שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

גוגל חושפת סייעת דיגיטלית, מערכת לניהול בית חכם ופלטפורמת הודעות חדשה

בכנס המפתחים השנתי של החברה הוצגה סייעת דיגיטלית חדשה, מערכת לשליטה בבית חכם, אפליקציית הודעות, גרסה משופרת של Android Wear ופלטפורמת מציאות מדומה מבוססת קוד פתוח

הראל עילם 21:4718.05.16

גוגל פתחה הערב את כנס המפתחים השנתי שלה עם שורה של הכרזות: פיצ'אי הכריז על Google Assistant, המתחרה של גוגל לקורטנה של מיקרוסופט וסירי מבית אפל, שמשדרגת את גוגל Now. כמו כן הוצגה הוצגה מערכת לשליטה בבית חכם בשם Google Home ופלטפורמת הודעות חדשה - Allo.

 

ההכרזות בחלק הראשון של הערב נגעו בעיקר למוצרים חדשים, בעוד שחלקו השני הוקדש לאנדרואיד, גוגל פליי, שיפורי אבטחה וביצועים ומציאות מדומה. 

 

 צילום: google i/o

 

אחת היכולות המעניינות באמת הוכרזה רק בדקות האחרונות של הרצאת הפתיחה: Android Instant App, כלי חדש המאפשר למשתמשים להתנסות באפליקציות אנדרואיד בלי להתקין אותם על הטלפון. משתמשים יוכלו לחפש עבור אפליקציה, ותוצאות החיפוש יכולות לכלול קישור עמוק שיאפשר למשתמשים להריץ את האפליקציה בצורה מלאה. ולא, לא מדובר בגרסת הרשת של האפליקציה, אלא באפליקציית Native שיש לה את כל היכולות השונות – כולל ממשק מלא וכל התכנים.

 

כך למשל, אם אתם בעיר חדשה שבה יש אפליקציה מקומית לניווט, מפות דרכים או תשלום, תוכלו להשתמש בשירות בלי שתצטרכו להתקין את האפליקציה. הדבר גם צפוי לשפר בצורה משמעותית את רמת האבטחה. גוגל מבטיחה כי המערכת תדע לפרק כל אפליקציה לגורמים, כך שברגע שהמשתמש מפעיל את הקישור היא תוריד רק את החלקים הרלוונטיים, כך שהאפליקציה עולה במהירות, בלי שיש צורך להמתין שכל האפליקציה תרד.

 

בניגוד לדיווחים המוקדמים, הגרסה הבאה של אנדרואיד לא תכונה Nutchos, במקום זאת גוגל תאפשר למשתמשים להציע את השם המועדף עליהם. כל גרסת אנדרואיד עד כה מכונה על שם ממתק המתחיל באותה האות. אנדרואיד 7.0 צפויה להיות הגרסה המהירה ביותר של מערכת ההפעלה הסלולרית – היא תכלול תמיכה מלאה ב-Vulcan, מנוע גרפי וכלי פיתוח גרפיים שהפך לפופולרי מאוד בחודשים האחרונים. יחד עם שורה של אופטימיזציות לקוד של מערכת ההפעלה, והיא צפויה להיות מהירה ב-30 עד 60 אחוז יותר מאנדרואיד 6.0, במיוחד בהרצה של משחקים. בנוסף, החברה תשפר את האפשרות לסגור אפליקציות שעובדות ברקע, ותקל על משתמשים לסגור את כל האפליקציות בצורה מלאה בלחיצת כפתור.

 

בנוסף לאנדרואיד N ו-Daydream, גוגל לא מתכוונת לוותר גם על גרסאות אנדרואיד הצדדיות – ומכריזה על Android Wear 2.0 – עדכון התוכנה הגדול ביותר לגרסת מערכת ההפעלה המיועדת למוצרי מחשוב לביש. הגרסה החדשה כוללת ממשק חדש לחלוטין, שבמקום אוסף של עשרות דפי מידע שונים, יכלול 3 מצבים שונים – "מידע", "בריאות" ו"אנשים", שירכזו בצורה חכמה את כל המידע הרלוונטי.

 

 יודעים להשתמש בכל הכלים החדשים של גוגל יודעים להשתמש בכל הכלים החדשים של גוגל צילום: google i/o

 

השעונים ידעו להשתמש בכלים החדשים של גוגל, כולל Allo – הודעות נכנסות יופיעו כהתראה על השעון, אבל משתמשים יוכלו לענות במהירות להודעות נכנסות בעזרת הודעות קוליות והצעות המענה האוטומטי של Allo, ואפילו יתמכו במקלדת וירטואלית מלאה או במקלדת המבוססת על זיהוי כתיב.

 

בעוד ש-Wear עדיין זקוקה לסנכרון עם סמארטפון, מערכת ההפעלה הופכת את השעון יותר ויותר עצמאי – השעון יכול להריץ אפליקציות בצורה עצמאית, ללא צורך בסמארטפון, כל עוד יש חיבור ויי-פיי באזור. מערכת ההפעלה החדשה צפויה לצאת לקראת סוף השנה.

