$
חדשות טכנולוגיה

בעקבות המגבלות בארה"ב: אמזון מעבירה את הרחפנים שלה לבריטניה

לאחר שרשות התעופה האמריקאית סירבה להסיר את המגבלות שקבעה, ענקית הקמעונאות חתמה על שיתוף פעולה רשמי עם ממשלת בריטניה במסגרתו תבחן בשמי המדינה את רחפני המשלוחים שלה

הראל עילם 13:0526.07.16

אמזון לא מוותרת על חזון הרחפנים שלה: אחרי שנים שבהן התקשתה לשכנע את רשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA) לאפשר לה להשיק את שירות המשלוחים האוויריים שלה במדינה, חברת הקמעונאות הכריזה אמש (ב') באופן רשמי על שיתוף פעולה בנושא עם ממשלת בריטניה.

 

בדצמבר 2013 אמזון הכריזה על תוכנית "פריים אייר" – שירות למשלוחי אקספרס שמבטיח לספק מוצרים בתוך שעה, על ידי רחפן זעיר שיישא את החבילה ממחסני תחנת החלוקה האזורית עד לבית הלקוח. הרחפן יהיה מסוגל לנווט אוטומטית וללא התערבות אנושית למרחק של עד 25 קילומטרים, ולספק שירות זול ומהיר. עשרות חברות מסביב לעולם, ביניהן ספקית הסלולר האמריקאית AT&T וחברת Flytrex הישראלית, כבר נכנסו לשוק החדש שנוצר כמעט יש מעין. אמזון אף פתחה מרכז מו"פ בתחום בתל אביב, בו היא מפתחת יכולות ראיית מכונה ובינה מלאכותית המאפשרות לרחפן לנווט בצורה אוטומטית ולהתחמק ממכשולים.

 

הרחפן שפותח באמזון. מאבק מול ה-FAA הרחפן שפותח באמזון. מאבק מול ה-FAA

 

המכשול הגדול ביותר שעומד בדרכה הוא נושא הרגולוציה. אחרי חודשים של המתנה מתוחה, ה-FAA פרסמה טיוטה של תקנות השימוש שנועדו להסדיר את נושא שירותי הרחפנים האזרחיים – אבל הטיוטה כללה עמדה שנחשבת לקיצונית על ידי אמזון והחברות האחרות, ודורשת למשל שכל רחפן יופעל על ידי מפעיל אנושי, ויישאר בטווח הראייה של המפעיל. הדבר מטרפד בפועל את היכולת להפעיל שירות משלוחים יעיל בארצות הברית. אמזון, גוגל, פייסבוק וחברות ענק אחרות המעוניינות להפעיל שירותי רחפנים – גוגל ופייסבוק מתעניינות בתחום בעיקר בגלל נושא התקשורת – ביקשו מה-FAA לבחון מחדש את הטיוטה, אבל הרשות סירבה. לפני כחודש ה-FAA אישררה את הטיוטה.

 

אמזון וחברות אחרות החלו לנסות את מזלן במדינות אחרות – אמזון למשל התנסתה במספר אתרים סודיים בקנדה בעוד ש-Flytrex בוחנת את השירות שלה באוקראינה. חוזה עם ממשלת בריטניה הוא יתרון עצום עבור אמזון, ובהחלט יתכן שהדבר אומר ששירות משלוחי האוויר יגיע למדינה האירופאית מהר הרבה יותר מאשר לארצות הברית. לפי אמזון, הניסויים ברחפן החדש יתחילו בבריטניה כבר בימים הקרובים. אמזון מקווה לבחון את היכולת של מפעיל אנושי לפקח על מספר רחפנים בו זמנית וכן את היכולת שלה לתפעל רחפן בבטחה גם מחוץ לטווח הראיה של המפעיל.

 

"בריטניה היא מובילה עולמית בתחום הרחפנים" אמר פול מיסנר, סמנכ"ל החדשנות הגלובלית של אמזון. "ההכרזה הזאת מקרבת אותנו לעמידה ביעד שלנו – לספק חבילות ללקוחות בבריטניה ובשאר העולם בתוך חצי שעה. הטכנולוגיה הזאת תשפר את חווית המשתמש, תיצור מקומות עבודה בתעשייה חדשה וצעירה ותועיל עם הצרכנים, התעשייה והחברה".

 

מיסנר שיגר גם עקיצה ברורה לכיוון ה-FAA כשאמר שהוא מקווה שההסכם עם בריטניה "ישכנע רשויות אחרות לראות את הטרנדים בנושא הבטיחות והחדשנות בתעופה ברחבי העולם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x