$
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

כסף מדבר: הצרכנים מחפשים אלטרנטיבה לפיראטיות

המאבק המשפטי להורדת אתר הסטרימינג sdarot.tv מראה שאם בעלי הזכויות באמת רוצים לעצור את התכנים הפיראטיים ברשת הם צריכים לאחד כוחות ולהציע שירות מרכזי

עומר כביר 15:4518.12.16

הניסיון הצולע של בעלי זכויות שידור ויוצרי תכנים להילחם באתר הסטרימינג הפיראטי הישראלי sdarot.tv בשבוע שעבר מסמל במידה רבה את חוסר התוחלת במאבק בהפצת תכנים פיראטיים. הקושי לגרום למפעילי האתר לציית לצו בית המשפט שהורה להסיר את האתר מהאינטרנט נובע לא מעט מחוסר ההרתעה של הסנקציה בדמות קנס בגובה 1,000 שקל עבור כל יום שבו האתר ממשיך לפעול. אתרי תוכן פיראטי הם עסק מצליח שמספק למפעיליהם משאבים רבים להתמודדות עם תביעות מסוג זה.

 

הרצון של משתמשי הקצה לקבל תכנים בחינם בלי שהם חשים שביצעו חטא מוסרי בולם את הניסיון לחסל את התופעה, לפחות לא בדרכים משפטיות. בעלי זכויות היוצרים הבינו מזמן שתקיפת הצרכנים לא מייצרת הרתעה ופועלת כבומרנג תודעתי לרעתם. גם המאבק נגד מפעילי האתרים לא ממש מניב תוצאות משמעתיות, שכן לכל אתר שמורד מהרשת נמצא במהרה מחליף. הפעלת האתרים נושאת בחובה הכנסות גבוהות שהופכת בעיני בעליהם את הפעולה למשתלמת, גם במחיר של קרבות משפטיים וסכנת מאסר.

 

 הסדרה "טרנספרנט" של אמזון. חלופות חוקיות הסדרה "טרנספרנט" של אמזון. חלופות חוקיות

 

מעצרו המתוקשר של מפעיל אתר מגהאפלואד קים דוטקום חשף כי הפיראטיות הפכה אותו למולטי־מיליונר, ואתר קיקאס טורנטס, שמפעילו נעצר לפני כחצי שנה בפולין, מוערך ב־54 מיליון דולר. אמנם אין נתונים דומים לגבי אתר sdarot הישראלי, אך ההערכות הן כי הוא רושם הכנסות משמעותיות הודות לפרסומות ולדמי מינוי שהוא גובה ממשתמשים עבור גישה לתוכני HD.

 

 

המצב בשוק הסטרימינג החוקי בישראל טוב מהותית מבעבר: שירותים בינלאומיים כמו נטפליקס ואמזון ושחקנים מקומיים כסלקום tv מציעים חלופות חוקיות, זולות ומוצלחות. אלו, לצד תוכנית המנויים המצליחה של אתר sdarot, מראים כי הצרכנים הישראלים מוכנים לפתוח את הארנק עבור שירות מגוון ואיכותי.

 

אם בעלי הזכויות באמת רוצים לעצור את התכנים הפיראטיים ברשת, הם צריכים לשחרר קצת את האגו, לאחד כוחות ולהציע שירות מרכזי מוצלח שמספק סדרות וסרטים במקום אחד במחיר הגיוני. זו הדרך היחידה באמת להוציא את הביקוש — והכסף — מהאתרים הפיראטיים. אבל בהיעדר סיכוי סביר שמהלך כזה ייצא לפועל, הפיראטיים ימשיכו ליהנות מהאוצר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x