$
חדשות טכנולוגיה

ווטסאפ כבר לא נקייה מפרסומות: תאפשר שליחת הודעות פרסומיות למשתמשים

מאז נרכשה על ידי פייסבוק תמורת 19 מיליארד דולר נתונה האפליקציה ללחצים להחזיר את ההשקעה. התוכנית העסקית החדשה שלה היא לאפשר ללקוחות עסקיים לשלוח הודעות פרסומיות

נמרוד צוק 15:0801.05.16
ווטסאפ חושפת את התוכנית הראשונה, מאז חדלה לגבות ממשתמשיה דמי מנוי, לעשות כסף מהשירות: אפליקציית הצ'ט שבבעלות פייסבוק תאפשר ללקוחות עסקיים כמו בנקים, חברות תעופה ועסקים אחרים לשלוח הודעות פרסומיות למשתמשים, כך מדווח היום אתר The Information. פייסבוק אישרה את הדברים ואמרה כי "אנחנו בשלב מוקדם מאוד בתהליך", כשהיא מסרבת לספק פרטים נוספים.

בשלב הראשון, טוען האתר, החברה תאפשר משלוח הודעות כאלו רק למשתמשים שהסכימו במפורש לקבל אותן מחברה מסוימת, ולא תאפשר להפוך אותן לדיאלוג ממש. בהמשך החברה עשויה לאפשר משלוח הודעות בפורמטים עשירים יותר, שיכללו מעין "כרטיסיות", תחליף מעוצב יותר להודעות הסמס עם קישורים פשוטים שחברות שולחות כיום ללקוחותיהן.

 

יאן קום מנכ"ל ומייסד ווטסאפ. נמצא תחת לחץ לייצר רווחים יאן קום מנכ"ל ומייסד ווטסאפ. נמצא תחת לחץ לייצר רווחים צילום: אי פי איי

 

כשווטסאפ הוקמה ב-2010 היא התחייבה שלא לשלב פרסומות בשירות בשום שלב, ובמקום זאת תכננה להרוויח מדמי מנוי שעמדו על דולר אחד לשנה. עם זאת, כל המשתמשים קיבלו את השנה הראשונה בחינם ורבים לא נדרשו לשלם את דמי המנוי כדי להמשיך להשתמש באפליקציה לאחר מכן, ולא ידוע כמה הכנסה הצליחה החברה ליצור ממודל זה. בינואר ביטלה החברה סופית את דמי המנוי.

 

 

מאז הרכישה על ידי פייסבוק ב-2014 תמורת 19 מיליארד דולר, נתון השירות ללחצים גוברים מצד בעלי המניות להתחיל להחזיר את ההשקעה. נראה כי המהלך הזהיר הוא נסיון ללכת בין הטיפות ולמצוא דרך להתחיל לייצר הכנסות מבלי להבריח את מיליארד משתמשיה הקבועים. עבור הלקוחות העסקיים, נראה כי הכוונה להציע תחליף מוצלח יותר לתקשורת עם לקוחות ולקוחות פוטנציאליים בהודעות סמס ובעלות נמוכה יותר. מה גם שעם ווטסאפ בעלי העסקים יכולים לקבל אישור שההודעה נקראה על ידי הלקוח.

 

המהלך מגיע שבועות ספורים אחרי שפייסבוק החלה לנסות לראשונה לייצר הכנסות מאפליקציית הצ'ט השניה שלה, פייסבוק מסנג'ר, באמצעות פלטפורמת הבוטים החדשה, כאשר בחברה בוחנים אפשרות לאפשר לעסקים משלוח הודעות פרסומיות גם דרך המסנג'ר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x