שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

האם גנבה אובר סודות מ-Waymo? מסמכים פנימיים יוכיחו

שתי החברות מנהלות מאבק משפטי בגין טענת חטיבת הרכב של אלפבית שאובר גנבה ממנה סודות תעשייתיים דרך עובד לשעבר. עתה, פסק בית דין כי על אובר להציג מסמכים שיכולים להעיד על גניבה מתוכננת ויזומה

ויקי אוסלנדר 11:0308.06.17
אובר הפסידה בקרב משפטי במלחמה שלה עם וויימו, פרויקט המכוניות האוטונומיות של אלפבית. שופט עמית במשפט הורה לה להעביר לווימו את בדיקת הנאותות שביצעה לפני שרכשה את חברת Otto. מדובר במסמך שיכול להראות האם ידעה אובר על גניבת הסודות התעשייתיים מוויימו, בה נאשמת.

חברת שיתוף הנסיעות נאבקת מאז פברואר האחרון נגד האשמות לפיהן גנבה לכאורה טכנולוגיה שפיתחה וויימו. אובר עשתה זאת, לטענת וויימו, באמצעות אנתוני לוונדובסקי, עובד לשעבר של החברה שהעביר לאובר פרטים על רכיב מהותי בפרויקט - הלידאר (Lidar).

 

המכונית האוטונומית של אובר המכונית האוטונומית של אובר צילום: רויטרס

 

המסמך שאובר נדרשת כעת להעביר הוכן בחברה לפני שקנתה את המיזם של לוונדובסקי באוגוסט 2016. וויימו ביקשה את המסמך כבר זמן מה, אך אובר סירבה להעביר אותו בטענה שהוא מוגן בחיסיון משפטי. השופט בבית המשפט בסן פרנסיסקו פסק בנושא תחת חותם של חשאיות, אך בדיון פומבי שנערך השופט המכהן במשפט שאל את אובר אם הם מתכננים לערער על הפסקה, מה שמעיד על כך שוויימו תקבל לידיה את המסמך המדובר.

 

המערכת שנמצאת בלב המחלוקת המשפטית, הלידאר, היא קריטית עבור כל רכב אוטונומי: היא זו שסורקת את הסביבה בלייזר ומנתחת את ההחזרים כדי לזהות עצמים שונים על הכביש ובקרבתו, במטרה לאפשר למכונית לתמרן ביניהם. המערכות הקיימות בשוק היו יקרות מדי והפיתוח של וויימו נועד לאפשר מערכת זולה ב-90% מהן, מה שהפך את טכנולוגיית הלידאר לאחד "הנכסים היקרים ביותר שלה", לפי לשון התביעה.

 

וויימו טוענת כי לפני שלוונדובסקי עזב את עבודתו בחברה בינואר 2016 הוא העתיק 14 אלף מסמכים סודיים, בניהם שרטוטים של המעגל המודפס של מערכת הלידאר, והם שימשו הבסיס הטכנולוגי לחברה שהקים, Otto. חברה שפיתחה מערכות נהיגה למכוניות ללא נהג והתמקדה בפיתוח משאיות אוטונומיות נמכרה לאובר בשנה שעברה ב-680 מיליון דולר. לוונדובסקי עצמו הצטרף לאובר לעמוד בראש חטיבת הרכב האוטונומי. אובר טוענת כי בחיפושים שביצעה במחשבי החברה, אף אחד מהמסמכים הנידונים לא נמצאו.

 

לוונדובסקי הוזמן להעיד בנושא ובחר לשמור על שתיקה כדי להימנע מהפללה עצמית. אובר לחצה עליו לשתף פעולה עם התביעה, בעקבות הוראה של בית המשפט לעשות כל שיידרש כדי שישתף פעולה – גם לאיים בפיטוריו. עם זאת הוא סירב להגיש את המסמכים ולשתף פעולה עם החוקרים ולבסוף פוטר על ידי אובר. וויימו, אגב, מנהלת נגד לוונדובסקי הליך משפטי נפרד.

 

המשפט נגד אובר צפוי להתחיל ב-2 באוקטובר. עד כה השופט סירב לבקשותיה של אובר לדחות את ההליכים, בין היתר כדי לערער על ההחלטה שלא להעביר את המשפט להליך בוררות. "לוויימו יש את הזכות למשפט במועד שנקבע ואתם עושים כל שביכולתם כדי להציב מחסומים בדרכה" אמר השופט לאובר בדיון שנערך השבוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x