$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק ישראל חסמה את האפשרות לשתף אתר שמותח עליה ביקורת

אתר שמבקר את מדיניות החברה בישראל ומכיל פרטי קשר של בכירים בחברה נחסם מאפשרויות השיתוף ברשת החברתית שעתיים וחצי לאחר שעלה לאוויר בטענה שמדובר ב"קישור מסוכן"

עומר כביר 18:0619.12.16

כשרוצים, אפשר: פייסבוק חסמה את האפשרות לשתף ברשת החברתית אתר שמציג פרטי קשר של בכירי החברה בישראל, ובראשם מספר הטלפון של מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני. יוצר האתר, הבלוגר דורי בן ישראל, שידוע בקמפיינים הקולניים שלו נגד החברה, נחסם מגישה לפייסבוק למשך 30 יום. "בפעם הבאה אני לא אהיה כזה נחמד", הוא אמר בשיחה עם "כלכליסט".

 

מוקדם יותר היום העלה בן ישראל לרשת אתר בשם Contact Facebook, שמספק פרטי קשר של בכירי פייסבוק בישראל, ובראשם מספרי הטלפון הישירים של המנכ"לית סופר תאני ושל הלוביסטית של פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קוטלר. בבלוגו, המזבלה, מנהל בן ישראל מאבק רווי אמוציות נגד פייסבוק, שמתמקד בקושי להגיש תביעות נגד החברה בישראל ושכולל ביקורת רבה על ההתנערות של המרכז בישראל מאחריות להסרת תכנים או חסימת חשבונות בעיתיים.

 

הודעת החסימה שמופיעה כשמנסים לשתף את האתר הודעת החסימה שמופיעה כשמנסים לשתף את האתר

 

ואולם, שעות ספורות אחרי שעלה האתר לאוויר חסמה פייסבוק את האפשרות לשתף אותו ברשת החברתית או באפליקציית פייסבוק מסנג'ר. זאת בטענה שמדובר בקישור "שמערכות האבטחה שלנו זיהו כמסוכן". משתמשים רבים ודאי יופתעו מהמהירות שבה הצליחה פייסבוק לחסום את הקישור, בהתחשב בכך שקישורים או פוסטים בעייתים הרבה יותר, למשל כאלו שקוראים לאלימות ואף לרצח, נמצאים ברשת החברתית באין מפריע.

 

האתר שנחסם האתר שנחסם צילום: contact-facebook.com

 

"הם חסמו את זה בקלות יתרה, בחיים לא ראיתי מהירות כזו", אמר בן ישראל ל"כלכליסט". "כל הזמן פייסבוק ישראל אומרת שהם לא עושים כלום ולא יכולים לעשות כלום, שזה הכל פייסבוק אירלנד. אבל בשנייה שיש משהו שקשור לפייסבוק ישראל הם כן יכולים לעשות משהו, כן פועלים בצורה מהירה. אף פעם לא ראיתי משהו נחסם בשעתיים חצי". 

 

בן ישראל גם תקף את הסיבה שנתנה פייסבוק לחסימת האתר: "קטלגו את הקישורים האלו כמסוכנים, כנוזקה. אין שם שום נוזקה, הם ממציאים סיבות. שיגידו שצונזר כי לא מתאים להם, אבל שלא יציגו מצג שווא. זה שקר. ומי עכשיו יבוא ויגיד לפייסבוק שהם לא דוברים אמת? אף אחד לא יגיע את זה. היום זה אתר שמציג את פרטי קשר שלהם, מחר זה כלכליסט או כל אתר אחר. יש דברים שלא יכולים לעבור לסדר היום".

 

כן, הזהיר בן ישראל שהוא לא אמר את המילה האחרונה. "אני מאמין בבית משפט שדה. לא פרסמתי את כל הטלפונים של העובדים, רק של המנכ"לית והלוביסטית, כי רציתי להיות נחמד. בפעם הבאה אני לא אהיה כזה נחמד אתם. ותהיה עוד פעם".

 

מפייסבוק נמסר בתגובה: "כדי לשמור על סביבה פתוחה ובטוחה בפייסבוק, פיתחנו אוסף כללי קהילה גלובלי שמתאר מה מותר ואסור בשירות שלנו. כל אדם יכול לדווח לנו על תוכן שלדעתו מנוגד לכללי הקהילה שלנו. התוכן יטופל ללא תלות במספר הפעמים שדווח או זהות המדווח. במידה והתוכן מפר את כללי הקהילה שלנו, הוא יוסר מפייסבוק.

 

"כללי הקהילה שלנו מציינים בבירור: 'אין לפרסם מידע אישי של אנשים אחרים ללא הסכמתם'. לפיכך, אם אנו מקבלים דיווח לגבי תוכן אשר מפרט מספרי טלפון אישיים וכתובות מייל של אנשים (ללא הסכמתם), ללא תלות בהיותם עובדי פייסבוק או לא, אנו נסיר תוכן זה.

 

"תוצאות הפרת כללי הקהילה משתנות בהתאם לחומרת ההפרה וההיסטוריה של אדם בפייסבוק. לדוגמה, אנחנו עשויים להזהיר מישהו לגבי הפרה ראשונה, אך אם נמשיך לראות הפרות נוספות אנו עשויים להגביל את יכולתו לפרסם פוסטים בפייסבוק או לאסור עליו שימוש בפייסבוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x