$
חדשות טכנולוגיה

שודרגתם לווינדוס 10 בניגוד לרצונכם? תביעה ייצוגית נגד מיקרוסופט

לטענת התביעה מיקרוסופט שדרגה משתמשים למערכת ההפעלה החדשה בניגוד לרצונם וללא שאישרו את ההתקנה. התובעים מבקשים פיצוי בסך 3 מיליון שקל לפחות וכן צווים שמורים לעצור את ההתקנות הכפויות

עומר כביר 13:0807.06.16

ווינדוס 10 מביאה את מיקרוסופט לבית המשפט בישראל: בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד ענקית התוכנה מבקשת להורות לחברה לעצור את השדרוג הכפוי לכאורה למערכת ההפעלה החדשה ולפצות משתמשים שנפגעו משדרוג זה ב-3 מיליון שקל לפחות.

 

לטענת התובעים, שמיוצגים על ידי עוה"ד נדב אפלבאום, תומר אפלדורף וזיו גלסברג, מיקרוסופט נהגה במחשביהם מנהג בעלים, "והחליפה את מערכת ההפעלה אשר הותקנה על מחשבים רבים במערכת חלופית אשר אותה בקשה לקדם, וזאת על אפם ועל חמתם של רבים ממשתמשי מערכות ההפעלה". מעשים אלו, נטען, גרמו לתובעים נזק כספי ניכר בגין מאמציהם לתקן את המחשב וכן נזק לא מוחשי שנובע מהטרדה, בזבוז וזמן והפרעה למהלך העבודה.

 

הודעות עדכון תכופות שלא כוללות אפשרות קלה לכבותן הודעות עדכון תכופות שלא כוללות אפשרות קלה לכבותן

 

כל משתמש ווינדוס מגרסה 7 ומעלה כבר נתקל לא פעם בהודעות מצד מיקרוסופט, שמשדלות אותו לשדרג לווינדוס 10 ללא עלות. ההודעות מופיעות שוב ושוב, בלי אפשרות קלה לכבותן, ול"כלכליסט" אף הגיעו דיווחים מצד משתמשים שסיפרו שהליך ההתקנה של מערכת ההפעלה החדשה החל מבלי שאישרו לה לעשות זאת.

 

טרוניות אלו משתקפות גם בכתב התביעה. "הוצגה הודעה אשר אפשרה רק להתקין את המערכת או לדחות את מועד ההתקנה ולא אפשר לסרב להתקנה", נכתב. "אלא שבכך לא הסתיימו ניסיונות ההמרה... מיקרוסופט פעלה בכוחניות והתקינה את מערכת ההפעלה החדשה על מחשביהם וזאת ללא הסכמתם, ואף בניגוד לרצונם".

 

התובעים מבקשים לאפשר למשתמשים לחזור למערכת ההפעלה הקודמת התובעים מבקשים לאפשר למשתמשים לחזור למערכת ההפעלה הקודמת צילום: מיקרוסופט, יח"צ

 

כך, למשל, אחת התובעות שבשמם הוגשה התביעה דחתה שוב ושוב את הצעות העדכון של מיקרוסופט. "אלא שעל אף עמדתה... גילתה המבקשת להפתעה הרבה כי מערכת ההפעלה החדשה הותקנה על מחשבה וזאת בניגוד מוחלט לרצונה... (המבקשת) הופתעה מהשינוי במחשבה, הוטרדה ממנו והתקשתה להסתדר עם מערכת ההפעלה החדשה. כך, בין היתר, גרמה מערכת ההפעלה החדשה לכך שמספר תוכנות שעושה בהן המבקשת שימוש הפסיקו לעבוד".

 

התביעה מציינת שמיקרוסופט ניצלה את מנגנון העדכון האוטומטי, שנועד לספק עדכוני אבטחה, על מנת לדחוף למשתמשים את העדכון לווינדוס 10. "מיקרוסופט בחרה להכניס את התקנת מערכת ההפעלה החדשה אל תוך העדכונים המומלצים, כך שמערכת הפעלה זו מותקנת באופן אוטומטי וללא שנדרשת הסכמת המשתמש להתקנה", נכתב.

 

התובעים מבקשים פיצוי בסך 3 מיליון שקל לפחות, שיועבר לנפגעים או למטרה ציבורית, וכן צווים שמורים למיקרוסופט לעצור את ההתקנות הכפויות ולאפשר למשתמשים שכבר התקינו את ווינדוס 10 לשנמך לגרסה הקודמת שבה עשו שימוש.

 

ממיקרוסופט נמסר בתגובה: "השדרוג לווינדוס 10 הוא בחירה. אנשים מקבלים מספר הודעות לאישור השדרוג והם יכולים לקבוע לו מועד חדש או לבטל את השדרוג אם הם רוצים. אנו ממשיכים להקשיב למשוב מהלקוחות ומפתחים את חוויית השדרוג בהתאם למשוב שלהם. אם לקוח זקוק לסיוע בחוויית השדרוג, יש לנו מספר חלופות, כולל שירות תמיכה ללא תשלום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x