אינטרנט

חפשו במקום אחר: טורקיה חוסמת מהבוקר את הגישה לוויקיפדיה

לפי דיווחים, האנציקלופדיה המקוונת לא זמינה לגולשים טורקים בכל השפות החל מ-8 בבוקר. לא ברור מה הסיבה לחסימה - אך אין זו הפעם הראשונה שהמדינה חוסמת שירותי אינטרנט

רפאל קאהאן 12:5829.04.17

טורקיה חוסמת מהבוקר (שבת) את הגישה לוויקיפדיה, כך עולה מדיווחים של קרן וויקימדיה וסוכנויות הידיעות. לא ברור מה הסיבה לחסימה , אך אין זו הפעם הראשונה שהמדינה חוסמת שירותי אינטרנט כאלה ואחרים או מדיה חברתית. ויקיפדיה לא זמינה לגולשים הטורקיים בכל השפות כבר מ-8 בבוקר.

 

עם זאת האתר נשאר זמין לאלו שמתמשים ב-VPN. על פי דיווח של ה-BBC, הרשות לטכנולוגיות אינטרנט ומידע הוציאה הבוקר הודעה שמאשרת שהגישה נחסמה באופן רשמי לאחר "הערכות טכניות ומשפטיות, ושצעדים מנהליים ננקטו כנגד האתר". על מנת שטורקיה תמשיך לחסום את האנציקלופדיה המקוונת היא זקוקה לצו של בית המשפט, משהו שככל הנראה היא לא תתקשה להמציא.

נשיא טורקיה ארדואן נשיא טורקיה ארדואן צילום: רויטרס

 

החסימה עוררה זעם רב ברשתות החברתיות וגולשים טורקיים העלו הערכות שהחסימה נועדה למנוע גישה לביקורת שהתווספה לערך של הנשיא ארדואן. החסימה מגיעה כשבוע לאחר שהמדינה בחרה בהרחבת סמכויותיו של ארדואן. המהלך עורר פילוג ניכר בטורקיה כאשר הניצחון של ארדואן נשען על אחוזים בודדים.

 

טורקיה נוהגת לחסום שירותי אינטרנט על מנת להשתיק קולות אופוזיציוניים. היא חסמה את טוויטר ופייסבוק לאחר אירועי ההפיכה הכושלת של הקיץ שעבר, והיא נוהגת לחסום שירותי תקשורת באיזורים כורדיים - בעיקר במקביל לפעולות שהיא מבצעת באזורים אלו. עם זאת, השלטונות נמנעו תמיד מלהודות בפעולות האלה והאשימו את חוסר הזמינות בעלייה חדה בניסיונות גישה לאחר אירועים גדולים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x