$
ועידת המובייל 2017

Mobile 2017

"הסמארטפון יוביל קדימה את מהפכת המציאות המדומה"

ערן גליל, מייסד Byond, בוועידת Mobile 2017 של "כלכליסט. "המובייל מהווה דלת לתחום הזה. הם הולכים יד ביד. כל החברות, ובראשן סמסונג, מקדמות את הסמארטפונים שלהם באמצעות ה-VR"

עומר כביר 14:2831.10.16

"הסמארטפון יהיה המכשיר שיוביל קדימה את מהפכת המציאות המדומה (VR)" – כך אמר ערן גליל, מייסד Byond, בוועידת Mobile 2017 של "כלכליסט", שנערכת היום במלון דייוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

 

בפתח דבריו הודה גליל שתחום ה-VR סובל היום מבעיה של היעדר מגניבות. "אנשי שיווק מוכרים את חוויית ה-VR כמשהו מגניב ועתידני, אבל בפועל זו דרך מצוינת לצלם את המשתמש ולהביך אותו. המכשירים נראים כיום מגושמים", הוא אמר. "אבל אם נסתכל 30 שנה אחורה, הבלוק שפעם שימש בקושי להוצאת שיחות עבר מהפכה מדהימה והפך לכלי המרכזי בחיינו. ה-VR נראה בהתחלה כמו משהו של חייזרים, הוא קצת התפתח אבל עדיין נראה כמו בלוק. העתיד, עם זאת, יהיה מדהים – המכשיר כבר לא יהיה משהו שיביך אותך".

 

זאת, לדבריו בזכות הסמארטפון: "היום נורא קל לקחת טלפון, שהוא התחלה של מכשיר VR, ולהפוך אותו למכשיר שכזה באמצעות חומרה זולה ופשוטה. זה כבר הופך למשהו מאוד חזק, הרבה יותר מלראות סרטים דו-ממדיים". גליל הזכיר משחק פרסומי שיצרה Byond בעבור מכשירי VR מבוססי סמארטפון. "זה היה כל כך דביק ומדבק, שבתוך שבוע נרשמו יותר מ-200 אלף משחקים. זה קמפיין שיצר מעורבות מצויינת, שדיברו עליו", הוא אמר.

 

החיבור הזה, בין ה-VR לסמארטפון, הוא הגורם שעתיד להביא להתפתחות האדירה של התחום. "בניגוד להרבה דברים אחרים, המובייל מהווה דלת לתחום הזה. הם הולכים יד ביד. כל החברות, ובראשן סמסונג, מקדמות את הסמארטפונים שלהם באמצעות ה-VR. זה נכון לסמסונג, LG, אפילו גוגל שהגדירו סטנדרט לטלפון סלולרי שיעמוד בדרישות ה-VR, ויצרניות סלולר כבר התחילו להתיישר עם זה".

 

כן ציין גליל רכיבים שונים שכלולים בסמארטפון שיסייעו משמעותית להפיכתם לבסיס למכשירי VR. "יש היום דברים כמו ההתפתחות של מסכים. רוב האנשים לא יוכלו להבדיל בין מסך 4K למסך 8K, חלק אפילו לא יכולים להבדיל בין מסך רגיל למסך HD. קשה להבחין בהבדלים במסך קטן. אבל כשאתה שם את זה בעיניים, ההבדלים הם אדירים". לפי גליל, המסכים האיכותיים האלו, שמשולבים במרבית סמארטפוני הדגל כיום, לצד יכולות קיימות או כאלו שיגיעו בקרוב כמו ניטור תנועת עין מהוות בסיס חשוב במכשירי VR.

 

ערן גליל מייסד Byond ערן גליל מייסד Byond צילום: צביקה טישלר

 

"אלו דברים שקורים כבר עכשיו ויש בתחומים האלו הרבה תחרות", אמר גליל. "בהיבט של המחיר זה יהיה אביזר פשוט וזול, בסביבות ה-100 דולר, שהרבה פעמים ניתן בחינם עם רכישת מכשיר, כמו מגן מסך. כל הגורמים האלו יאפשרו לנו לקחת את הטלפון ולהפוך אותו למנוע של מציאות מדומה באיכות הרבה יותר טובה ממה שיש היום, וההבדלים בין המציאות לדמיון ילכו ויטשטשו".

 

גליל הוסיף גם שהגורמים השונים שפועלים בתחום כבר מודעים לכך: "יש הרבה תכנים שיוצאים, יש הרבה תחומי פעילות, וכל אחד מהם הולך ומתפתח. זה יותר יפה, יותר ממכר ויותר אמיתי. אנשים יתחילו ליצור יותר ויותר תכנים ב-VR. ב-NBA כבר משדרים משחק אחד בשבוע ב-VR. רשת CNN, שהיא גוף מאוד חדשני, כבר מייצרת תכנים ל-VR יש עוד הרבה גופים גדולים שייכנסו לתחום הזה. זאת, בין השאר, הודות לגוגל שטובה מאוד בלפתוח פלטפורמה ולהביא לשם חברות. זה הולך להיות מאוד מעניין, כל מה שנאשר זה לפתוח את העיניים, להפעיל את הדמיון ולייצר את המציאות. כבר בעתיד הקרוב נראה דברים שעולים על כל דימיון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x