שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

תנו לשדר: צרפת רוצה למסות את שירותי הסטרימינג

הצעת חוק בצרפת שמבקשת להטיל מס של 2% לפחות על שירותי סטרימינג עלולה לתרום לעלייה בתכנים פיראטיים ומהווה התערבות מיותרת בשוק

עומר כביר 14:3020.10.16

הצעת החוק שאישרה האסיפה הלאומית של צרפת למיסוי שידורי סטרימינג — ימים ספורים לפני שנטפליקס פרסמה את הדו"חות הרבעוניים הטובים בתולדותיה — מעלה את התהייה אם המחוקקים בצרפת מעוניינים לסייע בהפצת תכנים פיראטיים. ההצעה מבקשת להטיל על שירותי סטרימינג כיוטיוב ונטפליקס מס בגובה 2% על הכנסות מפרסומות או ממנויים בתשלום. במקרה של תכנים פורנוגרפיים או אלימים במיוחד, המס יזנק לגובה של 10% מההכנסות. בשלב זה אין ודאות שהצעת החוק תושלם ושהמס, המכונה "מס יוטיוב", ייושם.

 

 

ניסיון מצטבר של כ־15 שנה הראה שהדרך היחידה לצמצם צריכת תכנים פיראטיים היא באמצעות שירותי סטרימינג חוקיים, עשירים בתכנים איכותיים ובעיקר זולים. כניסה רחבה של שירותים כאלה היתה האלמנט היחיד שהצליח להשפיע במידה כלשהי על היקף צריכת תכנים פיראטיים.

 

 נטפליקס. מס בגובה 2% מההכנסות נטפליקס. מס בגובה 2% מההכנסות צילום: בלומברג

 

יישום המס הצרפתי עתיד לפגוע במחירים ששירותים אלו יכולים להציע, שכן הוא יכביד את המס שהם משלמים יחד לשירותים מסורתיים כטלוויזיה בכבלים או בלוויין. אחת

הטענות בעד השתת המס היא שחברות כמו גוגל, בעלת יוטיוב, נוקטות תכנוני מס מתוחכמים שנועדו לצמצם את המסים שהן משלמות במדינות שבהן הן פועלות. אלא שהדרך הנכונה להתמודד עם בעיה זו היא תיקון פרצות בחוקי המיסוי, ולא יצירת חוק מיוחד שעלול לפגוע בחברות שלא מבצעות תרגילים מסוג זה.

 

 

טענה אחרת מצד המחוקקים היא שהמס נועד לתמוך במימון יצירה מקומית, וככזה 70 מיליון היורו הראשונים שייגבו באמצעותו מיועדים לקופות מועצת הקולנוע הלאומית. הכספים הנוספים צפויים לזרום ישירות לקופת המדינה.

 

תהיה מטרת החוק אשר תהיה, האפקט שהוא וחוקים דומים לו עשויים ליצור היא יצירת מחסום נוסף שיקשה על הפעלת שירותי סטרימינג, ויציב אותם בעמדת נחיתות מול שירותי תוכן אחרים. לא מדובר בבעיה ייחודית עבור צרפת; גם בישראל נאלצים שחקנים חדשים בשוק התוכן להתמודד עם כללי רגולציה מורכבים שמסבכים את פעילותם ומקשים על יכולת החדירה שלהם לשוק. במקרים כאלה, רצוי שהמחוקקים, הרגולטורים ושאר הגורמים יפסיקו להפריע, וייתנו לשירותי הסטרימינג לעבוד בלי ליצור עבורם יותר מדי מעמסות מיותרות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x