$
הייטק והון סיכון
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

התוכנית להגברת התעסוקה בהייטק הפקירה את בני ה־45 ומעלה

חברות ההייטק מעדיפות עובדים צעירים ואפילו התוכנית הממשלתית להגברת התעסוקה בהייטק לא מתייחסת כלל לאלפי העובדים המבוגרים יותר

מאיר אורבך 11:3519.01.17

אם הגעתם לגיל 45 ואתם עדיין עובדים בחברת הייטק, אתה ציפור נדירה מאוד או שאתה עובד בחברה ממש איכותית, שבה הגיל הוא לא קריטריון. רבים מבני 45 ויותר נתקלים פעמים רבות בקושי רב לשרוד בחברות שמעדיפות כוח אדם צעיר ולרוב זול יותר. חברות רבות מציעות תוכניות פרישה אטרקטיביות לבני 50 פלוס ולא סבורות שהיכולת והניסיון שצברו לאורך השנים הם יתרון. הטענה המרכזית של חברות רבות שמפטרות בני 45 פלוס היא שהם נעדרים הבנה טכנולוגית בתחומים חדשים.

 

על פי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בין 1998 ל־2011 חלה ירידה חדה של 10% במספר המועסקים בתעשייה בני 45 ויותר: מ־27% ב־1998 ל־17% בלבד ב־2011 . מגמה זו רק התחזקה עם השנים — זאת לצד מחסור של כ־10,000 עובדים בתעשייה.

 

ביום ראשון השבוע אישרה ממשלת ישראל תוכנית מקיפה של 900 מיליון שקל להגברת התעסוקה בהייטק של המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה בראשות פרופ' אבי שמחון. המועצה אמונה גם על ביצוע התוכנית שאמורה לתת מענה למחסור בעובדים, אלא שהיא אינה מזכירה ומתייחסת כלל לאלפי העובדים בני יותר מ־45.

 

 

מדוע שכחה מדינת ישראל מעובדי התעשייה בני יותר מ־45? אין תשובה ברורה, כמו במקרים רבים התשובה היא בוודאי עניין של סדר עדיפויות לקוי. הדבר מתמיה במיוחד מכיוון שהטיפול בבני 45 פלוס, בשונה מחרדים ונשים, הוא הרבה יותר קל ומהיר ליישום. אלה אנשים שהם כבר חלק מהמנגנון עם השכלה וניסיון רלוונטיים. חלק גדול מהם היו שמחים להמשיך להיות מועסקים בתעשייה, לעתים אפילו בשכר נמוך יותר או בתחום אחר. הם רק נדרשים להתאים עצמם, או לעבור הסבות, לטכנולוגיה או לפעילות אחרת בחברה.

 

אבי שמחון. למה חרדים ונשים כן ומבוגרים לא? אבי שמחון. למה חרדים ונשים כן ומבוגרים לא? צילום: עמית שעל

 

ממשלת ישראל היתה יכולה גם להציע לחברות אשר יקלטו או יכשירו בני 45 פלוס מענקים וסובסידיות לשימור עובדים. העלות של הכשרות אלו קטנה משמעותית מכל הכשרה של חרדים או נשים אשר עד לקליטתם בענף והפיכתם לכוח אדם מיומן יידרשו שנים, וחברות רבות שיידעו שיש להן תמיכה כלכלית להכשרות אלו יימנעו מפיטורים, ואף יראו בכוח אדם זה פוטנציאל רב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x