$
אינטרנט

פייסבוק צינזרה תמונה היסטורית - והסתבכה עם נורבגיה

הרשת החברתית מחקה פוסט עם התמונה המפורסמת ממלחמת וייטנאם בה נראית ילדה בורחת - בנימוק שמדובר בעירום; לאחר מחאה של בכירים בנורבגיה היא חזרה בה

עומר כביר 18:3110.09.16

הרשת החברתית הגדולה בעולם הסתבכה בסוף השבוע במשבר בינלאומי אחרי שמחקה פוסט של ראשת ממשלה נורבגיה, ארנה סולברג, ששיתפה את אחת התמונות המפורסמות בהיסטוריה. בעקבות הסערה חוצת הגבולות שעורר המהלך נאלצה פייסבוק לבטל את האיסור שלה לשתף את התמונה, והודיע שתשנה את מנגנון סינון התמונות שלה.

 

לפני כמה ימים פרסם סופר נורבגי פוסט בפייסבוק, ובו תמונה זוכת פוליצר של ניק אוט, שצולמה ב-1972 אחרי הפצצת נפלם בווייטנאם. בתמונה נראית פאן טי קים פוק, אז בת 9, כשהיא בורחת מאזור ההפצצה בעירום, כשהיא סובלת מכוויות קשות. פרסום התמונה, על שער ה"ניו יורק טיימס", עורר סערה עולמית ונחשב עד היום לאחד הצילומים המזוהים ביותר עם מלחמת וייטנאם.

 

ואולם, כללי השימוש בפייסבוק אוסרים על פרסום תמונות עירום מכל סוג, והחברה החליטה למחוק את הפוסט של הסופר הנורבגי. ההחלטה עוררה זעם רב במדינה, והעיתון הגדול בנורבגיה אף פרסם מכתב פתוח למייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בו האשים אותו בניצול לרעה של כוחו ובהתעלמות מאחריותו כמי שעומד בראש גוף תקשורת משמעותי.

 

התמונה המפורסמת ממלחמת וייטנאם התמונה המפורסמת ממלחמת וייטנאם צילום: ויקיפדיה

בתגובה לפרסום, ראשת הממשלה סולברג וכמה משריה העלו את התמונה לחשבונות הפייסבוק שלהם. "אני מעריכה את העבודה שפייסבוק וגופי תקשורת אחרים עושים על מנת למנוע פרסום תמונות ותוכן שכוללים התעללות ואלימות", כתבה סולברג לצד התמונה. "אבל פייסבוק טועה כשהיא מצנזרת תמונות כאלו. היא תורמת להגבלת חופש הביטוי".

 

ואולם, נראה שגם לראשת ממשלה אין חסינות דיפלומטית מהצנזורה של פייסבוק, והרשת החברתית מחקה את הפוסטים שלה ושל שריה. "אף שאנחנו מכירים בכך שמדובר בתמונה אייקונית, קשה ליצור הבחנה בין התרת פרסום תמונת עירום של ילד במקרה אחד ולא באחר", טענה הרשת החברתית בתגובה. "אנחנו מנסים למצוא את האיזון בין לאפשר לאנשים להביע את עצמם תוך יצירת חוויה בטוחה ומכבדת. הפתרונות שלנו לא תמיד מושלמים, אבל נמשיך לשפר את המדיניות שלנו ואת האופן שבו אנו מיישמים אותה". 

מאמר באחד העיתונים בנורבגיה הקורא לפייסבוק שלא לצנזר את התמונה מאמר באחד העיתונים בנורבגיה הקורא לפייסבוק שלא לצנזר את התמונה צילום: רויטרס

 

 

המהלך עורר סערה גלובלית, וביקורת חריפה על מדיניות הצנזור נטולת הדקויות של פייסבוק, שהפכה בפועל לגוף התקשורת הגדול בעולם. "זה מצער שפייסבוק הסירה את התמונה", אמרה סולברג בתגובה. "הם עורכים את ההיסטוריה המשותפת שלנו. אני רוצה שגם לילדים של היום תהיה הזדמנות לראות וללמוד מטעויות ואירועים היסטוריים. זה חשוב. אני מקווה שפייסבוק תנצל את ההזדמנות הזו על מנת לבחון מחדש את מדיניות העריכה שלה, לקבל את האחריות שחברה גדולה שמנהלת פלפטפורמת תקשורת צריכה לקבל".

 

הלילה, בעקבות הביקורת החריפה, החליטה פייסבוק לסגת מעמדתה הנחרצת ולהתיר את פרסום התמונה. "אחרי ששמענו מהקהילה שלנו החלטנו לבחון מחדש את הכללים שיושמו במקרה זה", נמסר מהרשת החברתית. "לרוב תמונה של ילדה ערומה תהווה הפרה של כללי השימוש שלנו, ובכמה מדינות אף תיחשב לפורנוגרפיית ילדים. במקרה הזה, אנו מכירים בערך ההיסטורי ובחשיבות הגלובלית של התמונה. בגלל מעמדה כתמונה אייקונית בעלת חשיבות היסטורית, הערך של התרת שיתופה גובר על הערך של הגנת הקהילה באמצעות הסרתה, אז החלטנו להשיב את התמונה היכן שאנו מודעים להסרתה".

 

מפייסבוק נמסר עוד שהחברה תשנה את מנגנון הביקורת שלה על מנת לאפשר את שיתוף התמונה בהמשך: "אנחנו תמיד פועלים לשיפור המדיניות שלנו כדי להבטיח את חופש הביטוי ולשמור על קהילה בטוחה, ונפעל עם מו"לים וחברים בקהילה הגלובלית שלנו בסוגיות חשובות אלו בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x