 

הגרסה הנוכחית של אנדרואיד גוגל שמה דגש על אבטחה ושיפור ביצועים. מבחינת אבטחה, משתמשים יוכלו לבחור לא רק להצפין את כל המכשיר, אלא להצפין ספריות או קבצים ספציפיים. עדכוני תוכנה, אפליקציות ומערכות הפעלה יוטענו ויותקנו בצורה אוטומטית בזמן העבודה ברקע, מה שיבטיח שהמשתמש לא מפספס עדכון אבטחה קריטי. החברה גם תשדרג את גוגל פליי, עם כלי אבטחה משופרים שיבדקו את כל האפליקציות שיעלו לחנות בצורה קבועה, וידע לחסום אפליקציות בצורה אוטומטית אפליקציות נגועות.

 

בניגוד להערכות, שגוגל תתמקד בהשקת משקפי מציאות מדומה עצמאיים, גוגל הכריזה על Daydream – פלטפורמת מציאות מדומה מבוססת קוד-פתוח שתתחרה בפלטפורמה של אוקולוס. Daydream מיועדת לסמארטפונים, אפליקציות, משחקים ובקרים. אנדרואיד נבנתה מחדש ומהיסוד כך שהיא תתמוך בצורה מלאה במציאות מדומה, ובמהירות גבוהה. Daydream, אומרת גוגל, תדע לספק חווית VR רציפה בקצב פריימים גבוה ובקצבי המתנה נמוכים, מה שיבטיח חוויה משכנעת, חלקה וללא כאבי ראש.

 

מציאות מדומה גרסת גוגל מציאות מדומה גרסת גוגל צילום: google i/o

 

עשרות סמארטפונים מבית סמסונג, LG, אלקטל, ZTE, וואווי, אסוס, שיאומי ו-HTC אמורים לתמוך ב-Daydream, ומספר צפויים לצאת כבר השנה. המכשירים האלו יכללו "מצב VR" שיהיה אינטגרלי לאנדרואיד, בדומה ל"מצב ילדים" כיום. גוגל מתכוונת למכור בקרים ומתקן דמוי-קארדבורד שיחזיק את הסמארטפונים ויהפוך אותם למשקפי מציאות מדומה, וגם הם יושקו מאוחר יותר השנה.

 

נראה שגוגל רצינית לגבי הרצון שלה לרסק את המונופול של פייסבוק, ואוקולוס, בשוק ה-VR. החברה הודיעה שהיא עובדת עם עשרות חברות משחקים על פיתוח משחקים המותאמים ל-Daydream, והיא ציינה בין השאר את CCP – המפתחת האיסלנדית של EVE, ו-Valkyre, שנחשב לכותר הדגל של אוקולוס.

 

בדומה לפייסבוק ומיקרוסופט, גם גוגל מתכוונת לצעוד במהירות לכיוון בינה מלאכותית דרך שירותי הודעות מיידיות – והחברה הכריזה על Allo, פלטפורמת הודעות חדשה. Allo תאפשר למשתמשים לתקשר בצורה מאובטחת ומוצפנת לחלוטין. אבל החוזק של Allo הוא ביכולת של המשתמשים לתקשר במגוון דרכים – כמו להשתמש במגוון מאוד רחב של אמוטקים וסטיקרים, אבל גם בפיצ'ר חדש בשם Whisper Shout, שיאפשר למשתמש לקבוע את "העוצמה" של התגובה, על ידי כך שהוא בוחר האם הטקסט יופיע בגדול או בקטן. הוא מזכיר מעט את הפיצ'ר החדש של פייסבוק, שמאפשר למשתמשים לבחור את גודל "הלייק" שהם שולחים.

 

גם לגוגל יש בוט גם לגוגל יש בוט צילום: google i/o

 

Allo תלמד את המשתמש, ותאפשר לו להגיב במהירות, בשפה האישית שלו, בלי שיצטרך להקליד את המסר בעצמו. כך למשל, כאשר משתמש שולח לחברו תמונה של כלב, Allo תדע לנתח את התוכן של התמונה, את טיב השיחה, הקונטקסט ואת הדרך שהמשתמש נוהג להתבטא, ותדע האם מדובר בכלב שלכם, בכלב זר, או בתמונה של כלב שנשלחה למען מחקר אקדמאי, ותציע למשתמש להגיב בהתאם, בניסוח שיתאים לו.

 

אבל החשיבות של Allo היא בעיקר ביכולת שלה להציע השלמות טקסט חכמות – כך למשל, אם אתם מדברים על לצאת למסעדה איטלקית הערב, היא תציע מספר מסעדות מתאימות, שלהן יש מקום זמין, עם קישורים ישירות לגוגל כך שהמשתמשים יוכלו לקרוא אליהם. כל משתמש יוכל פשוט ללחוץ על כפתור בודד על מנת לשלוח את ההמלצות האלו. כל המידע יהיה זמין בתוך Allo, בלי שהמשתמש יצטרך לצאת מהאפליקציה.

