$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

עזוב אותך מסמים, הנה קח סמארטפון

האם צעירי ארה"ב ממירים התמכרות לסמים בהתמכרות לסמארטפונים? פייסבוק אוסרת על שימוש במידע המשתמש לצרכי מעקב, ובכיר במיקרוסופט מזהיר מתבונה מלאכותית

יוסי גורביץ 15:0814.03.17
מה החליף את הסמים?

מחקרים מראים שבעשור האחרון יש ירידה עקבית בשימוש של צעירים אמריקאים בסמים, בכלל זה אלכוהול, אף על פי שיש לגליזציה של מריחואנה בכמה וכמה מדינות, יש עליה בלגיטימציה החברתית של שימוש בסמים, ויש מגפה של שימוש בסמים מבוססי אופיום. החוקרים חלוקים, עם זאת, בשאלה מה הגורם לירידה הזו. חלקם טוענים שמדובר בהצלחה של הקמפיינים נגד שימוש בסמים, אבל הטענה הזו בעייתית: היא צריכה להסביר מדוע הקמפיינים הללו, שהיו כשלון מהדהד במשך 30 שנה ויותר, מצליחים דווקא עכשיו. טענה אחרת אומרת שהירידה בעישון טבק גוררת איתה גם ירידה בשימוש בסמים.

 

ויש טענה שלישית: שהצעירים המירו שימוש בסם אחד בשימוש באחר, הסמארטפונים. צריך להיזהר בטענה הזו, בדיוק משום שהיא שובת לב: היא אומרת שהעובדה שיש שתי תופעות מקבילות בזמן משמעה שהן משפיעות זו על זו. על פי ההיגיון הזה, הירידה בפיראטיות במהלך המאה ה-18 היא תוצאה של העלייה בעישון סיגרים, שגם היא רווחת במאה ה-18.

מה יותר ממכר, סמארטפון או סמים? מה יותר ממכר, סמארטפון או סמים?

 

חוקרים מציינים, עם זאת, שתי תופעות: ראשית, שמחקרים כבר הראו ששימוש בסמארטפונים וטאבלטים יוצר במשתמש אותה תחושת תלות שיוצר עישון; שנית, שהשימוש בגרוטאות שותה את הזמן הפנוי של הצעירים, שבהתאם יוצאים פחות למסיבות ואירועים אחרים שבהם שימוש בסמים נורמטיבי. החוקרים מציינים עוד שאף שנרשמה ירידה בשימוש בסמים בקרב צעירים, אין ירידה כזו בשימוש בסמים מצד סטודנטים ומצד בני 40 ומעלה – קבוצות שחשופה פחות להתמכרות לסמארטפונים מבני עשרה. התשובה, כרגיל, היא "אין די מידע": יש צורך בעוד מחקרים. נעדכן.

 

פייסבוק מבצעת עוד נסיגה צרפתית

פייסבוק הודיעה אתמול (ב') על שינוי בתנאי השימוש שלה, שאוסרים מעתה על מפתחים לאסוף את מידע המשתמשים בפייסבוק לצרכי מעקב. השינוי יחול גם על אינסטגרם, שנמצאת בבעלות פייסבוק, והוא נובע מלחץ כבד שהפעילו ארגוני זכויות אדם על משחטת הפרטיות.

בשנה שעברה נחשפה העובדה שכוחות משטרה בארה"ב השתמשו בשירותי חברת סטארט-אפ מפוקפקת, Geofeedia, שבתורה אספה מידע משתמשים מפייסבוק כדי לעקוב אחרי פעילי תנועת Black Lives Matter.

פייסבוק מטילה וטו על שימוש במידע אישי פייסבוק מטילה וטו על שימוש במידע אישי צילום: facebook

 

הפרסום גרם מבוכה לפייסבוק, שהודיעה שהיא מונעת מעתה מגאופידיה גישה למידע שלה. מה שכמובן לא הפריע לחברות אחרות להמשיך להשתמש בפייסבוק לצרכי מעקב; בין השאר, שימש המידע של פייסבוק למעקב אחרי פעילי איגודי עובדים, שהוגדרו על ידי מספר כוחות משטרה כ"איום גלוי". השימוש המשטרתי במידע מפייסבוק רק עולה; בשבוע שעבר הגישה משטרת מדינת וושינגטון לפייסבוק צו שדורש אספקת מידע על עמוד של מתנגדי צינור הנפט בדקוטה. ארגון זכויות האדם של ארה"ב מערער על הצו. כמובן, העובדה שפייסבוק אוסרת על מפתחים לעשות משהו לא אומר שהיא גם תאכוף את האיסור. בדיבורים פייסבוק טובה. במעשים, הרבה-הרבה פחות.

