפוך אותם ל"כוורות רובוטים מעופפים" - שדות תעופה עבור רחפנים מסחריים, בהם ימוינו המשלוחים ויועברו לבתים

רפאל קאהאן 10:5914.06.17

בשנים האחרונות בולטת תופעת נטישת הקניונים בארצות הברית: מרכזי הקניות העצומים אינם רווחיים, כך שעסקים לא פועלים בהם ואפילו הריסתם אינה כלכלית. חברת האדריכלות CallisonRTKL מטקסס מציעה פיתרון יצירתי למבנים הללו: הפיכתם לשדות תעופה עבור רחפנים.

רובוטים מעופפים מסחריים עדיין אינם מותרים לשימוש חופשי בארצות הברית, אך החקיקה בנושא הולכת ומתקדמת ולא ירחק היום בו ישמשו רחפנים לשילוח סחורות בערים ובכפרים.

מקניון לנמל תעופה. העיצוב של CallisonRTKL מקניון לנמל תעופה. העיצוב של CallisonRTKL צילום: CallisonRTKL

 

עד כה, רק אמזון החלה בניסוי כלים משמעותי במדינה, אך עם התקדמות החקיקה, יצטרפו אליה שחקנים רבים נוספים. המעבר לשילוח מבוסס רחפנים יצריך מרכזים לוגיסטיים שיוכלו לתמוך בתהליך קבלת, מיון ושיגור החבילות והסחורות.

 

שילוח מבוסס רחפנים יחייב שדות תעופה יעודיים שילוח מבוסס רחפנים יחייב שדות תעופה יעודיים צילום: CallisonRTKL

 

הרעיון של CallisonRTKL הוא מתחם משאיות בקומת הקרקע דרכו יגיעו החבילות, מחסנים תת קרקעיים לסחורות ורציפי שיגור לרחפנים בקומות העליונות. היתרון של שילוח ממגדל גבוה הוא שרחפן יצטרך פחות אנרגיה כדי להמריא, מה שיגדיל את טווח הפעולה שלו. אנליסטים של דויטשה בנק העריכו שהמעבר לשימוש ברחפנים עשוי לחסוך לקמעונאים כגון אמזון עד 50% מעלויות השילוח.

 

העיצוב של CallisonRTKL, מבט מן האוויר העיצוב של CallisonRTKL, מבט מן האוויר צילום: CallisonRTKL

 

התוכנית של CallisonRTKL מתבססת על קניון ענק בארלינגטון, טקסס, שננטש לחלוטין לאחרונה ועתה שוקלים בעליו להפוך אותו למתחם תעשייתי. עדיין לא נקבע גורלו של המבנה, אך שדות תעופה לרחפנים צפויים להפוך לכורח המציאות: השימוש בנמלי תעופה סטנדרטיים לשיגור שלהם עשוי להפריע למטוסים הן בשל סכנת התנגשות והן בשל רעש אלקטרוני הנובע מהתדרים בהם יישלטו הרחפנים. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x