$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

מנכ"ל אובר מתפרץ על אחד מנהגי החברה, והכל מתועד בווידאו

טראוויס קלניק מצליח להסתבך באופן בלתי צפוי, מהנדסת מתלוננת על אפליה מינית בטסלה, ובמחלקת ההגירה של טראמפ חושבים שהם יכולים לזהות מהנדסים

יוסי גורביץ 17:1201.03.17
תעביר את הפופקורן!

כשהצרות מגיעות, הן מגיעות בצרורות: מנכ"ל אובר, טראוויס קלניק, משך בעבר ביקורת ניכרת בשל התנהגותו והתבטאויותיו. שלושת החודשים האחרונים היו רעים מאד מבחינה תדמיתית לחברה שלו, ואתמול (ג') הפך קלניק עצמו לאייטם. קלניק נסע עם שתי נשים ברכב היוקרה של אובר, שירות בלאק שלה, וניסה לנהל שיחה עם הנהג, פאוזי קאמל. האחרון הביע את מורת רוחו משורה של צעדים שנקטה אובר, כמו שינויי מחירים, וטען בפני קלניק ש"אנשים לא סומכים עליכם יותר. אתה חושב שאנשים יקנו עוד מכוניות? הפסדתי 97 אלף דולר בגללכם. פשטתי רגל בגללכם. אתם משנים (את הכללים) כל יום". קאמל התייחס בכך, ככל הנראה, למזימת מכירת המכוניות של אובר, שבמסגרתה גילו נהגים שהם שילמו מחיר מופקע על רכב ושהרכב מאבד את ערכו לפני שהם מספיקים לשלם את תמורתו.

 

קלניק, שאף אחד לא אמר עליו אי פעם שהוא טוב בקבלת ביקורת, הגיב ב"אתה יודע מה, יש אנשים שלא אוהבים לקחת אחריות על החרא שלהם. הם מאשימים את כל מה שקורה להם על מישהו אחר. שיהיה לך בהצלחה!" ויצא מהרכב. קאמל קרא אחריו "שגם לך יהיה בהצלחה, אני יודע שלא תגיע רחוק."

טרוויס קלניק שוב נתפס בקלקלתו טרוויס קלניק שוב נתפס בקלקלתו צילום:רויטרס

 

וכמובן, היה וידיאו: מצלמת הרכב של קאמל קלטה את הכל. התנהגות כזו איננה מקובלת בארה"ב. קלניק נאלץ להתנצל במכתב פומבי בפני קאמל, ציבור הנהגים של אובר ועובדיה, כשהוא מציין שהביקורת שקיבל היא "תזכורת בוטה לכך שעלי לעבור שינוי בסיסי כמנהיג ולהתבגר. זו הפעם הראשונה שאני מוכן להודות שאני זקוק לעזרה בהנהגה ואני מתכוון לקבל את העזרה הזו". חדי העין יבחינו שקלניק בסך הכל חוזר כאן על הדפוס הקבוע של אובר: לבצע שגיאה או פשע, לגלות לזוועתך שנתפסת, להוציא התנצלות נרגשת ולחזור לעשות את זה שוב.

 

אנחנו לא מתעסקים בזה, אנחנו בונים מכוניות

חברת טסלה של מאסק נמצאת לאחרונה בכותרות מסיבות שליליות למדי: ההערכה היא שהחברה לא תספיק להוציא את הדגם החדש של הרכב שלה בזמן, וכתוצאה מכך המניות ירדו. מאסק עצמו הסתבך בקטטה מילולית עם עובדי טסלה שדורשים להתאגד, והציע להם במקום האיגוד פרוזן יוגורט. א.ג'. ונדרמיידן, מהנדסת לשעבר בטסלה, הגישה תביעה כנגד החברה בשל אפליה מינית בשנה שעברה – ואתמול גם היא החלה לדבר על מה שעבר עליה בטסלה. ונדרימיידן החלה את עבודתה בטסלה ב-2013, קודמה במהירות – ואז גילתה שלמרות שהיא תיקנה שגיאות של קודמיה והפכה לממונה על עובדים אחרים, היא קיבלה שכר נחות לעומת הגבר שאותו החליפה. כשהיא מצאה פתרונות לבעיות שהיא עצמה זיהתה, היא לא קיבלה את הקרדיט על כך ולא קודמה – בעוד שגברים אחרים, שהיו בעלי פחות כישורים ממנה, דווקא קודמו.

אלון "אנחנו רק בונים מכוניות" מאסק אלון "אנחנו רק בונים מכוניות" מאסק צילום: בלומברג

 

היא התלוננה על אווירת "הטרדה בוטה" בחברה, וציינה שלא פעם היא היתה האישה היחידה בישיבות שבהן השתתפו עשרות גברים. היא ציינה עוד שכמעט כל המנהלים הבכירים של טסלה הם גברים: מתוך 30 סגני נשיאים בחברה, רק שתיים הן נשים. ונדרמיידן אמרה עוד שבכל פעם שהיא התלוננה על אפליה, נאמר לה בתגובה ש"אנחנו לא מתעסקים בדברים האלה, פה בונים מכוניות". האווירה בחברה, לדבריה, כללה שריקות, הערות בלתי ראויות וכן הלאה – ולהנהלה לא היה עניין לעסוק בכך. ואנדרמיידן עדיין מועסקת בטסלה, אבל היא לא יודעת כמה זמן זה יימשך.