 

אפליקציית שיחה נוספת היא Duo, שמאפשרת שיחות וידאו אחד-על-אחד. היתרון שלה הוא האפשרות למקבל השיחה לראות במי מדובר גם במקרה של שיחה לא מזוהה. Duo אמורה להיות קלה, יעילה ומהירה במיוחד, ומאפשרת להתקשר למשתמשים גם לפי מספר הטלפון שלהם. שתי האפליקציות יושקו לאנדרואיד ול-iOS כבר בקיץ הקרוב. 

 

הסייעת של גוגל הסייעת של גוגל צילום: google i/o

 

Google Home היא מערכת לשליטה בבית חכם בשם שמהווה תחרות לאלקסה של אמזון, המערכת נעזרת בסייעת הדיגיטלית של גוגל שתושק מאוחר יותר השנה. פיצ'אי אפילו חילק שבחים לאמזון על אלקסה, ועל כך שנכנסה לנישה בזמן. Home תאפשר לכל אדם לנהל את הבית באמצעות פקודות קוליות, ותומכת בצורה מלאה בקרומקאסט – כך שהיא מאפשרת לחפש ולהזרים מוזיקה ומדיה לכל רמקול וטלוויזיה בבית, ויודעת גם למשוך מדיה מכל המכשירים בבית, כולל סמארטפונים וטאבלטים. כך למשל, תוכלו לבקש לצפות "בפרק החדש ביותר של ג'ימי קימל על המסך בחדר השני", או "לשמוע את השיר החדש של ריאהנה בסלון". המערכת גם תדע, כמובן, להתמשק לכל מוצרי הבית החכם של גוגל, דרך Nest, ולכל מכשירי האנדרואיד בבית.

 

Google Home Google Home צילום: google i/o

 

בזכות החיבור לסייעת הדיגיטלית, משתמשים יוכלו לבקש ממנה שתתריע כאשר נכנסות הודעות טקסט מאיש קשר מסוים, להפעיל שעון מעורר או את האזעקה ולהוסיף אירועים חדשים ליומן. הסייעת מסתייעת בשירות גוגל Now והיא מסוגלת להתריע בפני המשתמש על שינויים בטיסות או פקקים בדרך, למשל, ולהציע לו מסלולים אלטרנטיביים – שהיא תשלח ישירות לטלפון שלו. וכמובן, בזכות החיבור לשירותי גוגל, המערכת תדע למשל לענות על שאלות מאוד ספציפיות ומותאמות למשתמש, כמו "האם החבילה שלי כבר נשלחה". לא ידוע עדיין מה המחיר או המפרט של המכשיר, אבל משתמשים יוכלו לעצב אותו ולבחור לו צבעים וטקסטורה. הוא זעיר וקל למדי - בגודל של כף יד. 

 

זהו האירוע הראשון של גוגל שהחברה משדרת דרך יוטיוב בשידור חי ב-360 מעלות, עבור משקפי VR. החברה השיקה את הפיצ'ר החדש רק לפני כחודש, ומאז שדרה מספר אירועי מוזיקה במציאות מדומה ובזמן אמת. גולשים מכל העולם אף יכולים "להשתתף" באירוע על ידי השלכת מטוסי נייר וירטואליים שהמבקרים באירוע, דרך משקפי VR בעצמם, יכולים לתפוס. 

 

 

סונדאר פיצ'אי. מנכ"ל גוגל בכנס השנתי סונדאר פיצ'אי. מנכ"ל גוגל בכנס השנתי צילום: google i/o

 

 "אנחנו בנקודת מכריעה בהתפתחות שלנו כחברה" אמר מנכ"ל גוגל, סאנדר פיצ'אי. "אנחנו חיים בתקופה מאוד מרגשת כיום. יש היום למעלה מ-3 מיליארד אנשים מחוברים לסביב לעולם", הוא מוסיף, ומזכיר כי שכאשר גוגל נוסדה, לפני 17 שנה, היו רק 300 מיליון איש בעלי חיבור לעולם. "אנחנו ברגע קריטי לפיתוח של בינה מלאכותית, ויכולים לעשות היום דברים שלא יכולנו לחשוב עליהם בעבר – אנחנו אפילו מבינים את התמונות שנמצאות ברשת, ואתה יכול לחפש עבור תמונות עם חיבוקים".

 

"אנחנו רק בתחילת הדרך" הבטיח פיצ'אי. "יש לנו מסע מאוד ארוך". הוא מסביר כיצד כבר היום גוגל יכולה להראות לגולש אילו סרטים מציגים בשעות הקרובות לא רחוק ממנו, אבל הוא רוצה שבקרוב הסייעת של גוגל תבין את הטעם האישי שלך, תציע לך סרטים מתאימים, ותוכל להורות לה בפקודה פשוטה לרכוש עבורך כרטיסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x