שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

איזו מדינה תנצח במאבק על המאגר הביומטרי, המרחיבה או המצמצמת?

מסמך המדיניות הממשלתית ליישומים ביומטרים שאושר על ידי ראש הממשלה מצביע על אותם סיכונים שמתנגדי המאגר מציינים כבר עשור. כעת נשאלת השאלה באיזו עמדה ינקוט שר הפנים בבואו לקבוע את גורל המאגר

עומר כביר 09:3324.09.16

כששלחתי את מסמך המדיניות הלאומית ליישומים ביומטריים של מדינת ישראל שראש הממשלה בנימין נתניהו אישר השבוע לכמה מכרים שמתנגדים למאגר הביומטרי, התגובה המיידית שלהם היתה: "זה מה שאנחנו אומרים כבר כמעט עשר שנים". הם לא מגזימים, חלקים ניכרים ממסמך המדיניות נראים כלקוחים מדו"חות שהפיצו מתנגדי המאגר בשנים האחרונות. תרחישים שעליהם מתריע המסמך - כמו שימוש בטביעת אצבע שדלפה מהמאגר לצורך הטמנתה בזירת פשע והפללת אזרחים חפים מפשע - הופיעו באזהרות מתנגדי המאגר כבר שנים.

 

עכשיו מגיעות אותן אזהרות עם חותמת אישור רשמית של ממשלת ישראל בתוספת הוראות שלפיהן יש "לשאוף לצמצום המאגרים הביומטריים" וש"עקרון צמצום המאגרים הביומטריים יחול ביתר שאת במגזר הממשלתי". הפרדוקס הוא שמדובר בדיוק באותה ממשלה שבמקביל חותרת להפיכת המאגר הביומטרי למנדטורי עבור כל האזרחים.

 

שר הפנים דרעי. יכריע בקרוב את עתיד המאגר שר הפנים דרעי. יכריע בקרוב את עתיד המאגר צילום: אלכס קולומויסקי

 

בשבועות הקרובים עתיד שר הפנים אריה דרעי להכריע על עתידו של המאגר הביומטרי. קשה שלא לתהות איזו ממשלה תנצח במאבק על עתיד המאגר: זו שרוצה לצמצם מאגרים ביומטריים, או זו שכבר שנים פועלות ליצירת מאגר ביומטרי מנדטורי, שיכלול תמונת פנים ושתי טביעות אצבע של כל אזרח ואזרח.

 

הבעיה היא שהמדיניות החדשה לא תשפיע על מאמצי הממשלה לאישור המאגר הביומטרי, שכן הממונה על יישומים ביומטריים במשרד ראש הממשלה רם ולצר, שהוביל את גיבוש המדיניות החדשה, הוא תומך נלהב של המאגר. החדשות הטובות הן שאישור המדיניות מהווה ניצחון מובהק לוולצר בעימות שניהל בשנה האחרונה סביב שאלת טיבו של המאגר מול ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי היוצא גון קמני. בעוד קמני סבר שעל המאגר להכיל הן תמונות פנים והן טביעות שתי אצבעות, ולצר נקט גישה מצמצמת יותר ופעל לקיומו של מאגר שמכיל תמונות פנים בלבד.

 

אם אכן תתקבל לבסוף עמדתו של ולצר ודרעי יכריע בעד מאגר עם תמונות פנים בלבד, יהיה זה ניצחון משמעותי עבור מתנגדי המאגר שפועלים במטרה לבטלו לחלוטין, או לפחות לצמצמו. ובקרבות העתידיים מסמך המדיניות החדש יספק להם תהיה תחמושת משמעותית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x