$
חדשות טכנולוגיה

תביעה בבריטניה עשויה להוות תקדים משפטי שיטיל על פייסבוק אחריות לשיימינג

נערה בת 14 שתמונת עירום שלה הופצה שוב ושוב תובעת את הרשת החברתית בטענה כי החברה היתה צריכה להפעיל מנגנון אוטומטי שיזהה את התמונה. ניצחון במשפט עשוי להביא לגל של תביעות נזיקין דומות

נמרוד צוק 11:5410.10.16
תביעה שמתנהלת נגד פייסבוק בבלפסט מסעירה את בריטניה ועשויה לגרור את הרשת החברתית לגל של תביעות מסוג חדש מצד משתמשים: התובעת היא נערה בת 14, ועילת התביעה היא תמונת עירום שלה שפורסמה על ידי אדם אחר כאקט של נקמה.

 

תמונת הנערה, ששמה נאסר לפרסום, פורסמה שוב ושוב בדף שיימינג אותו הקים אדם שזהותו חסויה גם היא, לאחר שלטענת הוריה אילץ אותה למסור לו אותה באיומים. בכל פעם שהתמונה פורסמה דיווחה הנערה לפייסבוק והיא הוסרה, אבל הועלתה שוב לדף זמן קצר לאחר מכן, כאשר הדבר חזר על עצמו מספר רב של פעמים מסוף 2014 עד ינואר 2016.

 

 צילום: איי אף פי

 

הנערה והוריה תובעים כעת את פייסבוק בטענה כי החברה היתה צריכה להפעיל מנגנון אוטומטי וקבוע שיזהה את התמונה וימנע את פרסומה החוזר, ודורשים פיצוי כספי. לטענת התובעים (שהגישו תביעה נפרדת גם נגד מפיץ התמונה) מדובר בשימוש לרעה במידע פרטי, התנהלות רשלנית ועבירה על חוק הגנת המידע הבריטי. החברה הגישה בשבוע שעבר בקשה לביטול התביעה, בטענה כי אין לה בסיס משפטי, אבל זו נדחתה על ידי השופט.

 

לטענת "הגארדיאן", הפרסומים אודות התביעה כבר החלו לגרום לאנשים שנפגעו במקרים דומים בבריטניה לבדוק את האפשרות להגשת תביעות נזיקין נגד החברה. לדברי עו"ד פול טוויד, מבעלי משרד עורכי הדין "ג'ונסונס" המתמחה בדיני מדיה, זכייה של הנערה במשפט עשויה להוות תקדים שיחשוף לא רק את פייסבוק אלא גם פלטפורמות מדיה חברתית נוספות לתביעות דומות.

 

לטענת פייסבוק, היא מילאה את חובתה כאשר הסירה את התמונה מיידית בכל פעם שהתקבל דיווח, ואיננה נדרשת לבצע ניטור רחב היקף ואקטיבי של תכנים באופן יזום, על פי חוקי האיחוד האירופי. מדובר במקרה נדיר יחסית ברשת החברתית, שאינה מהווה פלטפורמה פופולרית להפצת "פורנו נקמה" דווקא בשל הפיקוח ההדוק יחסית על התכנים. בישראל, למשל, במרבית המקרים מסוג זה הופצו החומרים דרך קבוצות ווטסאפ פרטיות.

 

מקרים דומים אירעו ב-2014 בטקסס, כאשר אשה תבעה יותר מ-100 מיליון דולר מפייסבוק בטענה כי החברה אחראית להדבקת פניה על גבי תמונות עירום של נשים אחרות שהופצו ברשת, התביעה נפסלה על ידי בית המשפט. בחודש שעבר באיטליה, אשה שנפלה קורבן להפצת סרטון פורנו ביתי על ידי חברה לשעבר התאבדה אחרי שזכתה בהליך משפטי ממושך להסרת הסרטון מהרשת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x