$
חדשות טכנולוגיה

האם צוקרברג מתכנן עתיד בפוליטיקה?

תביעה ייצוגית שהוגשה באפריל חושפת כי שינוי מתוכנן נוסף בזכות ההצבעה בחברה מאפשר למנכ"ל לעזוב לתקופה של שנתיים עבור תפקיד ממשלתי או פוליטי בלי לאבד את מעמדו

הראל עילם 12:1111.12.16

האם מארק צוקרברג, המייסד והמנכ"ל של פייסבוק, מתכנן להכנס לפוליטיקה בשנים הקרובות? רמיזות לכך עולות ממסמך התביעה של קבוצת משקיעים זעירים שהוגשה באפריל האחרון, שנחשפים כעת לציבור.

 

המשקיעים טוענים שהשינוי האחרון במבנה המניות וזכויות ההצבעה בחברה ישאיר את צוקרברג בשליטה כמעט מוחלטת על הרשת החברתית "לנצח", על ידי דילול המעמד של המשקיעים הקטנים. צוקרברג כברי יישם בעבר שינויים דומים, שאפשרו לו למכור חלק מהמניות שברשותו על מנת לממן את ארגון הצדקה שלו, בלי שיאבד ממעמדו כראש החברה.

 

השינוי בזכויות הצבעה – שכרוך ביצירת קטגוריה נוספת של מניות שלא תעניק שום זכויות הצבעה, מבנה דומה לזה שגוגל אימצה לפני מספר שנים - יאפשר לצוקרברג לעזוב את פייסבוק לתקופה של עד שנתיים עבור תפקיד ממשלתי או פוליטי, בלי לאבד את מעמדו בחברה.

 

התביעה הייצוגית עדיין נמצאת בשלבים הראשונים, אבל היא חשפה פרט מעניין: בין העדויות בתביעה הוא אוסף של הודעות טקסט שמראה כיצד צוקרברג דן עם מספר חברי דירקטוריון – ביניהם מארק אנדרסן - על האפשרות שיכנס לפוליטיקה, וכיצד להציג את ההחלטה הזאת לשאר המשקיעים. אנדרסן כתב לצוקרברג: "השאלה היא איך אנחנו מגדירים את התפקיד הממשלתי בלי להפחיד את כל המשקיעים, שידאגו שאתה מאבד את המחוייבות שלך לחברה". אנדרסן גם מצוטט בהודעות טקסט נוספות בינו ובין משקיעים אחרים, שגם ציינו שזה עדיין "נושא קריטי".

 

גם ארקסין בוולס, אחד מחברי הוועדה המייעצת לדירקטוריון, אמר שהוא "מרגיש לא בנוח" עם הרצון של צוקרברג "לעזוב את החברה, בלי מעורבות בדירקטוריון אבל עם שליטה בחברה". בוולס בהחלט מבין מהן הדרישות מבעל תפקיד פוליטי רשמי – הוא היה ראש סגל הבית הלבן בתקופתו של ביל קלינטון.

 

למרות חוסר הנוחות של בוולס וחברי דירקטוריון אחרים, הדירקטוריון אישר את תוכנית דילול זכויות ההצבעה. אנדרסן אפילו שלח לצוקרברג הודעה בלשון "המשימה בוצעה" לאחר שההחלטה התקבלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x