$
חדשות טכנולוגיה

ח"כ סויד לפייסבוק: ״חישפו את מדיניות הצנזורה שלכם בארץ״

כך קוראת יו"ר השדולה למרחב וירטואלי בעקבות חשיפת נהלי פרסום התכנים של הרשת החברתית במסמכים פנימיים שלה, המתארים התעלמות מניסיונות פגיעה עצמית של גולשים ותכני שנאה ואלימות. פייסבוק: "אנו אנחנו אחראים לקהילה שלנו וזו התחייבות"

ויקי אוסלנדר 13:3122.05.17

כנסת ישראל מגיבה לחשיפת נהלי הצנזורה של פייסבוק: ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) הגישה בקשה לפייסבוק ישראל לחשוף את מדיניות הצנזורה של החברה. הבקשה הגיעה בעקבות פרסום יותר מ-100 מסמכי מדיניות פנימיים של פייסבוק על ידי הגרדיאן הבריטי.

סויד, שמכהנת כיו"ר השדולה למרחב וירטואלי, טענה בפנייתה כי על פייסבוק "לנהוג באחריות כלפי משתמשיה. הכוח העצום שבידה, הקובע מה יפורסם ומה לא יפורסם, חייב להיות מיושם באופן שוויוני ושקוף לעיני הציבור". סויד ציינה כי בכוונתה לזמן לדיון בכנסת את נציגי פייסבוק ישראל כדי לקבל תמונה מדויקת יותר לגבי מדיניות הצנזורה של החברה.

 

ח"כ רויטל סויד ח"כ רויטל סויד

 

במסמכים שנחשפו על ידי הגרדיאן מפורטים דרכי הפעולה השונות שנדרשות מהעובדים בחברה האמונים על פיקוח וסינון תכנים בפייסבוק. בין היתר הוראות לגבי פוסטים בנושאי תיאורי אלימות, הסתה לאלימות, מין, פורנו נקמה ואף קניבליזם.

 

אף שהמסמכים זכו לחשיפה תקשורתית מקיפה החברה עצמה המשיכה במדיניות תגובה רפה למדי; האחראית על המדיניות העולמית בפייסבוק מוניקה ביקרט השיבה לגרדיאן בעקבות החשיפה כי יש לפייסבוק "קהילה עולמית מגוונת המכילה אנשים עם רעיונות שונים לגבי מהם הדברים שבסדר לשתף אותם ולא משנה היכן יעבור הקו, תמיד יהיו אזורים אפורים. אנחנו אחראים לקהילה שלנו וזו התחייבות החברה להשקיע בהקפדה על בטיחות האתר".

 

פייסבוק היא הרשת החברתית הגדולה בעולם עם כ-2 מיליארד משתמשים; רק 4,500 עובדים אחראים בחברה על פיקוח וסינון התכנים, מחלקה שצפויה לגדול בעוד 3,000 עובדים במהלך השנה הקרובה. אלו אמורים לסייע לצוות הקיים לנהל את עומס העבודה, שלפי חשיפת הגרדיאן בא לידי ביטוי ב-6.5 מיליון דיווחים שבועיים על משתמשים פיקטיביים בלבד. ביקרט ציינה בתגובתה כי מלבד הגיוס הגדול המתוכן, החברה נשענת על טכנולוגיה כדי לסייע לה לשפר את הליך הפיקוח. צוקרברג עצמו גם התייחס לנושא הטכנולוגיה וציין כי "בנוסף לגיוס אנשים, אנחנו גם בונים כלים טובים יותר כדי לשמור על הקהילה בטוחה. אנחנו נהפוך את הליך הדיווח למהיר יותר למשתמשים ולמבקרים כדי להחליט האם התוכן מפר את הסטנדרטים שלנו והאם צריך לערב את רשויות החוק".

 

פייסבוק מתמודדת בשנים האחרונות עם ציפיות רגולטוריות לאחריות שלה כלפי המשתמשים. בגרמניה אף עבר תיקון חוק שמעלה את היקף הקנסות שניתן יהיה להשית על חברות דומות לפייסבוק לעד 50 מיליון דולר אם יכשלו למחוק הערות גזעניות תוך זמן סביר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x