$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

ויולה קרדיט הלוותה 100 מיליון שקל לארבע חברות הייטק

סיטרה, פידווייזור, קלאודין וטריידאייר קיבלו מקרן ההשקעות 14–40 מיליון שקל כל אחת. מרבית ההלוואות הן לשלוש שנים, וכחלק מתנאי ההלוואה ויולה מקבלת נתח קטן מהחברה, וכך נהנית מרווחים במקרה שהיא מבצעת אקזיט

מאיר אורבך 07:5719.02.17

ויולה קרדיט, קרן האשראי מקבוצת ויולה, העמידה אשראי של 100 מיליון שקל לארבע חברות הייטק, כך נודע ל"כלכליסט". החברות שקיבלו אשראי מהקרן הן סיטרה (Ctera), פידווייזור (Feedvisor), קלאודין (Cloudyn) וטריידאייר (TradAir). היקף האשראי שקיבלה כל אחת עומד על כ־14־40 מיליון שקל.

 

מרבית ההלוואות הן לשלוש שנים, וכחלק מתנאי ההלוואה ויולה מקבלת כמה עשיריות אחוז בעלות בחברה, וכך נהנית מרווחים נוספים במקרה של אקזיט. בתחום ההייטק נהוגה ריבית אשראי גבוהה יותר מזו של אשראי בנקאי, לנוכח מיעוט הביטחונות שחברות טכנולוגיה מסוגלות להעמיד.

 

פידווייזור השלימה לאחרונה גיוס של 20 מיליון דולר ממשקיעים בולטים כמו ג'נרל קטליסט. החברה מפתחת מערכות תמחור דינמי, המבוססות על אלגוריתם המסוגל לתמחר מוצרים בזמן אמת.

 

סיטרה גייסה בסוף 2016 כ־25 מיליון דולר, והטכנולוגיה שלה מאפשרת אחסון נתונים מבוסס ענן.

 

חברת הסייבר קלאודין גייסה בשנה שעברה 4 מיליון דולר מאינפוסיס ההודית, והיא מספקת שירותי ניטור וייעול ענן.

 

צוות ההשקעות של ויולה קרדיט עידו ויגדור (מימין), תימור ארבל סדרס, רותי שמחה, אורי גלאי, אסף ורהפט צוות ההשקעות של ויולה קרדיט עידו ויגדור (מימין), תימור ארבל סדרס, רותי שמחה, אורי גלאי, אסף ורהפט צילום: שי בן אפרים

 

חברת הפינטק טריידאייר גייסה ב־2015 כ־15 מיליון דולר. החברה מפתחת מנועי תמחור ומערכות מסחר לשווקים פיננסיים.

 

תימור ארבל סרדס, שותפה בוויולה קרדיט, סיפרה ל"כלכליסט" שלפי הערכות, היקף שוק האשראי מצד קרנות כמו ויולה קרדיט לחברות הייטק עומד היום על 400-300 מיליון דולר בשנה. המימון של חברות ההייטק בישראל היום עומד על יותר מ־4 מיליארד דולר, ו־10% ממנו מגיע מגיוס חוב ולא מגיוסי בעלות.

 

"אנו מעמידים אשראי לחברות טכנולוגיה שמוכרות בין מיליונים בודדים של דולרים בשנה ועד לחברות שמוכרות בעשרות מיליוני דולרים. סדר גודל האשראי שאנחנו מעמידים לחברה יכול להתחיל בכ־8 מיליון שקל לחברה, ולהגיע ל־50 מיליון שקל", אומרת ארבל סרדס.

 

"סיטרה ופידווייזור הן חברות יחסית בוגרות, ולכן קיבלו מימון גדול יותר של עשרות מיליוני שקלים, וטריידאייר וקלאודין הקטנות יותר קיבלו מימון של מיליוני שקלים", היא מוסיפה.

 

לדבריה, "בחברות הגדולות כיום כולן בוחנות את האפשרות של לקיחת אשראי כחלק ממימון החברה. כשחברה היא בוגרת וטובה כל בעלי המניות רוצים לשמר את האחזקות שלהן ללא דילול של בעלי המניות. אנחנו חשים שיש כיום תיקון בשוק של גיוסים בשווי נמוך, אבל בעיקר רואים סבלנות אצל חברות ומשקיעים שמבינים שבונים חברות לטווח ארוך עם גיוס של חוב שנותן אוויר לנשימה לטווח ארוך יותר".

 

ויולה קרדיט, שמנהלת 2.5 מיליארד דולר, הוקמה בשנת 2000 והעניקה עד כה אשראי בהיקף כולל של יותר מ־600 מיליון דולר לחברות בתחום הטכנולוגיה, התעשייה והשירותים.

 

עד היום הקרן ביצעה יותר מ־100 עסקאות, עם למעלה מ־20 אקזיטים. עם חברות הפורטפוליו של ויולה קרדיט נמנות בין היתר Colorchip, Clicktale ,Telit. קרן ויולה נהנתה מאקזיטים של החברות Borderfree, SuperDerivatives, Redbend, Broadlight, Cyberark.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x