$
חדשות טכנולוגיה

קוואלקום תובעת את אפל: "לא הייתה יכולה לייצר את האייפון בלי הטכנולוגיה שלנו"

ספקית שבבי התקשורת למכשירי המובייל של אפל נתבעה על ידי יצרנית האייפון לפני שלושה חודשים - וכעת תובעת בחזרה, בטענה שאפל הפרה חוזים ומעודדת תביעות נגדה בהצהרות שקריות

ויקי אוסלנדר 13:1511.04.17

קוואלקום, שמספקת את שבבי התקשורת למכשירי המובייל של אפל, תובעת את אפל בחזרה. יצרנית השבבים שנתבעה על ידי אפל רק לפני כשלושה חודשים, טוענת כי אפל הפרה חוזים איתה ודורשת לקבל פיצויים בסכום לא מוגדר. בהצהרה של קוואלקום צוין כי "אפל לא היתה יכולה לבנות את האייפון, שהפך אותה לחברה הרווחית בעולם, חולשת על 90% מהרווח בשוק הסמארטפונים, מבלי להסתמך על הטכנולוגיה של קוואלקום. עכשיו אפל רוצה לשלם הרבה פחות מערך הטכנולוגיה של קוואלקום".

 

בכתב התביעה שקוואלקום הגישה לבית משפט בקליפורניה טוענת החברה כי "אפל מעודדת תביעות נגדנו, זאת באמצעות ייצוג לא נכון של העובדות והצהרות שקריות". קוואלקום מתייחסת לעובדה כי אפל, שמכרה את מכשירי האייפון 7 בשתי גרסאות - אחת עם שבבי אינטל ושנייה עם שבבי קוואלקום - הצהירה כי הגרסה עם שבבי אינטל היתה טובה יותר. קוואלקום טוענת מצידה כי "אפל בחרה לא לנצל את מלוא היכולות של השבבים של החברה. כך שנוצר ייצוג לא הולם של ההבדלים בין השבבים".

 

קוואלקום היא מיצרניות השבבים הגדולות בעולם. חלק מהותי מרווחי החברה הם ממכירת רישיון ליצרנים אחרים להשתמש בטכנולוגיית השבבים לטלפונים סלולריים שיצרה. אפל רוכשת את שבבי המודם של קוואלקום שמסייעים למעבדים שתכננה אפל להתחבר לרשתות סלולריות. אפל משלמת לקוואלקום תמלוגים הנוגעים לשבבים עצמם ולקניין הרוחני של החברה. לפני כחודשיים תבעה אפל את קוואלקום בטענה שהחברה גבתה ממנה תמלוגים מופרזים בהיקף של כמיליארד דולר, אך חברת השבבים סירבה להעביר החזרים בהיקף זה.

 

משרדי קוואלקום בקליפורניה, ארה"ב משרדי קוואלקום בקליפורניה, ארה"ב צילום: בלומברג

 

בכתב התביעה של אפל ציינה החברה, כי "במשך שנים רבות קוואלקום התעקשה לגבות תמלוגים לא הוגנים על טכנולוגיות שלא קשורות אליה. אף שהיא רק אחת מתריסר חברות שתורמות לתקני סלולר בסיסיים, קוואלקום מתעקשת לגבות מאפל לפחות פי חמישה יותר מכל החברות האחרות שמספקות לנו רישיונות שימוש לפטנטים בתחום הסלולר גם יחד".

 

אפל טענה כי שתי החברות הגיעו להסכמה על החזר מיליארד הדולר, אך כי קוואלקום מסרבת להשיב את הכסף משום שאפל לקחה חלק בחקירה שמנהל הרגולטור הדרום קוריאני בנוגע להתנהלות המונופוליסטית של קוואלקום. בדצמבר 2016 החליט הרגולטור בדרום קוריאה לקנוס את קוואלקום בכ-850 מיליון דולר בשל מדיניות רישוי הפטנטים של החברה. אפל תובעת את קוואלקום בבתי משפט בארה"ב, בריטניה, סין ויפן.

 

אלו אינן הצרות הראשונות של קוואלקום בתחום. לפני כשנתיים נקנסה החברה גם על ידי הרגולטור הסיני בהיקף של 975 מיליון דולר. ובינואר היא החלה לחוות גם צרות מבית, כשנציבות הסחר הפדראלי של ארה"ב (FTC) תבעה אותה על התנהלות שפגעה בתחרות בשוק, זאת כדי לשמר את מעמדה בשוק המעבדים והשבבים למכשירי מובייל. למשל על ידי לחצים שהפעילה על יצרניות סלולר לשלם תמלוגים גבוהים ולהסכים לתנאי רישוי בעיתיים. כל זאת תוך שהחברה מאיימת על שיבוש אספקת השבבים שלה - פטנט מוגן שמצוי בכל הסמארטפונים היום בעולם. לפני שבוע פנתה החברה לבית המשפט עם בקשה לבטל את כל האשמות נגדה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x