$
חדשות טכנולוגיה

כיסא שלישי לאלון מאסק: ישמש גם כמנכ"ל חברה שתחבר את המוח שלנו למחשב

מאסק משמש היום כמנכ"ל חברת המכוניות החשמליות טסלה וחברת החלל ספייס X. כעת הצהיר על מערבותו העמוקה גם בניוראלינק שהוקמה רק בחודש יולי האחרון, במטרה לייצר ממשק בין המוח למחשב

ויקי אוסלנדר 14:3821.04.17
היזם הסדרתי אלון מאסק אישר את מעורבותו בחברת המחקר הרפואי ניוראלינק (Neuralink). לפי מאסק, שצפוי לשמש מנכ"ל, החברה מתכננת להציג מוצר בשוק בעוד כארבע שנים שיעזור למטופלים עם פגיעות מוח קשות. בראיון שהעניק ציין מאסק כי הטכנולוגיה אותה מפתחת החברה מקבילה ל"טלפתיה בהסכמה".

 

החברה שנוסדה רק ביולי האחרון מפתחת טכנולוגיה שנועדה לחבר בין המוח האנושי לממשק מחשב באמצעות השתלת אלקטרודות זעירות, שיאפשרו לבני האדם לפעול בסימביוזה עם מכונות. המוצרים הראשונים של ניוראלינק יכולים לכלול שתלים שיטפלו במחלות כמו אפילפסיה או דיכאון. במידה שהחברה תוכיח את יעילותה ובטיחותה של הטכנולוגיה שלה, היא תוכל גם להציע מוצרים שיאפשרו להגביר יכולות קוגנטיביות, אך לפי מאסק "התפתחויות כאלו צפויות להיות נגישות רק בעוד שמונה לעשר שנים".

 

מאסק אישר בראיון כי הוא ראיין כאלף מועמדים לפני שבחר את שמונה המדענים המרכיבים את ליבת החברה. וכי המכשולים העיקרים העומדים בפני הצלחת החברה הם מורכבות הנושא, קבלת אישורים לביצוע ניסויים ופחד חברתי.

 

במרץ האחרון חשף "הוול סטריט ג'ורנל" כי מייסד טסלה, ספייס X וסולאר סיטי ישקיע בניוראלינק. בעקבות הפרסום אישר מאסק בציוץ את מעורבותו בחברה: "קשה להקדיש את הזמן, אך הסכנה הקיומית גדולה מדי". מעורבותו של מאסק נובעת מתפיסתו כי הטכנולוגיה שאותה מפתחת החברה, Neural Lace, תוכל לסייע בעתיד לבני אדם להימנע משעבוד על ידי בינה מלאכותית.

 

בשנים האחרונות דיבר מאסק לא אחת על הסכנות שבינה מלאכותית והתפתחותה מציבה לאנושות. ביוני האחרון הוא אף קרא לפיתוח הטכנולוגיה "זימון השטן עצמו", בנוסף הוא ציין כי אחת הסיבות שהקים את פרויקט החלל הפרטי והשאפתני שלו ספייס X הוא לשמש פתרון למלחמה הבלתי נמנעת עם המכונות. לפי מאסק ספייסX תספק את קפסולות המילוט לאנושות, שתיאלץ לנטוש את כדור הארץ וליישב את מאדים.

 

עם קבלת תפקיד המנכ"ל בניוראלינק יעמוד מאסק בראשן של שלוש חברות נפרדות. הדבר עלול לעורר שאלות לגבי יכולותו להעניק את מירב תשומת הלב לחברות טסלה וספייס X שנמצאות גם הן בצומת דרכים. בין היתר טסלה, ששווי השוק שלה עקף בשבוע שעבר את השווי של ענקית הרכב ג'נרל מוטרס אף שאינה רווחית, אמורה להשיק בחודשים הקרובים את הדגם העממי המודל 3. ספייס X צפויה לשגר חללית מאויישת שתקיף את הירח במהלך 2018.

 

אלון מאסק אלון מאסק צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x