$
חדשות טכנולוגיה

ההשקעה הראשונה של הקרן של צוקרברג: חברה שמכשירה מתכנתים באפריקה

ארגון הצדקה החדש שהקימו מייסד פייסבוק ואשתו, ד"ר פרסיליה צ'ן, הודיע שההשקעה הראשונה שלו היא בסטארט-אפ ניו יורקי בשם אנדלה שמאתר ומכשיר צעירים אפריקאיים במשך 4 שנים ומסייע להם למצוא עבודה בתחום

הראל עילם 13:2816.06.16

בדצמבר האחרון, מארק צוקרברג ואישתו, ד"ר פריסלה צ'ן, הכריזו על כוונתם לתרום 99% מכספם לצדקה ולתמוך בארגונים וחברות המנסות לשפר את העולם. עכשיו הארגון החדש, Chan Zuckerberg Initiative, מודיע על ההשקעה הראשונה שלו – בחברת אנדלה הניו-יורקית, המסייעת בהכשרת יזמים ומתכנתים באפריקה.

 

הארגון מוביל את סבב גיוס הכספים השני של אנדלה, בגובה של 24 מיליון דולר. בין המשתתפות האחרות בסבב ניתן לציין את GV, זרוע הון הסיכון של תאגיד אלפבית (לשעבר, גוגל וונצ'רס). אנדלה מקווה לאמן 100 אלף מהנדסי תוכנה חדשים בשני אתרים באפריקה במהלך העשור הקרוב, במטרה לבנות את הכלכלה המקומית. האתרים הם בניירובי ולאגוס, ערים שהופכות בשנים האחרונות להיות מרכזי הייטק פעילים במיוחד.

 

מארק צוקרברג ופרסיליה צ'ן. הכריזו על היוזמה לאחר הולדת ביתם מארק צוקרברג ופרסיליה צ'ן. הכריזו על היוזמה לאחר הולדת ביתם צילום: Chris Kleponis-Pool

 

התוכנית של אנדלה כוללת איתור כשרונות צעירים באפריקה והכשרתם במשך ארבע שנים. ואחר כך, החברה תסייע להם למצוא עבודה מקומית או בארצות הברית, בה, לפי מנכ"ל אנדלה ג'רמי ג'ונסון, יש מחסור משמעותי בכוח אדם מיומן.

 

ג'ונסון נפגש לפני כשנה עם צוקרברג ולפני כשנתיים עם ויוייאן וו, שניהלה את קרן הצדקה של צוקרברג באותם השנים, וכיום מנהלת את הארגון החדש. וו תצטרף לדירקטוריון אנדלה כחלק מההשקעה.

 

אנדלה היא חברה מסחרית למטרות רווח, ולא ארגון צדקה, וכך גם קרן ההשקעות שצוקרברג הקים יחד עם אישתו לכבוד הולדת ביתם. צוקברג נימק בעבר את ההחלטה להקים את הארגון כחברה למטרות רווח בכך שהוא רואה ביוזמה שלו ארגון צדקה וכי הקים את הארגון כקרן השקעות כך שיוכל להשקיע גם בחברות מסחריות (כגון אנדלה, במקרה זה). הוא התחייב כי את כל הרווחים שירשום מהשקעות שתבצע הקרן הוא ישקיע בחזרה לתוך היוזמה. כל ארגוני הצדקה בהם צוקרברג השקיע תחת קרן הצדקה הקודמת שלו הועברו לניהול הארגון החדש.

 

היוזמה החדשה ממומנת על ידי בני הזוג צוקרברג על ידי מכירת מניות פייסבוק. באפריל האחרון, פייסבוק אף החלה ליישם פיצול מניות מסוג חדש, שיאפשר לצוקרברג בפועל להשאיר את גרעין השליטה בחברה אצלו למרות כוונתו למכור את עיקר האחזקות שלו. עם זאת, חודשיים לאחר מכן, דירקטוריון החברה הבהיר כי במידה וצוקרברג יפסיק לנהל את החברה ויפרוש מתפקידו כמנכ"ל, תתבצע עסקת החלפת מניות וכי הוא יאבד את השליטה בחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x