$
חדשות טכנולוגיה

סין תשיק מטבע דיגיטלי רשמי מבוסס בלוקצ'יין

השימוש באמצעי תשלום דיגיטליים נפוץ מאוד בסין והשקת מטבע רשמי על ידי הבנק המרכזי במדינה תאפשר לממשל להרחיב את המעקב אחר פעולות האזרחים ברשת

רפאל קאהאן 12:5926.02.17

הבנק המרכזי של סין צפוי להשיק בקרוב מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין. כך לפי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג מסוף השבוע, הבנק הודיע כבר בינואר שהמטבע צפוי להיכנס לשימוש בקרוב, אך לא נקב בתאריך מדויק. השימוש באמצעי תשלום דיגיטליים הפך נפוץ מאוד בסין בשנים האחרונות. נפוץ עד כדי כך שיותר משקאות קלים נרכשים דרך סריקה של קודי QR מאשר באמצעות מטבעות.

 

המרוויחות הגדולות בתחום התשלומים האלקטרוניים הן חברות האינטרנט הגדולות בסין שמחזיקות כולן בשירות ארנק אלקטרוני. כניסה של הבנק המרכזי לתחום תעניק למטבע דיגיטלי גיבוי רשמי. תהליך זה יהפוך את סין למובילה בתחום, ואם תמהר, היא עשויה אף להיות המדינה הראשונה בעולם שמשיקה מטבע דיגיטלי רשמי.

 

המטבע יקל על הממשל להגביר את הניטור על האזרחים המטבע יקל על הממשל להגביר את הניטור על האזרחים

 

המעבר לשימוש במטבע דיגיטלי יאפשר לבטח את הרכישות, לספק מעקב רשמי אחריהן ולמזער את האנונימיות של השימוש במזומן. עבור המשטר הסיני, שנודע בחיבה שלו למעקב אחר פעילות אזרחיו ברשת - מדובר ביתרון לא קטן. היתרון עבור הצרכן טמון בכך שתשלום מבוסס בלוקצ'יין מאפשר להוכיח תשלום גם ללא אישור קבלה.

 

יתרון נוסף של מעקב אחר עסקאות בכסף דיגיטלי הוא היכולת לקבל תמונת מצב מדויקת של מצב הכלכלה והצריכה במשק בכל רגע נתון. זה מאפשר לחסוך את הצורך להשתמש בסקרים ומחקרים של גורמים חיצוניים. מדובר בכלי מדיניות מדויק ואמין הרבה יותר מאלה שנמצאים בשימוש כיום.

 

גרסת הבלוקצ'יין של סין, אם תצליח לעורר עניין, עשויה להפוך למתחרה של הדולר כמטבע בינלאומי עובר לסוחר. זה יאפשר לסין לחזק את מעמדה כמעצמה כלכלית ולקרוא תיגר על השליטה האמריקאית בכלכלה העולמית. לא בטוח שזרים יאמצו את המטבע החדש בידיעה שממשלת סין עוקבת אחרי פעולותיהם. אולם הממשלה הסינית עשויה להפוך זאת לחובה בכל העסקאות שמתבצעות מול גורמים סיניים, כך שהיא עשויה לכפות את השימוש גם בעקיפין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x