חדשות טכנולוגיה

ביל גייטס מגייס מיליארד דולר מחברים להקמת קרן השקעות באנרגיה ירוקה

Breakthrough Energy Ventures תשקיע בעיקר בטכנולוגיות שקשורות ביצירת, אחסון ושינוע של אנרגיה ירוקה; גייטס מעריך שהשוק יגיע ל-6 טריליון דולר עד 2040

הראל עילם 11:2912.12.16

ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט והמנכ"ל של קרן הצדקה הגדולה בעולם, מאמין כי העתיד נמצא באנרגיה ירוקה. הוא מוביל כעת את ההקמה של Breakthrough Energy Ventures, קרן השקעות של יותר ממיליארד דולר שתתמקד בחברות בתחום הקלין-טק. ההכרזה הרשמית על הקמת הקרן צפויה להתרחש היום (ב') בשעות הערב המאוחרות, שעון ישראל.

 

גייטס יתפקד כיו"ר הקרן וצפוי לקחת בה חלק פעיל מאוד, מלבד תרומת חלק הארי של התקציב הראשוני בעצמו. תצטרף אליו שורה של משקיעים ומיליארדים מוכרים. ביניהם ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ק מא, יו"ר עליבאבא, המשקיע ג'ון דור מקליינר פרקינס, המיליארדר ג'ון ארנולד שעשה את כספו מאנרגיה נקייה וסחר בגז, מוקש אמבאני, יו"ר חברת האנרגיה ההודית ריליינס, מייסד SAP האסו פלטנר ומייסד קרן ההון סיכון הנחשבת Kholsa, וינוד קולסה.

 

במקרה או שלא במקרה, המהלך של גייטס בא כחודש לאחר ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות בארה"ב; הנשיא הנבחר טען בעבר כי סוגיית ההתחממות הגלובלית היא "קונספירציה של סין", ואיים לפרוש מהסכם האקלים העולמי. כמו כן, הוא פיזר הבטחות כי יפיח חיים חדשים בתעשיית האנרגיה המסורתית. המועמד של טראמפ לתפקיד שר הארגיה הוא הרולד האם – טייקון נפט מאוקלהומה.

 

ביל גייטס עניין רב שנים באנרגיה ירוקה ביל גייטס עניין רב שנים באנרגיה ירוקה צילום: אם סי טי

 

העניין של גייטס בתחום האנרגיה הירוקה אינו חדש. קרן הצדקה שלו ושל אישתו מתמקדת בעיקר בהשקעה ובפריסה של פתרונות שנועדו לקדם מחזור, אנרגיה נקיה, מים נקיים וחקלאות ברת-קיימה. היא השקיעה בעבר מאות מיליוני דולרים בחלוקת תנורים נקיים לחימום ובישול לכפרים באפריקה, למשל. לפני כשנה, גייטס דיבר על רצונו להקים בעתיד קרן שתשקיע בטכנולוגיות ירוקות במהלך נאום שנשא בכנס ועידת האקלים בפריז. 

 

"המטרה שלנו היא לבנות חברות שיספקו את הדור הבא של אנרגיה נקיה, אמינה וזולה. אנחנו פתוחים לכל דבר שיוביל לחסכון באנרגיה" אמר גייטס בהודעה הרשמית, שקדמה להכרזה על הקרן. הוא הסביר שהוא מעוניין להשקיע בעיקר בטכנולוגיות שקשורות ביצירת, אחסון ושינוע של אנרגיה ירוקה, אבל אינו פוסל את האפשרות להשקיע גם בפיתוח טכניקות יצור נקיות יותר ואף השקעות באגרי-טק.

 

גייטס מתכננן לטווח הארוך - Breakthrought אמורה להשקיע בחברות במשך 20 השנה הקרובות, ללא צורך בגיוס תקציבים נוספים. הקרן תתמוךבחברות בכל השלבים, משלב הסיד הראשוני ביותר ועד לחברות שנמצאות בשלבים מתקדמים וצריכות סיוע ביצירת אבי-טיפוס וחדירה לשוק.

 

בהודעה הרשמית, גייטס הודה בקשיים של השוק הפתוח לפתור את בעיית שינוי האקלים. לפי מחקר של MIT בנושא, כ-25 מיליארד דולר הושקעו בתחום אנרגיה נקיה בין 2006 ל-2011, אבל חברות ההון סיכון לא ראו לרוב החזר על ההשקעה. גייטס הבהיר שבתחום הזה, חברות חייבות להסתכל לטווח הארוך: "אנשים שחושבים שאתה יכול פשוט לשים 50 מיליון דולר על חברה ותוך שנתיים לדעת מה קורה. זה פשוט לא נכון בתחום האנרגיה". אבל, הוא אמר, שוק האנרגיה העולמי הוא כה גדול שכל חברה שתצליח לחדור אליו, "שווי השוק שלה יהיה גדול, סופר גדול". גייטס עצמו מעריך ששוק האנרגיה יגדל בשליש ב-25 השנים הקרובות, ויגיע ל-6 טריליון דולר עד 2040.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x