$
הייטק והון סיכון

סימנים ראשונים להאטה בהייטק הישראלי

הסקר החצי שנתי של חברת שיבולת מעיד על ירידה חדה בשיעור הסבבים הראשונים בישראל לראשונה מאז 2011 והוא עומד כיום על 29% מכלל ההשקעות לעומת 44% בשנת 2015

מאיר אורבך 16:4606.09.16

בניגוד מוחלט לעמק הסיליקון ושאר העולם, שם נרשמת ירידה משמעותית בכסף שזורם לחברות צעירות ובשווי החברות הללו, בישראל היתה עד כה מגמת עלייה בשני הגורמים. אולם על פי הסקר החצי שנתי של פירמת עורכי הדין שיבולת, יש כעת שינוי ראשוני במגמה בישראל שמתבטאת בירידה במספר ההשקעות בסבבים ראשונים.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אומרת עורכת הדין לימור פלד, שמהסקר עולה שקיימת האטה בתחום ההשקעות בשלבים הראשונים, לצד המשך עליית השווים בגיוסים. "אחד מסימני ההאטה הידועים הוא כאשר משקיעים מפסיקים להשקיע בחברות חדשות ומשקיעים רק בחברות הקיימות שלהן. המצב עדיין אינו בגדר משבר אבל אילו כן סימני האטה ראשונים.

 

עו"ד דין לימור פלד. "המצב עדיין אינו בגדר משבר, אבל אלו סימני האטה ראשונים" עו"ד דין לימור פלד. "המצב עדיין אינו בגדר משבר, אבל אלו סימני האטה ראשונים"

 

"על פי הסקר מספר סבבי השווי העולה ממשיך להיות גבוה, וטיפס במחצית הראשונה לשיעור של 90% ממספר הסבבים שסקרנו. זהו השיעור הגבוה ביותר שנסקר על ידי פירמת עורכי הדין", מפרטת פלד. "כמעט כל סבבי השווי היורד אצלנו היו בחברות הבוגרות של סבב חמישי ומעלה. מה שמחזק עוד יותר את 'חגיגת' השוויים העולים".

 

בפירמה מעריכים שישנם שני סימנים שמאיטים על האטה, האחד בשוק האמריקאי והשני בישראל. בעמק הסיליקון שיעור סבבי השווי העולה ממשיך לרדת בהדרגה, ושיעור סבבי השווי היורד עולה בהדרגה, לאורך שלושת הרבעונים האחרונים ברציפות. השני נצפה בנתונים הישראליים, והוא הירידה החדה בשיעור הסבבים הראשונים בישראל. שיעורם ירד לראשונה מאז שנת 2011 והוא עומד כעת על 29%, לעומת שיעורים שעמדו סביב ה-40% בשנים קודמות, ו-44% בשנת 2015.

 

עו"ד ליאור אבירם. הלך רוח בתעשייה עו"ד ליאור אבירם. הלך רוח בתעשייה צילום: אוראל כהן

 

"מניסיון העבר למדנו, שתופעה זו של ירידה בהשקעות חדשות מעידה על הלך רוח בתעשייה, ולפיכך ניתן לראות בה תחילת שינוי של הלך הרוח שרווח בארבע השנים האחרונות" אומר ליאור אבירם, שותף בפירמת עורכי הדין שיבולת.

 

"בעמק הסיליקון המצב דומה בהקשר זה", אומר אבירם, "שם יש ירידה זוחלת במספר החברות שממומנות בשלבים הראשונים. שיעור הסבבים הראשונים שם, בתקופה המקבילה לסקר שלנו, עומד על 21% בלבד. מניסיון העבר, התעשייה בישראל מגיבה באיחור של מספר רבעונים למגמות של עלייה או ירידה בשווי חברות בעמק הסיליקון. אין ספק שמעניין יהיה לראות מה צופנת התקופה הקרובה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x