$
חדשות טכנולוגיה

רק עכשיו זה רשמי: מכשירי הווידיאו הפכו להיסטוריה

53 שנה לאחר שמכשיר הווידיאו המקליט הראשון יצא לשוק - היצרנית האחרונה בעולם סוגרת את פס הייצור; ב-2015 עוד מכרה החברה 750 אלף מכשירים

עומר כביר 09:3622.07.16

אין צורך לכוון מחדש את מסכי המחשב שלכם, לא מדובר בתקלה או בידיעת ארכיון: יצרנית מכשירי הווידיאו האחרונה בעולם תסגור את פס הייצור שלה ותפסיק את שיווק המכשירים המיושנים בסוף יולי. והכוונה היא ליולי הנוכחי, שנת 2016. כך דיווח אתמול העיתון היפני "ניקיי".

 

53 שנה אחרי שיצא לשוק הווידיאו המקליט הראשון בעולם, 46 שנה אחרי שפיליפס השיקה את מכשיר הווידיאו הראשון בפורמט VCR, ששימש כבסיס למכשירים הפופולריים שבאו אחריו, וכמעט 20 שנה אחרי שהגיעו לשוק מכשירי ה-DVD הראשונים וחיסלו את הווידיאו, מודיעה Funai Electric היפנית כי תפסיק את ייצור מכשירי הווידיאו שלה.

 

מכשיר וידיאו מכשיר וידיאו צילום: cc by brad montgomery

 

קוראים רבים ודאי יופתעו לשמוע שהמכשירים ששלטו בשוק הבידור הביתי בשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 עדיין מיוצרים ונמכרים. קוראים צעירים יותר ודאי מגרדים בראשם בתימהון ומנסים להבין במה בדיוק מדובר. מכיוון שהסבר כמו "זה כמו קלטות טייפ אבל עם סרטים במקום מוסיקה" לא ממש יקדם אותנו לשום מקום, נאמר רק שמדובר בקופסה שניגנה סרטים וסדרות טלוויזיה, ושבמקום קבצים שהורדנו מהאינטרנט פעלה עם לבנים שחורות ומלבניות שנרכשו או נשכרו במקדשים עם שמות מוזרים כמו "בלוקבאסטר" או "ענק הווידיאו", ושפעלו בדומה לספריות (זה עדיין קיים, נכון?)

 

חרף העובדה שמדובר במכשיר שאבד עליו הכלח לפני שני עשורים, לפי "ניקיי" פונאי עדיין מכרה 750 אלף מכשירי וידיאו בשנה שעברה. הסיבות להפסקת הייצור כוללות ירידה בהיקף המכירות (מפתיע, נכון?) ומשמעותית יותר – קושי באיתור ורכישת הרכיבים שדרושים לייצור המכשירים.

 

קצרה היריעה מלתאר את נפלאות אותה קופסה מסתורית, שלפני שני עשורים וקצת ניצבה בכל בית בישראל, לרוב עם 00:00 מהבהב בחזית כי אף אחד לא יודע איך לכוון את השעון. אותו ראש מסתורי שייהרס אם נריץ את הקלטת אחורה או נשאיר את המכשיר על Pause, הקלטות לניקוי הראש שאף פעם לא עשו כלום, או התקלה הלא-ברורה מ-1991 שמנעה את הקלטת הפרק החדש של "מסע בין כוכבים: הדור הבא" וגרמה טראומה עמוקה לילד בן 10 מראשון לציון שהשאירה את חותמה עד ליום זה.

 

ובכל זאת, הווידיאו היה חבר נאמן ובן בית יקר במשך עשורים רבים. עליו ראינו סרטונים ביתיים שהוקלטו באיכות גרועה, בזכותו לא היינו צריכים לחכות שנים עד הגעתם לערוץ 1 כדי לראות סרטים חדשים, באמצעותו יכולנו לחוות שוב ושוב את הרגעים המלהיבים מהסדרות האהובות עלינו (לפחות עד שהקלטת נשחקה או נקרעה). אתה אולי הלכת, אבל זכרך תמיד יישאר בלבנו. היה שלום חבר יקר, נעמת לנו מאוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x