$
חדשות טכנולוגיה

דרמה באובר: מייסד ומנכ"ל החברה יוצא לחופשה ללא הגבלת זמן

טרוויס קלאניק יעזוב את תפקידו לזמן בלתי ידוע - במהלכו יוחלף בידי אחד הדירקטורים העצמאיים של אובר. זאת, בעקבות ריבוי מקרי ההטרדה המינית בחברה, טיוח תלונות העובדות ותרבות ארגונית רעילה שהנהיג קלאניק

עומר כביר 20:0813.06.17

המשבר באובר הגיע לשיאו: דירקטוריון החברה הודיע היום (ג') על שורת צעדים אופרטיביים שנועדו לתקן את התרבות הארגונית הבעייתית של החברה. בראש הרשימה עומדת יציאתו של מייסד אובר טרוויס קלאניק, לחופשה מתפקיד המנכ"ל לזמן בלתי ידוע - כך לפי דיווח של בלומברג.

בזמן החופשה, סמכויותיו של קלאניק יועברו לאחד הדירקטורים העצמאיים, במטרה להגביל את השפעתו של המייסד על הנעשה בחברה. "קשה לקצוב את זה בזמן", כתב קלניק לעובדי החברה, לפי דיווח של CNN. "זה אולי יהיה קצר יותר או ארוך יותר מכפי שאנחנו מצפים. הטרגדיה של לאבד מישהו אהוב (אמו של קלניק מתה ואביו נפצע קשה בתאונת סירה לפני כשבועיים וחצי; ע"כ) היתה קשה לי ואני צריך זמן להיפרד כראוי".

עוזב את התפקיד. קלאניק עוזב את התפקיד. קלאניק צילום: TechCrunch

 

ההחלטות התקבלו לאחר חקירה פנימית שביצעה אובר בשבועות האחרונים, אותה הוביל אריק הולדר, בעברו התובע הכללי של ארה"ב. בישיבת דירקטוריון מיוחדת שנערכה ביום ראשון הוחלט פה אחד לאמץ את מסקנות הבדיקה של הולדר. היום, החלה הנהגת החברה להציג את 47 המסקנות וההמלצות השונות לעובדים.

 

אלו כוללות יצירת צוות ביקורת מיוחד, שכתוב של ערכי אובר, הפחתת השימוש באלכוהול באירועי חברה, ואיסור על יחסים אינטימיים בין עובדים לממונים עליהם.

אתמול נודע כי פוטר אמיל מייקל, מנהל הפעילות העסקית באובר ומי שנחשב ליד ימינו של קלאניק.  

 

אם וכאשר יחזור קלניק לתפקידו, צפוי הדירקטוריון להגביל את סמכויותיו ולהעביר חלק מהן לסמנכ"ל תפעול, תפקיד שכיום לא מאויש בחברה. לפי הדו"ח של צוות הולדר, בעל תפקיד זה "יפעל כשותף מלא של המנכ"ל אך יתמקד בפעילות השוטפת, בתרבות ובמוסדות הפנימיים של אובר".

 

ואקום ניהולי בעייתי

 

יציאתו של קלניק לחופשה מצטרפת גל של פרישות בכירים מאובר בחודשים האחרונים, שבעקבותיו איבדה החברה את מרבית ההנהגה הבכירה שלה. החופשה של קלניק מותירה ואקום משמעותי בצמרת החברה, שכן למייסד ולמנכ"ל אין מס' 2 בולט שיכול להיכנס לנעליו. החברה כבר החלה לנסות ולמלא את החלל: בשבוע שעבר מונה פרופ' פרנסיס פריי מבית הספר לעסקים של הרווארד לסגן נשיא בכיר להנהגה ואסטרטגיה, ובקרוב עתיד להתמנות וואן לינג מרטלו, סגן נשיא בכיר בנסטלה, לדירקטור עצמאי.

 

ללא יורש בולט. קלאניק ללא יורש בולט. קלאניק צילום: רויטרס

 

כעת, עם פרסום הדו"ח של הולדר, מקווים באובר שמדובר בנקודת מפנה במאמצי החברה להשתחרר משרשרת השערוריות. "התהליך היה ארוך מכפי שחשבנו ויותר כואב משחשבנו, אבל הפרק הזה הגיע היום לסיומו", אמרה דירקטורית אובר, אריאנה האפינגטון, בהודעה שנשלחה לעובדי החברה והגיעה לידי בלומברג. "המשימה שלנו כעת היא ללמוד, לבנות מחד ולהתקדם קדימה כדי לכתוב את הפרק הבא של אובר".

 

הטרדה מינית כסטנדרט

 

את החקירה יזם הדירקטוריון לאחר שנחשף פוסט שכתבה סוזן פולאר, עובדת אובר לשעבר, בו תיארה כיצד עברה הטרדה מינית בחברה. בנוסף, סיפרה בפוסט על מדיניות ההשתקה והטיוח של הנהלת אובר, אליה נחשפה לאחר שהתלוננה על המקרה. בעקבות הפרסום החל הניו יורק טיימס לחקור את הנושא וגילה כי פולאר לא לבד: עשרות עובדות אחרות באובר חוו הטרדה מינית וזכו להתעלמות ההנהלה. החקירה הפנימית של אובר כללה פתיחת קו חם לתלונות, אשר עד מהרה הוצף בפניות העובדים: הם דיווחו על הטרדה מינית, בריונות, חשש מאלימות, התנקמות מצד המנהלים ואפליה.

 

אובר היא חברה בעלת תדמית שלילית מאוד, שנובעת מהנהלתו של קלאניק: תחת ניצוחו עברה החברה על חוקי תעבורה, זכויות עובדים וקניין רוחני, ביצעה מהלכים הנתפסים כשפלים, כדוגמת העלאת מחירים נקודתית בזמן פיגועים ומתקפות טרור, פעולה יזומה נגד עיתונאים ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x