$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

עסקה ראשונה בישראל לסנאפצ'ט: רכשה סטארט־אפ מכפר יהושע

אפליקציית שיתוף התמונות רכשה השבוע את הסטארט־אפ הישראלי סימאג'ן, שפיתח מערכת מציאות רבודה המאפשרת למקם אובייקט וירטואלי בחלל. היקף העסקה מוערך ב־40–30 מיליון דולר, וסנאפצ'ט תשתמש בסטארט־אפ כבסיס למרכז פיתוח בארץ

מאיר אורבך 06:4725.12.16

סנאפצ'ט, אחת החברות הפופולריות בעמק הסיליקון, רכשה השבוע את הסטארט־אפ הישראלי סימאג'ן מדיה (Cimagine Media) במחיר מוערך של 30–40 מיליון דולר. העסקה עם סימאג'ן — שהשיקה מערכת של מציאות רבודה ללא סמן (True Markerless Augmented Reality) המאפשרת למקם רהיטים ומוצרי חשמל בתוך חדר וירטואלי בלחיצת כפתור — היא הרכישה הראשונה של חברת האפליקציה לשיתוף תמונות בישראל.

 

 

 

2016 נחשבת יבשה מאוד מבחינת אקזיטים בארץ: השנה נרשמו רק 55 אקזיטים ב־3.5 מיליארד דולר, לעומת 2015 שבה היו 70 אקזיטים ביותר מ־10.5 מיליארד דולר. לכן הרכישה שמתבצעת לקראת סיום השנה מרככת מעט את המספרים, ונותנת דחיפה אחרונה מעלה לשוק ההייטק הישראלי.

 

 צילום: אתר החברה

על בסיס הרכישה תהפוך החברה הישראלית למרכז הפיתוח של סנאפצ'ט בישראל, שצפוי לגדול במהירות מ־20 המועסקים בו כיום. אמנם זו הרכישה הראשונה של החברה העולמית בארץ, אך עד כה היא ביצעה כשמונה רכישות שונות, בעיקר בארה"ב.

 

סימאג'ן יושבת בכפר יהושע וכוללת צוות של מומחים בראייה ממוחשבת, עיבוד תמונה בזמן אמיתי, פיתוח למובייל ופיתוח עסקי בינלאומי. לצד ישראל יש לחברה משרדים בבריטניה, בארה"ב ובאוסטרליה. לאחרונה היא נבחרה לאחת מהחברות המבטיחות ביותר בארץ על ידי המגזין "אינק" וחברת מיקרוסופט. החברה יצרה מערכת של מציאות רבודה AR עם חברת שופ דיירקט, אחת מחמש הקמעונאיות הגדולות בבריטניה, בעלת מחזור המכירות של מיליארדי ליש"ט.

 

סימאג'ן היא הראשונה בעולם לפתח את הטכנולוגיה של מערכת מציאות רבודה. באמצעות שיטה זו ניתן לתכנן את הבית העתידי עוד לפני רכישת הרהיט ולבדוק את התאמתו לחדר. המומחיות של עובדי החברה, בוגרי חברות מובילות כמו נייס, IBM, HP, אמדוקס ורפאל, היא בתחום הראייה הממוחשבת ועיבוד התמונה. כוח האדם האיכותי הוא ככל הנראה הסיבה העיקרית לרכישת החברה, נוסף לטכנולוגיה הייחודית — ולא תחום העיסוק שלה.

 

החברה מכפר יהושע הוקמה ב־2012 על ידי יוני נבו, ניר דאובה, עוז אגרי ועמירם אברהם. היא החלה את דרכה במימון חממת הסטארט־אפים אקספלור דרים דיסקבר, שיושבת ביקנעם, ולפי דו"ח רשם החברות, היא בעלת המניות הגדולה של סימאג'ן. בין משקיעיה הנוספים ניתן למצוא את 2B Angels, Plus Ventures, טיטניום וקרן ההשקעות במימון המונים OurCrowd.

 

לפי הערכות, החברה גייסה עד כה מיליוני דולרים בודדים, כך שהאקזיט שנרשם למשקיעים ולמייסדים מרשים מאוד, אף שאינו גדול.

 

סנאפצ'ט נוסדה ב־2011 על ידי בובי מרפי ואוון שפיגל ומתבססת על העברת תמונות וקטעי וידיאו שנמחקים זמן קצר לאחר מכן. החברה גייסה עד היום כ־2.63 מיליארד דולר, ולפי הערכות בענף תבצע הנפקה ציבורית ראשונה (IPO) בתחילת 2017 עם הערכת שווי של 25–35 מיליארד דולר. רשימה מפוארת של חברות משקיעות בסנאפצ'ט, ובהן גוגל, יאהו, עלי באבא, קליינר פרקינס, לייטספיד ובנצ'מרק. מוקדם יותר השנה הודיעה החברה למשקיעיה שההכנסות ב־2016 עתידות לנוע בין 250 ל־350 מיליון דולר וההכנסות ב־2017 צפויות להגיע למיליארד דולר. ב־2015 עמדו הכנסותיה של סנאפצ'ט על 60 מיליון דולר. עם זאת, טרם רשמה החברה רווחים לאור השקעותיה הרבות ביצירת מקורות הכנסה חדשים.

 

שימוש בטכנולוגית המציאות הרבודה של סימאג'ן למיקום רהיטים וירטואלים בחלל לפני רכישתם שימוש בטכנולוגית המציאות הרבודה של סימאג'ן למיקום רהיטים וירטואלים בחלל לפני רכישתם צילום: אתר החברה

 

לאחרונה הרחיבה סנאפצ'ט את תחומה לחומרה הודות למשקפי שמש שמותקנת בהם מצלמת וידיאו אלחוטית (Spectacles). נכון ליוני האחרון לחברה כ־150 מיליון משתמשים רשומים. לשם השוואה, טוויטר מדווחת על כ־140 אלף מינויים בלבד. באפריל השנה דווח כי בכל יום צופים המשתמשים ב־10 מיליארד סרטונים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x