$
חדשות טכנולוגיה

המכונית האוטונומית כבר כאן: אובר תתפעל לראשונה צי מוניות חכמות

אובר היא החברה הראשונה להציע שירות צרכני שמבוסס על מכוניות אוטונומיות: המוניות ללא נהג יושקו ברחובות פיטסבורג ויסופקו לחברה על ידי וולוו. במקביל הכריזה החברה על הסכם שיתוף פעולה עם וולוו בשווי 300 מיליון דולר

עומר כביר 16:3018.08.16

החל מהחודש, לקוחות אובר בפיטסבורג יוכלו להזמין נסיעה בכלי רכב אוטונמי שמסוגל לנסוע ללא מגע יד אדם. "אנחנו עוברים לשלב המסחרי", אמר מייסד ומנכ"ל אובר, טראוויס קאלניק, בראיון לבלומברג. "זה לא יכול להתנהל רק ברמת המחקר המדעי".

 

לאובר כבר יש צי רכב של מכוניות אוטונומיות, שמבוסס על דגמי XC90 מתוצרת וולוו בתוספת מערכת שמאפשרת נהיגה אוטונומית ושכוללת מצלמות, לייזרים, מכ"ם ומקלטי GPS. עד עתה סיפקה וולוו רק כמה מכוניות, ואולם עד סוף השנה עתיד הצי לעמוד על 100 כלי רכב. אף שהמכוניות אמורות להיות אוטונומיות, בשלב הראשון לפחות יישב נהג אנושי מאחורי ההגה, על מנת לפקח ולהתערב בנהיגה במקרה הצורך.

 

המכונית האוטונומית של וולוו המכונית האוטונומית של וולוו צילום: Volvo

 

ההזמנה תתבצע בצורה רגילה באמצעות האפליקציה של אובר, כאשר המכוניות האוטונומיות יישלחו בצורה אקראית, בהתאם למיקומן. בשלב ההשקה הנסיעות במכוניות האוטונומיות יתבצעו בחינם (במקום עלות של 1.3 דולר למייל בנסיעה רגילה). ואולם, לדברי קלניק, גם כאשר תתחיל החברה לגבות תשלום התעריף למייל יהיה כל כך נמוך שאפילו נסיעה נסיעות ארוכות יהיו זולות יותר מנסיעה במכונית פרטית.

 

מדובר באבן דרך משמעותית בפיתוח המכונית האוטונומית ובהישג שאף חברה אחרת שפועלת בתחום עוד לא הגיעה אליו. גוגל, שנחשבת לאחת הוותיקות בפיתוח המכונית ללא נהג, אמנם ביצעה כבר אלפי נסיעות ברכבים האוטונומיים שלה, שחצו מאות אלפים ואולי אף מיליונים רבים של קילומטרים, ואולם כל הנסיעות הללו בוצעו בידי עובדי החברה. אובר, ככל הידוע, היא הראשונה להציע שירות צרכני שמבוסס על מכוניות אוטונומיות.

 

טראוויס קלניק. לא רוצה לייצר ררכבים אוטונומיים בעצמו טראוויס קלניק. לא רוצה לייצר ררכבים אוטונומיים בעצמו צילום: בלומברג

 

במקביל, הכריזה החברה שחתמה על הסכם שיתוף פעולה עם וולוו בשווי 300 מיליון דולר לפיתוח מכונית אוטונומית לחלוטין (כזו שלא דורשת אף נהג מפקח) שתושק ב-2021 ותוכל לשמש כמונית או תימכר ישירות לצרכנים. לפי "הוול סטריט ג'ורנל", וולוו עתידה לבצע את מרבית עבודת ההנדסה בפרויקט, כאשר אובר מצדה התחייבה לרכוש כמות מסוימת של המכוניות האוטונומיות מתוצרת החברה. כן ישתפו החברות פעולה בהיבטים כמו מיפוי דינמי וזיהוי עצמים.

 

לפי בלומברג, ההסכם עם וולוו אינו בלעדי ואובר עתידה ליצור שיתופי פעולה גם עם יצרניות רכב אחרות. כן פורסם שביולי סיכמה החברה על רכישת חברת Otto, שמפתחת משאיות אוטונומיות, ומעסיקה 91 עובדים, רבים מהם יוצאי אפל, גוגל וטסלה, לפי שווי של 680 מיליון דולר.

 

"ברגע שהבנו שהחברים שלנו במאונטיין ויו (העיר שבה ממוקם מטה גוגל; ע"כ) נכנסים לתחום שיתוף הנסיעות, רצינו לוודא שיש לנו חלופה בדמות מכונית ללא נהג", אמר קלניק לבלומברג. "כי אם לא תהיה לנו חלופה כזו, נאבד את כל הפעילות העסקית שלנו. פיתוח מכונית אוטונומית הוא שאלה של חיים ומוות בעבורנו".

 

קלניק הוסיף עם זאת שבניגוד לגוגל או לטסלה אין לאובר כוונה לפנות לייצור המוני של מכוניות אוטונומיות, ותחת זו מתעדת החברה לפעול באמצעות שיתופי פעולה עם יצרניות רכב ופיתוח ערכות הסבה לדגמי מכוניות קיימים. "לאף אחד עוד אין תוכנה שמסוגלת להסיע מכונית באופן אמין ללא אדם מאחורי ההגה. אנחנו מתמקדים בזה", הוא אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x