 

ברוך הבא לאמריקה

סלסטין אומין הוא מהנדס תוכנה מניגריה, שהגיע לארה"ב לפני שלושה ימים כחלק מתוכנית שמשלבת בין עובדים מבריקים מאפריקה וחברות הייטק אמריקאיות. הוא הגיע עם אשרה כחוק. אבל אחרי טיסה של 24 שעות, הוא גילה שבכלל לא בטוח שהוא יוכל להיכנס לארה"ב. סוכני המחלקה להגנת המולדת הורו לו להמתין בצד, אחר כך הוא נלקח לחדר שבו המתין כשעה, ולאחר מכן נכנס לחדר אדם נוסף. הוא שאל אותו האם הוא מהנדס תוכנה. אומין ענה בחיוב. הפקיד יצא, וחזר עם מבחן בתחום הנדסת התוכנה ודרש שאומין ימלא אותו. זה עשה כמיטב יכולתו, אפ כי הוא ציין שלשאלות כפי שהוצגו לו יש ככל הנראה כמה וכמה תשובות נכונות והוא לא יודע לאיזו מהן הוא נדרש.

קשה להיכנס היום לארה"ב אם אתה לא בצבע המתאים קשה להיכנס היום לארה"ב אם אתה לא בצבע המתאים צילום: בלומברג

 

הפקיד חזר לאחר זמן, הסתכל על התשובה, ואמר שהיא שגויה. אומין לא ידע אם האיש בכלל היה מסוגל להבין את השאלה או התשובה. הוא נדרש להמתין שוב, ולאחר זמן ממושך אישרו לו להיכנס לארה"ב. הפקיד שאישר את כניסתו אמר לו בפנים חמוצות שהוא לא סומך עליו אבל הוא יכול להיכנס. לאחר מכן התברר שבזמן הזה, הפקידים ביררו מול החברה שלו האם היא אכן הזמינה אותו.

 

קצרצרים 

1. דינג דונג, דה טרול איז דד: טרול הפטנטים TQP עשה את כספו מאיומי תביעה על חברות בטענה שפטנט ההצפנה שלו, ששימש בעבר הרחוק למכירה של לא פחות מ-30 מודמים, מהווה סיבה שהם ישלמו לו על כל תעבורה מוצפנת שהן מבצעות. חברת ניואוג לקחה את הטרול לבית המשפט, הפסידה בסיבוב הראשון וניצחה טוטאלית בסיבוב השני. הפטנט, למרבה השמחה, פקע ב-2012, וניואוג ממשיכה במסע הצלב שלה נגד טרולי פטנטים החברה הבהירה בעבר שבמקום לשלם לטרולים, היא תיקח אותם לבית המשפט בניסיון לפרק את הפטנט שלהם.

עוד טרול פטנטים נפח את נשמתו עוד טרול פטנטים נפח את נשמתו צילום: שאטרסטוק

 

2. תביעה ייצוגית מדאיגה נגד פייפאל: לטענת התובעים, קבוצה של ארגוני צדקה, פייפאל מעמידה פנים כאילו היא מעבירה כספים לארגוני צדקה כאשר אתה תורם להם, אבל בפועל רק מיעוט מהם אכן מקבלים את הכסף. הסיבה לכך, על פי התביעה, היא שלרוב ארגוני הצדקה אין חשבון פייפאל, והחברה רואה בכך עילה להחזיק בכסף במשך חצי שנה – ואז היא מעבירה אותו לארגונים אחרים שאינם למטרות רווח. כלומר, אתה תורם לארגון צדקה א', שתואם את מטרותיך, אבל אין לו חשבון; כתוצאה מכך הכסף לא מגיע אליו אלא בסופו של דבר לארגון לשחרור למורים. יתכן שאין לך שום דבר נגד החיות החמודות הללו ולגמרי תתמוך בשחרורן, אבל זה לא מה שתרמת עבורו. על פי התביעה, המטרה של פייפאל במהלך הזה היתה לשכנע – באמצעות כיפוף יד – כמה שיותר ארגוני צדקה לעבוד עם פייפאל. נעדכן.

 

3. אלקסה של אמזון התגלתה כהצלחה שעלתה על ציפיותיה של החברה, ועכשיו אמזון מתכוונת לתקן תקלה שהעיקה על משתמשים רבים. כרגע, אלקסה מגיבה לכל פקודה קולית, לא משנה ממי היא מגיעה. התוצאה היתה מקרים רבים שבהם ילדים הוציאו את הכסף של הוריהם על קניות שההורים לא היו מודעים להן ובהחלט לא אישרו. באמזון מתכוונים לשכלל את המכשיר כך שהוא יוכל לזהות קולות, וספציפית את קולות הבעלים שלו. בעל המכשיר יוכל להגביל את היכולת של משתמשים אחרים לבצע פעולות מסוימות. למשל, לקנות אלפי צעצועים. אם אמזון אכן תעמוד במטלה הלא פשוטה הזו, אלקסה תהיה ה"סייען האישי" היחיד עד כה שמצויד בפיצ'ר הזה; סירי, קורטנה והסייעת של גוגל הרבה מאחור.

הטלוויזיה כבר לא מעניינת הטלוויזיה כבר לא מעניינת

 

4. ונקנח בחדשות חיוביות: שיעור האמריקאים שנמנעים מלהחזיק בטלוויזיה הכפיל את עצמו בשנים האחרונות. בשנת 2015, 2.6% מהאמריקאים הודיעו שאין ברשותם מכשיר טלוויזיה, לעומת כ-1.3% ב-2009 . כמו כן, מספר הטלוויזיות בבתים אמריקאים נמצא בירידה וכרגע הממוצע הוא 2.3 טלוויזיות לבית לעומת 2.6 טלוויזיות לבית בעבר. שיעור הבתים שיש בהם שלושה טלוויזיות או יותר ירד, אם כי שיעור הבתים שיש בהם יותר ממכשיר אחד דווקא עלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x