$
חדשות טכנולוגיה

חילופי האשמות לוהטים ברשת: מי העתיק ממי - וורדפרס מ-Wix או להפך?

לאחר שמאט מולנווג, יוצר וורדפרס, האשים את וויקס בבלוג האישי שלו בהעתקת אפליקציית המובייל של פלטפורמת בניית האתרים הפופולרית, השיב לו מנכ"ל וויקס בפוסט תגובה: השתמשנו בספריית הקוד הפתוח, אתה העתקת מאיתנו את המודל העסקי

עומר כביר 00:0030.10.16

עימות מקוון בין שירות בניית האתרים הישראלי וויקס (Wix) לפלטפורמת וורדפרס: מאט מולנווג, יוצר וורדפרס ומנכ"ל Automattic, החברה שמפעילה את הפלטפורמה, האשים את וויקס בהעתקת קוד המקור של אפליקציית המובייל שלה. בתגובה דחה מנכ"ל וויקס, אבישי אברהמי, את ההאשמות וטען שוורדפרס היא זו שהעתיקה את המודל העסקי של החברה.

העימות החל בפוסט שמולנווג פרסם בסוף השבוע בבלוג האישי שלו."לפני שבוע הורדתי את האפליקציה החדשה של וויקס", הוא כתב. "התחלתי לשחק בעורך התוכן שלה והיתה לי תחושה של דז'ה וו. הוא היה מוכר, כאילו השתמשתי בו בעבר. מתברר שבאמת השתמשתי בו. כי זה וורדפרס.

 

"אם הייתי נדיב, הייתי אומר, 'עורך התוכן של האפליקציה של וויקס מבוסס על העורך באפליקציית המובייל של וורדפרס'. אם הייתי כן, הייתי אומר שוויקס העתיקה את וורדפרס ללא ייחוס או מתן קרדיט ובניגוד לרישיון השימוש. האייקונים, שמות הקטגוריות, אפילו הבאגים. וויקס תמיד שאלה בחופשיות מוורדפרס – כולל שם החברה שהיה בעבר וויקספרס – אבל במקרה הזה מדובר בהונאה בוטה ובגניבת קוד שלא ראיתי מעולם מצד מתחרה". 

וויקס וויקס

 

וורדפרס פועלת תחת רישיון קוד פתוח, GPL, שמאפשר לכל אדם שחפץ בכך לעשות שימוש בקוד המקור של הפלטפורמה, להעתיק אותו ולהתאים אותו לצרכיו. ואולם, לדברי מולנווג, וויקס פועלת באופן שמפר את הרישיון הזה, ועושה שימוש בקוד מבלי לפרסם ייחוס לגבי מקורו ובמקום לשחרר אותו מחדש תחת אותו רישיון שימוש, שילבה אותה באפליקציית קוד סגור שנמצא לכאורה בבעלותה.

 

"רישיון GPL הוא זה שאפשר לוורדפרס לשגשג", הוא כתב בפנייה ישירה לוויקס. "העורך באפליקציה שלכם נבנה באמצעות קוד גנוב, אז כל האפליקציה שלכם היא הפרה של הרישיון. אפשר לקחת את זה כמחמאה, אנחנו נרגשים לראות את כל הדברים הנהדרים שיצרתם בזמן שחסכתם בכך שלא נדרשתם לפתח עורך מובייל משלכם. אבך אתם יודעים מה יהיה אפילו יותר מרגש? לראות אתכם פועלים לפי רישיון GPL ומפיצים את הקוד שלכם בחזרה לקהילה שסייעה לכם.

 

"אם אתם רוצים לחסום חדשנות, וויקס, זו החלטה שלכם – רק תכתבו קוד משלכם. אם אתם מצטרפים לקהילת הקוד הפתוח אתם צריכים לשחק לפי כללי קוד פתוח. שחררו את האפליקציה שלכם תחת רישיון GPL, ופרסמו את קוד המקור שלכם כך שנוכל לבנות עליו, לשפר אותו וללמוד ממנו".

 

בפוסט תגובה שפרסם אברהמי הוא דחה את טענות מולנווג ואמר שלוויקס יש 224 פרויקטים בקוד פתוח, כולם פעילים עוד לפני פרסום טענות וורדפרס. "אתה טוען שהאפליקציה של וויקס גנבה מוורדפרס", הוא הוסיף. "יש באפליקציה יותר מ-3 מיליון שורות קוד, כאשר החלקים שעוסקים במלונות/בלוגים/צ'ט/מסחר מקוון/הזמנות נכתבו כולם על ידינו.

 

"כן, השתמשנו בספריית הקוד הפתוח של וורדפרס לחלק מינורי באפלקיציה (זה הרעיון של קוד פתוח, נכון?), ואת כל מה ששיפרנו או שינינו פרסמנו בחזרה כקוד פתוח, אתה יכול לראות את זה בלינק הזה. ודרך אגב, החלק שבו השתמשנו פותח למעשה על ידי מישהו אחר ושונה על ידיכם. אם אתה צריך קוד מקור שיש לנו, ושלא הפצנו עדיין, רוב הסיכויים שנשמח לשתף אותו. כל מה שאתה צריך לעשות זה לבקש".

 

בנוסף טוען אברהמי ש-Automattic, החברה שמפעילה את וורדפרס, היא זו שהעתיקה מוויקס: "אם אני זוכר נכון, עד לאחרונה עמוד הבית שלכם דיבר על בלוגים, ורק לאחרונה זה השתנה ל'אתרים'. גם המודל העסקי שלכם השתנה לכמעט אותו מודל שיש לנו במשך שנים. האם ייתכן שאתם שואלים מאתנו? אם כן, בשמחה".

 

לסיום הוסיף מנכ"ל וויקס שלאורך השנים פנה למולנווג כמה וכמה פעמים בניסיון לתאם אתו פגישה, ללא הצלחה. "האם אני יכול לעשות את זה שוב כאן?", הוא הוסיף. "אני מאמין בתחרות ידידותית, ולמרות שזה מאוד כיף לדבר בבלוגוספירה, אולי נוכל לעשות את זה על כוס קפה?"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x