 

הצד האפל של הבינה המלאכותית

חוקרת במיקרוסופט, קייט קרופורד, נשאה הרצאה בכנס SXSW שנקראה "ימים אפלים: תבונה מלאכותית ועליית הפאשיזם", ובה הזהירה מפני הסכנות של הבינה המלאכותית. קרופורד ציינה שברחבי העולם נרשמת עליה באולטרה-לאומנות, פאשיזם וסמכותנות – ושאלה ילכו היטב יד ביד עם השימוש בטכנולוגיה הזו. היא הזכירה את חלקה של IBM במעקב אחרי קבוצות נרדפות על ידי המשטר הנאצי, ודיברה על מה שמתחילים סוף סוף להבין: שאין דבר כזה "תכנות עיוור צבעים."

בינה מלאכותית ופאשיזם הם שילוב מסוכן בינה מלאכותית ופאשיזם הם שילוב מסוכן צילום: שאטרסטוק

 

מחקרים בארה"ב הראו שתוכנות שמיועדות לקבוע את רמת המסוכנות של נאשמים, נוטות במופגן לרעת בני מיעוטים ולטובת הרוב הלבן. קרופורד התייחסה למחקר סיני, שניסה למצוא מתאם בין תווי פנים ובין פשיעה, ומצא שלפושעים רבים יש תווי פנים חריגים; לדברי קרופורד, לגמרי יתכן שההיפך הוא הנכון – אנשים שיש להם תווי פנים חריגים מורשעים יותר בשל תווי הפנים שלהם. התוכנות, שיכולות לקטלג ולסווג את האוכלוסייה, יהיו כלי שרת נאמן בידי משטרי אופל. בעוד שאנחנו יכולים, במאמץ, לעמוד על הטיה מצד שוטרים או שופטים, הטיה של בינה מלאכותית תהיה קבורה עמוק בקוד. ומשטרי אופל תמיד אוהבים לאסוף מידע ולמשטר. הנה עוד סיבה לדחות את בניית הטכנולוגיה הזו עד שהמין האנושי יתעשת.

 

קצרצרים

 

1. מאריסה מאייר קיבלה לידיה את יאהו כשזו הייתה חברה חולה למדי, וחיסלה את החברה סופית. השאריות של יאהו יימכרו לוורייזון ולעליבאבא. על חיסול השווי של חברה בשווי של כ-15 מיליארדים, תקבל מאייר – מעבר למשכורות ולבונוסים שקיבלה עד כה – גם מצנח זהב בשווי 23 מיליוני דולרים. סמנכ"לית ההכנסות של יאהו, ליזה עוצשניידר, תקבל מצנח זהב של 16.5 מיליונים כהוקרה על כישלונה המוחלט בתפקידה; סמנכ"ל הכספים, קן גולדמן, קושש לעצמו 9.5 מיליונים; לעומתם, המייסד דיוויד פילו – מי שהביא את יאהו למעמדה כענקית - יסתפק ב-15,000 דולרים (!) ובביטוח בריאות במשך שנתיים (!!). אפילו במונחים של יאהו, שהוציאה שם רע לקפיטליזם של מקורבים ושבשעתו העניקה מצנח זהב למנכ"ל שרימה אותה בקורות החיים שלו, סקוט תומפסון, זה דוחה. העובדים, כמובן, יקבלו הרבה, הרבה פחות.

