$
חדשות טכנולוגיה

אפל תובעת מיליארד דולר מקוואלקום: "שולטת באמצעות תמלוגים מוגזמים"

ענקית הטכנולוגיה טוענת שיצרנית השבבים גובה מחירי יתר על מוצריה ולוחצת על יצרניות סלולר להסכים לתנאי רישיון יוצאי דופן תחת איום של שיבוש אספקת השבבים

עומר כביר 08:3221.01.17
אפל תובעת מיליארד דולר מיצרנית השבבים קוואלקום, בטענה שהחברה גבתה ממנה תמלוגים מופרזים ובצורה לא הוגנת. התביעה הוגשה ימים ספורים לאחר שה-FTC (ועדת הסחר הפדרלית) תבעה את קוואלקום בטענה שהחברה השתמשה בטקטיקות אנטי-תחרותיות על מנת לשמר את מעמדה המונופוליסטי בשוק המעבדים והשבבים למכשירי מובייל.

 

 

 

קוואלקום מספקת את שבבי התקשורת למכשירי המובייל של אפל, ובראשם האייפון. בתביעה, שהוגשה בבית משפט פדרלי במחוז הדרומי של קליפורניה, טוענת חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם שקוואלקום גבתה מחירי-יתר על השבבים וסירבה להעביר החזרים בסך מיליארד דולר. זאת, על רקע דיונים שערכה אפל עם רגולטור החרותיות של דרום קוריאה. לא ברור איזו השפעה, אם בכלל, היו לדיונים אלו על החלטת הרגולטור במדינה זו מדצמבר לקנוס את קוואלקום ב-1.03 טריליון וון (854 מיליון דולר), בעקבות מדיניות רישוי פטנטים לא הוגנת. לפני כשנתיים שילמה קוואלקום לרשויות בסין קנס בסך 975 מיליון דולר אחרי חקירה של 14 חודשים.

 

 

 צילום: בלומברג

 

סוגיית פטנטים והיחסים של קוואלקום עם אפל עומדים במרכז התביעה שהגישה ה-FTC נגד החברה. לפי התביעה, החברה לחצה על יצרניות סלולר לשלם לה תמלוגים גבוהים ולהסכים לתנאי רישוי יוצאי דופן, שהחברות לא היו מסכימות להם באופן אחר. זאת תחת איום של שיבוש אספקת שבבי תקשורת, על מנת לקבל רשות להשתמש בפטנטים שלה. מדובר בפטנטים שנעשה בהם שימוש בכל מכשיר סלולר מודרני, ושימוש בהם ללא רישיון מתאים עלול לחשוף את החברות לתביעות של מיליארדי דולרים מצד קוואלקום.

 

כשאפל ביקשה מקוואלקום להפחית את גובה התמלוגים שהיא משלמת לה, יצרנית השבבים נענתה לכך, בתמורה להסכמה של אפל לעשות שימוש בלעדי בשבבי התקשורת של קוואלקום בין 2011 ל-2016. סיכום זה הגיע לסיומו עם השקת האייפון 7, שמחצית משבבי התקשורת שלו הם מתוצרת אינטל.

 

"שליטה באמצעות תמלוגים מוגזמים"

 

"במשך שנים רבות קוואלקום התעקשה לגבות תמלוגים לא הוגנים על טכנולוגיות שלא קשורות אליה", נמסר מאפל, "ככל שאפל מחדשת עם תכונות ייחודיות כמו TouchID, מסכים מתקדמים ומצלמות, כך גובה קוואלקום סכומים גבוהים יותר ללא סיבה, והעלות של אפל גדלה. קוואלקום בנתה את העסק שלה על תקנים ישנים, אבל מחזקת את השליטה שלה באמצעות עסקאות בלעדיות ותמלוגים מוגזמים.

 

"אף שהיא רק אחת מתריסר חברות שתרמות לתקני סלולר בסיסיים, קוואלקום מתעקשת לגבות מאפל לפחות פי חמישה יותר מכל החברות האחרות שמספקות לנו רישיונות שימוש לפטנטים בתחום הסלולר גם יחד. על מנת להגן על התוכנית העסקית שלה, קוואלקום נוקטת בצעדים יותר ויותר קיצוניים. לאחרונה, החברה נמנעה מהעברת תשלומים בסך מיליארד דולר, כנקמה על כך שאפל שיתפה פעולה עם חקירה של רשויות אכיפת החק נגדה.

 

 

 

"אפל מאמינה בחדשנות ותמיד הסכמנו לשלם סוכמים הוגנים וסבירים בתמורה לפטנטים שבהם אנו משתמשים. אנחנו מאוד מאוכזבים מהדרך שבה מנהלת קוואלקום את עסקיה איתנו ולמרבה הצער, אחרי שנים של חוסר הסכמה לגבי מה נחשב תמלוגים הוגנים וסבירים, אין לנו ברירה אלא לפנות לבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x