$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק מתנצלת על שלא עצרה הפצת סרטוני רצח בשידור חי

משתמש אמריקאי העלה לרשת החברתית סרטונים בהם תיעד מספר מקרי רצח שביצע בקליבלנד והודה בהם. הנהלת הרשת החברתית חסמה את החשבון שלו - אך לא לפני שהסרטונים הופצו לכל עבר. פייסבוק: עלינו לשפר את מנגנוני הדיווח

ויקי אוסלנדר 13:2518.04.17
פייסבוק הודיעה כי היא בוחנת את מנגנון הדיווח ברשת החברתית. המהלך מגיע לאחר שביום א' האחרון פרסם המשתמש סטיב סטפנס שלושה סרטונים בפייסבוק לפני בזמן ואחרי שרצח אדם בקליבלנד. סטפנס בן ה-37 הקליט את הסרטון הראשון בו אמר כי הרג 13 אנשים עד כה במסע הרג רנדומלי ככל הנראה. לאחר מכן העלה בשידור חי לפייסבוק וידאו שבו מתועד רצח קשיש, ושידור שלישי בו התוודה על המעשה.
בהודעה רפה שפרסמה ענקית הטכנולוגיה, ציינה כי חסמה את החשבון של סטפנס "בתוך 23 דקות מרגע שקיבלה דיווח על הסרטון השני, אבל אנחנו יודעים שאנחנו צריכים להיות יותר טובים מזה". בסה"כ לקח לפייסבוק שעה ו-45 דקות לחסום את החשבון של סטפנס מהרגע שבו פרסם את הסרטון הראשון. עם זאת, החברה ציינה כי לא הצליחה להשתלט על הפצת המידע - וקטעים מהסרטונים עדיין משותפים ברשת כחלק מפוסטים שמגנים את הרצח ופרסומי כלי תקשורת.

 

סטיב סטפנס, החשוד ברצח סטיב סטפנס, החשוד ברצח צילום: facebook

 

הרשת החברתית עדיין לא פיתחה מנגנון בקרה וניהול מידע יעיל שיוכל להתמודד עם הפצת תכנים בעייתיים. נכון להיום, היא נשענת על דיווחי גולשים ואלפי עובדים הבוחנים אותם - בתהליך מסורבל, איטי ומוגבל. פייסבוק ציינה כי היא ממשיכה לפתח כלים חדשים לשיפור המצב, ביניהם יכולות בינה מלאכותית.

 

בשבוע שעבר דווח בטיימס בבריטניה כי פייסבוק התעלמה מדיווחים על תוכן פוגעני במיוחד - פורנוגרפייה פדופילית וקריאות של פעילי דאע"ש לביצוע פיגועים. כתב של העיתון העביר לרשת החברתית את הדיווחים על הפוסטים האמורים; לאחר שזכה להתעלמות, הזדהה הכתב - וגם אז הוסרו רק חלק מהפרסומים. גם במקרה זה, הגיבה החברה כי היא "מצטערת שזה קרה וברור כי אנו יכולים לעשות טוב מזה". 

 

המקרים הללו מצטרפים לשורה ארוכה של תיעודים במסגרתם כשלה פייסבוק בניהול התוכן העצום שזורם בפלטפורמה שלה. במרכז הביקורת כנגדה עומדים מקרי אלימות רבים שמופצים דרכה - כגון תיעוד רצח של קצין משטרה וזוגתו על ידי מחבל דעא"ש ושידור חי של אונס קבוצתי של צעירה משיקגו שעשרות גולשים צפו בו ולא דיווחו עליו. רק כמה ימים לאחר המקרה ולאור בקשת המשטרה הסירה פייסבוק את הסרטון.

 

מלחמה גם ב"פייק ניוז"

 

הדרישה מפייסבוק לייעל סינון תכנים ברשת גברה גם בשל מגפת החדשות המזויפות - והטענה כי הפצת תכנים שכאלה השפיעה על תוצאות הבחירות האחרונות בארה"ב. פייסבוק, מצידה, נמנעה זמן רב מלקחת אחריות על התכנים המופצים בה. לאחרונה פיתחה החברה יכולת שאמורה לשפר את שיעור הזיהוי של חשבונות מזויפים, כאלה שנוטים להפיץ תוכן אלים או נצלני - וכ-30 אלף מהם אותרו.

 

הרשת החברתית מזהה תבניות, כמו שיתוף של פוסטים רבים בעלי תוכן זהה ושליחת הודעות רבות במיוחד, שעלולות להעיד על חשבון מזויף. בחודשים האחרונים פייסבוק הכניסה פיצ'ר חדש שיתריע למשתמשים כשירצו לשתף תוכן שאמינותו מעוררת מחלוקת. הפיצ'ר מצטרף למהלך קודם של פייסבוק בדצמבר האחרון, שבמסגרתו גייסה בודקי עובדות עצמאיים, שיסייעו לה להתמודד עם שטף המידע המזויף שזורם ברשת שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x