מאריסה מאייר: מצנח זהב של 23 מיליון דולר מאריסה מאייר: מצנח זהב של 23 מיליון דולר צילום: בלומברג

 

2. זה לא בדיוק סוד, אבל עכשיו יש ראיות אמפיריות: משתמשים פעילים ברשתות חברתיות יוצרים לעצמם תיבת תהודה. חוקרים עקבו אחרי 376 משתמשי פייסבוק, ומהפוסטים שלהם עולה שהמשתמשים משתפים בעקביות מספר מצומצם של אתרי חדשות – אלה שממילא תואמים את הדעות שלהם. בהתאם, מה שהם מראים לעוקבים אחריהם – שגם כך נוטים להחזיק בעמדות דומות לשלהם – הוא תחום מצטמצם והולך של מידע. התופעה לא חדשה: בשנות השבעים תהתה אייקונת תרבות אמריקאית איך קרה שניקסון נבחר; אף אחד שהיא מכירה, אמרה, לא הצביעה עבורו. אבל התופעה רחבה יותר היום, כשחלק ניכר מהמשתמשים מקבל את החדשות שלו מאתרי המדיה החברתית.

 

3. טכנו-רצח: חיל האוויר האמריקאי מודה שלראשונה, יש לו יותר תפקידי מפעילי מל"טים מאשר טייסים שמפעילים כלי טיס מאוישים. כ-1,000 אנשי חיל אוויר מפעילים מל"טים, בעוד שרק 803 מטיסים מטוסי F-16, וכ-900 טייסי מטוס התובלה C-17. הידיעה הזו מגיעה במקביל לידיעה על כך שהנשיא טראמפ אישר לאחרונה בחשאי ל-CIA להפעיל מל"טים בעצמו כדי לחסל חשודים בטרור. יש לציין, עם זאת, שחיל האוויר האמריקאי הוא בעצם רק זרוע אווירית אחת של ארה"ב: לחיל הנחתים, לחיל הים ולזרוע הקרקע יש כוחות אוויר משלהן. אבל אין ספק שאנחנו מתקרבים לנקודת מהפך בתחום. יש לציין שתי עובדות בעייתיות: ראשית, מפעילי מל"טים סובלים מפוסט טראומה בשיעור שמזכיר את זה של חיילי חי"ר, בהשוואה לשיעור הנמוך משמעותית יותר של טייסים; שנית, מלחמת מל"טים (הריגה מרחוק, ללא נפגעים לצד התוקף) מורידה משמעותית את המחיר הפוליטי של מלחמות – רובוטים לא חוזרים לעיירת הבית שלהם בארון – ובהתאם, מורידה משמעותית את הסף הנדרש ליציאה למלחמה.

טייסי מל"טים סובלים יותר מפוסט טראומה טייסי מל"טים סובלים יותר מפוסט טראומה

 

4. הסנאטורים הדמוקרטיים דורשים מיו"ר ה-FCC שמונה על ידי טראמפ, אג'יט פאי, להצהיר שהוא לא כלי שרת של טראמפ אלא שומר על עצמאות, ושהוא ישמור על זכויותיהם של כלי התקשורת. זאת, לאחר שבשימוע שלו בסנאט, סירב פאי לענות על השאלה האם הוא סבור, כמו טראמפ, שהתקשורת היא "האויב של הציבור האמריקאי." ל-FCC יש סמכויות פיקוח על התקשורת המשודרת, ורשמית היא סוכנות עצמאית. החשש הוא שטראמפ ישתמש בסוכנות כדי לדכא את כלי התקשורת שלא מתיישרים איתו.

 

5. קליאן קונוויי, הרועצת של טראמפ שכבר טבעה את הביטוי "עובדות אלטרנטיביות", אמרה שלשום בתכנית טלוויזיה שאפשר לעקוב אחריך באמצעות מכשירי מיקרוגל שהופכים למצלמות. אז זהו, שכרגיל לא. מיקרוגל לא יכול לשמש כמצלמה שמופנית החוצה אלא אם יש בו מצלמה כזו, ואין אף דגם בשוק שמכיל מצלמה. מיקרוגלים הם גם לא מיקרופונים טובים, ושוב, אין בשוק אף מכשיר שמכיל מיקרופון. אפשר, כמובן, להשתיל בחשאי מיקרופון או מצלמה במכשיר מיקרוגל – אבל זה נכון גם לגבי סתם עציץ. העובדה האלטרנטיבית החדשה של קונוויי נועדה לתמוך איכשהו בטענה חסרת הביסוס שלו, על פיה הנשיא אובמה האזין לו. קונוויי נאלצה להודות שאין לה ראיות לטענה הזו. אז למה היא פלטה את השטות הזו? כדי לשתול את האפשרות במוחם של הצופים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x