$
חדשות טכנולוגיה

הישראלים שמוכרים לארה"ב טכנולוגיה לגידול גראס ביתי

סטארט-אפים כ-Leaf ו-LivingBox זוכים לעניין בשוק גידול הקנביס של צפון אמריקה. האחד מפתח מכשיר שנראה כמו מקרר ומגדל מריחואנה בתנאים אופטימליים - בעוד השני המציא חממה זעירה לגידול ירקות לעולם השלישי, שמסוגלת להצמיח גם את העשב המבוקש

ניצן סדן 20:0321.04.17
עד לפני כמה שנים, גידול סמים קלים לא היה מקצוע; מקסימום, משלח יד של עבריין קטן. ואולם, עם הזינוק בדרישה למריחואנה רפואית וההקלות החוקיות בנושא בארה"ב ומחוץ לה, הפך גידול סמים לביזנס לכל דבר. וכמו כל ביזנס, גם הוא משתדרג בכלים טכנולוגיים - שהמוצלחים בהם מגיעים מישראל.

השבוע עלה לכותרות הסטארט-אפ Leaf של היזם יוני אופיר, כשהדגים כיצד אפשר לגדל מריחואנה במוצר של החברה. מדובר באינקובטור שיכול לדאוג לכל צורכי הצמח באופן אוטומטי, שגודלו כשל מקרר קטן ומחירו 3,000 דולר - והמשתמש צריך רק אותו ואת הזרעים כדי להצמיח מריחואנה, או ירקות ועשבי תבלין.

 

 

מסתבר שממש לא קל לגדל את הקנביס הרפואי, מה שמצריך ידע והשקעה - או מכשיר שעושה זאת עבורכם. "הצמח רגיש מאוד לחוסר בחומרים מזינים", אמר אופיר בראיון להאפינגטון פוסט. "הוא פגיע לשינויי טמפרטורה ולחות ולמזיקים שונים".

 

מערכת הגידול של Leaf מערכת הגידול של Leaf צילום: אתר LEAF

 

ארה"ב מעשנת, אפריקה מרוויחה

 

שוק הקנביס הרפואי מציג פוטנציאל מעניין עבור חברות נוספות מישראל. קיימים בארץ סטארט-אפים שלצד גריפת רווחים, מנסים לסייע לאנשים שזקוקים לעזרה יותר מכל: אזרחי מדינות העולם השלישי. אחד מאפיקי הפיתוח הנפוץ הוא חקלאות זעירה – מוצרים ושירותים שאמורים להקל על גידול מזון ואף לאפשר לאנשים באזורים נידחים לגדל לעצמם מזון מבלי להיות בעלי אדמות. כך צצו פתרונות טכנולוגיים כערכות גידול ירקות שגודלן דומה לפיתוח של Leaf.

 

לסטארט-אפים שכאלה לא קל לגייס כסף; רוב הקרנות מתמקדות במיזמים שיישאו רווחים מהירים משווקים עשירים ולא בפתרונות למדינות בהן לא בכל אזור יש חשמל. לכן, פונים יזמים בתחומי הסיוע לעולם המתפתח לקבלת מענקים שונים – מה שמאט את היקפי הגיוס ולעיתים גם מגביל את פעילותן (למשל, קבלת מענק לפרויקט ספציפי, שלא יאפשר השקעה במו"פ). ההתעוררות של השוק האמריקאי בכל הנוגע לגידול מריחואנה עתידה לאפשר לכמה ממפתחות מוצרי החקלאות הזעירה לעלות על נתיב מהיר לרווח.

 

אחת החברות הבולטות בזירת החקלאות הזעירה היא LivingBox שהקימה ניצן סולן. המערכת של LivingBox היא ערכת גידול ירקות טריים, שניתנת לשילוח זול ומחירה צפוי לעלות 300 דולר, כעשירית מהפיתוח של Leaf. סולן הקימה את החברה כדי לספק יכולת גידול מזון עצמאית לחקלאים זעירים בעולם המתפתח, מה שזוכה לעניין גם בעולם המערבי בקרב משתמשים שרוצים מזון ללא חומרי הדברה או תוספים מלאכותיים.

 

ניצן סולן ומערכת הגידול שפיתחה ניצן סולן ומערכת הגידול שפיתחה צילום: פייסבוק

 

"הקנאביס, בתור שוק שניפתח כרגע, מאפשר לנו לגעת בשוק אטרקטיבי וגדול", סיפרה ל"כלכליסט". "מדינות כמו מסצ'וסטס וקליפורניה כבר הביעו עניין ואנו שולחים את המוצר שלנו להדגמות אצל מפיצים גדולים בארה"ב".

 

לדבריה, מגדלי קנביס רפואי יכולים להיות אפיק רווח שימושי בדרך לאנשים להם שואפת LivingBox לעזור: "אנחנו רוצים לאפשר לאנשים שבאמת זקוקים למזון איכותי, בריא וטרי יכולת ניהול עצמאית ושליטה טובה יותר על המזון שהם צורכים", אמרה. "היכולת להתקין את המערכת בכל מקום, ללא תלות בתשתיות וידע, מאפשרת לנו להגיע לכל כפר קטן שבו אנשים זקוקים למזון טרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x