• תפריט
חדשות טכנולוגיה

משטרת בריטניה מקימה לראשונה יחידת רחפנים ייעודית

המשטרה המחוזית של דבון קורנוול הודיעה על הקמת היחידה שתשמש למרדף אחרי חשודים, סיור ואיתור נעדרים. השימוש ברחפנים צפוי לחסוך למשטרה אלפי ליש"ט ביחס להפעלת מסוקים משטרתיים כדי לכסות את שטחו הנרחב של המחוז

ויקי אוסלנדר 18:1620.03.17
האנגלים אוהבים את הרחפנים שלהם. אחרי שהיו הראשונים לשתף פעולה עם ענקית המסחר המקוון אמזון לחלוקת חבילות באמצעות כלי תעופה לא מאוישים, הודיעה המשטרה המחוזית של דבון וקורנוול בממלכה המאוחדת על הקמת יחידה ייעודית של רחפנים שתתמחה בשימוש בכלים האלה.

המשטרה המחוזית מפקחת על השטח הגיאוגרפי הגדול ביותר בבריטניה וצפויה להשתמש ברחפנים למרדף אחרי חשודים, איסוף מידע בזירות פשע, תאונות או איתור נעדרים באמצעות תמונות ווידיאו. בראש היחידה יעמוד מנהל מיוחד והיא תיכנס לפעילות בקיץ, אחרי בחינה מקיפה של הטכנולוגיה. כיום מעל ל-20 תחנות משטרה ברחבי אנגליה משתמשות ברחפנים, אך היחידה במחוז דבון וקורנוול תהיה הראשונה שתפעל באופן מלא ורציף.

רחפן משטרת דבון וקורנוול רחפן משטרת דבון וקורנוול

 

המעבר לרחפנים נועד בין היתר לצמצם עלויות של שימוש במסוקים שעלות טיסה ממוצעת שלהם עומדת על 1,266 ליש"ט. זאת לעומת מחיר ממוצע של אלף ליש"ט לרכישת רחפן אחד, שעלויות התפעול השוטפות שלו מסתכמות בטעינת הסוללה החשמלית. אחראי מחלקת הרחפנים במשטרת בריטניה אמר בהודעה כי סביר להניח שבעתיד "המשטרות המחוזיות השונות ישקללו את התועלת של הרחפנים", תוך שהוא רומז כי ייתכן ושימוש בהם יוביל בסופו של דבר לקיצוץ בכוח אדם במשטרה.

 

בעיית הפרטיות מתחדדת

 

לא רק שוטרים עלולים להיפגע מהשימוש המשטרתי ברחפנים, אלא גם האוכלוסיה הכללית, זאת לאור אפשרויות המציצנות שהרחפנים מציעים בשטחים שאחרת לא היו נגישים לעין – החצר האחורית נניח או מבט מבעד לחלון בקומה השמינית. אך מחוקקים יהיו מחוקקים, וגם בנושא זה הם רחוקים מלהדביק את הטכנולוגיה. הרגולציה בנושא עוד בחיתוליה ובמרבית המדינות ברחבי העולם היא כלל טרם התגבשה.

 

בבריטניה ועדה בנושא סיימה את עבודתה ולאחרונה גם את שלב השאילתות מן הציבור. עם זאת, עיקר העבודה נגעה לשאלות של רישום, תקינות כלים, ויצירת מרחבים ברורים וידועים של איסור טיסה מסיבות ביטחוניות ובטיחותיות, בעיקרם בתי כלא ושדות תעופה. אף שרשות התעופה הבריטית הורתה כי רחפנים עם מצלמות ישמרו מרחק של 50 מטר מבתים ולא יטוסו מעל קהלים גדולים ההתייחסות הממשלתית לא נוגעת במישרין בפרטיות האזרחים, אלא רק בעקיפין באמצעות חוקים קיימים של הגנת מידע.

 

בארה"ב לעומת זאת, שם היקף הרחפנים שנכנסים לשימוש מסחרי גדל במהירות, הוגשה בשבוע שעבר הצעת חוק להבטחת פרטיות האזרחים מפני כלי התעופה לא מאוישים. ההערכה היא כי עד 2020 ימכרו בארה"ב 2.7 מיליון רחפנים בשנה לשימוש מסחרי או צרכני, שבהיעדר פיקוח יהיו בעלי יכולת לאסוף ולצבור מידע על האזרחים ללא רשותם. סנאטור ממסצ'וסטס נתן את יריית הפתיחה עם הצעת החוק שהגיש שמבקשת "לייצר סטנדרטים לשקיפות", שיבטיחו פרטיות האזרחים וכי טכנולוגיה זו "לא תשתמש ככלי לרגל אחרי אמריקאים", צוין בהצעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x