$
בשולי הרשת

תומכי טראמפ פיתחו שפה סודית כדי להתחמק מצנזורה ברשת

טוויטר ופייסבוק מפעילות ניטור אוטומטי של אמירות גזעניות ולא מהססות לחסום משתמשים, בתגובה פיתחו תומכי טראמפ שפת קוד שמחליפה מילות נאצה במילים תמימות לכאורה

הראל עילם 21:0003.10.16

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, דונלד טראמפ, ממשיך להיות מקושר לאמירות ועמדות גזעניות, וכך גם תומכיו. אבל לאחר שהרשתות החברתיות החלו להדק את הפיקוח שלהם על אמירות גזעניות בכלל ואנטישמיות בפרט, תומכי טראמפ מתחילים להשתמש בשפת קוד שאמורה לסייע להם להתחמק מהניטור האוטומטי של הרשתות החברתיות.

 

לפי אתר באזפיד, במסגרת הקוד מילות נאצה מוחלפות במילים שכיחות ונפוצות במיוחד בשיח ברשת. "בינג" הפכה למילת קללה לאנשים ממוצא אסייתיים, הסוכריה "סקיטל" היא עלבון לערבים ומוסלמים ו"יאהו" היא כעת קללה למקסיקנים. יהודים, דרך אגב, הם "סקייפ" – וברבים, Skypes. זאת כתחליף לקללה האנטישמית kike.

כך למשל, מצייץ תומך של טראמפ: "זה שהעיתון USA Today לא רוצה שאנשים יצביעו לטראמפ זה מפתיע בערך כמו שסקייפים אוהבים שקלים". בציוץ אחר נכתב: "טראמפ הוא לא נאצי. אם הוא היה, לא היו לו ילדים שהתחתנו עם סקייפים".

 

מילון הגזענות השלם כפי שנחשף בטוויטר מילון הגזענות השלם כפי שנחשף בטוויטר

 

לא ברור כיצד או מתי הקוד הזה התפתח, ומטבע הדברים – בגלל שהוא בנוי בצורה כזו שכמעט ובלתי אפשרי להבדיל בין שימוש לגיטימי במילים האלו ובין שימוש גזעני – אי אפשר לדעת עד כמה רחב השימוש בו. עם זאת, אתר באזפיד מצא מאות משתמשים שכבר עושים שימוש בקוד וניתן להעריך כי המספר האמיתי גבוה בהרבה. לפי הערכות באזפיד, מדובר ככל הנראה בהתרחבות טבעית של "קמפיין גוגל", שבו חלקים מקהילת 4chan ניסו למחות על הצנזורה של קהילות נאציות שהפיצו מסרים כנגד הקהילה השחורה בארצות הברית בכך שהשתמשו במילה "גוגל" כתחליף למילת הקללה Nigger, וכך יאלצו את גוגל לצנזר את עצמה.

 

זאת לא הפעם הראשונה שחלקים קיצוניים בקרב תומכי טראמפ, וגם קהילה שלמה של טרולים וחלקים ממחנה פוליטי חדש ומתהווה המכונה alt-right, שבאופן כללי ניתן להגדירו כמחזיק בעמדות כלכליות-ימניות מובהקות אבל לא שמרניות, מקושר לעמדות אנטישמיות. לפי הדיווחים, מספר תומכי טראמפ ניהלו קמפיין נרחב שבו הם זיהו וסימנו משתמשי טוויטר יהודיים, כדי להטריד אותם דיגיטלית במגוון דרכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x