$
אינטרנט

רולטה רוסית: רוסיה שולחת לכלא גולשים שמבקרים את המדינה

כמה עשרות גולשים שפרסמו פוסטים ביקורתיים על רוסיה ופוטין ברשתות חברתיות נידונו למאסר, ביניהם למשל גולש שפרסם תמונה של משחת שיניים עם הכיתוב "תסחטו מעצמכם את רוסיה!"

עומר כביר 12:1506.06.16

עשרות גולשים רוסים נשלחו למאסר בגין שיתוף או פרסום פוסטים ברשתות חברתיות, שלדברי המדינה נחשבים להתבטאות אסורה, זאת בשעה שהפוסטים התמקדו בביקורת על מדיניות הממשל - כך לפי נתונים שמפרסמת סוכנות הידיעות אי-פי.

 

במהלך 2015, לפחות 54 איש נשלוח לכלא בעקבות התבטאויות שהוגדרו כמנוגדות לחוק, רובם בעקבות דברים שפרסמו או כתבו ברשת. לפי ארגון זכויות האדם הרוסי Sova, מדובר בעלייה של כמעט פי 5 לעומת 2010. בסך הכול הורשעו בשנה שעברה 233 איש בעבירות הסתה, לעומת 92 ב-2010.

 

פוטין. לא אוהב ביקורת פוטין. לא אוהב ביקורת צילום: איי פי

 

החוק שלפיו הורשעו עשרות הגולשים מגדיר אמירות שפוגעות בביטחון המדינה, בחוקה או מעודדות מעשי טרור ופיגועים כהתבטאויות אסורות. ואולם, הניסוח המעורפל שלו מנוצל לפגיעה בגולשים שמבקרים את מדיניות הממשל.

 

לפני כחודש, גולש בשם אנדריי בובייב ששיתף עם 12 חברים תמונה של משחת שיניים עם הכיתוב "תסחטו מעצמכם את רוסיה!" נידון לשנתיים מאסר. "הוא חושב שהוא הואשם כדוגמה על מנת שאזרחים רגילים יימנעו מלהביע את דעותיהם", אמרה פרקליטתו, סווטלנה סידורקינה, לאי-פי.

 

רבות מההרשעות הן בעקבות פוסטים שביקרו את הסיפוח החד-צדדי של חצי האי כרים. גולש מאזור הים הכספי נידון במאי לשנתיים מאסר אחרי שפרסם פוסטים שעודדו אוקראינים בחצי האי כרים להילחם "בכוחות הכיבוש של פוטין". בדצמבר, גולש מסיביר נידון לחמש שנות מאסר בעקבות פרסום סרטונים שלדברי בית המשפט "עודדו שנאה" כלפי תושבי מזרח אוקראינה, ובאוקטובר פעיל פוליטי נידון לשנתיים מאסר אחר שפרסם פוסטים שמבקרים את פוטין ושקוראים לדרום רוסיה להתאחד עם אוקראינה.

 

"מדובר במקרים שרירותיים מאוד", אמר מנהל Sova, אלכסנדר ורקובסקי. "יש עוד הרבה אנשים שעושים אותו דבר. החוק לא נאכף כדי להילחם בפעילות רדיקלית. אף אחד לא יודע איפה עובר הקו האדום, זה כמו רולטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x